Ne testuam detektorin e tymit Meross për HomeKit

Ne shqyrtojmë sensorin e tymit Meross, i pajtueshëm me HomeKit, për të përmirësoni sigurinë e shtëpisë tuaj në një mënyrë shumë të thjeshtë dhe për pak para.

Një detektor tymi mund të jetë ndryshimi midis një frike dhe një fatkeqësie, dhe për pak para dhe me një instalim shumë të thjeshtë mund ta keni plotësisht në shtëpi i pajtueshëm me rrjetin tuaj HomeKit, që do të thotë se do të merrni sinjalizime në celularin tuaj kudo që të jeni. Në këtë komplet Meross që po analizojmë sot, përfshihet gjithçka e nevojshme për ta instaluar nga e para, duke përfshirë urën e vogël ose "nyjën" e nevojshme për konfigurimin e saj.

karakteristika të

 • Sensori fotoelektrik
 • Funksionimi me 2 bateri AA të zëvendësueshme (1 vit autonomi)
 • Alarmi 85dB
 • Ndjeshmëria ndaj temperaturës 54ºC – 70ºC
 • Lidhja me qendër Wi-Fi 2.4 GHz
 • Hub për të lidhur deri në 16 pajisje
 • E përputhshme me HomeKit dhe SmartThings
 • Përmbajtja e kutisë: alarm, shpërndarës, bateri 2xAA, priza dhe vida për t'u rregulluar, kabllo USB-A në microUSB, karikues USB-A

Instalimi dhe konfigurimi

Për instalimin e detektorit të tymit është e nevojshme të kemi qendrën Meross. Mund të blini kompletin e plotë, si ai që shqyrtojmë këtu, ose thjesht detektorin e tymit nëse tashmë keni një qendër (mbështet deri në 16 pajisje). Ndërsa shpërndarësi ka nevojë për një prizë afër për ta lidhur atë me rrjetin elektrik (karikuesi dhe kablloja janë të përfshira në kuti), detektori i tymit punon me bateri, të cilat janë të zëvendësueshme (2xAA) dhe kanë një gamë deri në një vit me normale përdorni.

Aplikacioni i detektorit të tymit Meross

Konfigurimi bëhet nga aplikacioni Meross, duke shtuar fillimisht shpërndarësin dhe më pas duke shtuar sensorin e tymit. Qendra është ajo që përfshin kodin HomeKit, ndërsa aksesorët që lidhen me të automatikisht shtohen në HomeKit automatikisht për sa kohë që janë të përputhshëm. Procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë dhe aplikacioni ju jep udhëzime shumë të qarta në spanjisht.

operacion

Nuk ka shumë të bëjë me një detektor tymi, thjesht vendoseni në vendin e duhur dhe lëreni të bëjë gjënë e tij. Është e rëndësishme ta vendosni në një vend të përshtatshëm: mjaft afër çdo elementi të mundshëm rreziku në mënyrë që të zbulojë çdo aksident sa më shpejt të jetë e mundur. por mjaft afër për të shkaktuar alarme false. Për shembull, nëse e vendosim pikërisht sipër vendit ku gatuajmë, do të zbulojë vazhdimisht tym, gjë që nuk është e dëshirueshme. Në rastin tim e kam vendosur pak sipër derës së kuzhinës, rreth 4 metra nga vendi ku gatuaj.

Ky detektor tymi nuk e bën vetëm këtë, por gjithashtu zbulon rritjen e temperaturës, ndonjëherë pararendës të tymit. Nëse temperatura e dhomës është shumë e lartë (54ºC deri në 70ºC) alarmi do të bie, sikur të kishte tym. Dhe nëse shtojmë disa detektorë tymi, kur alarmi bie në njërin prej tyre, ai do të bie në të gjithë, për t'u siguruar që e gjithë shtëpia e di për rrezikun.

detektor tymi në pajisje shtëpiake

Në rast të zbulimit të tymit ose rritjes së temperaturës jo vetëm që do të bjerë alarmi, por do të marrim edhe njoftim në pajisjet tona në të cilin kemi aplikacionin Casa (edhe në aplikacionin Meross). Nuk do të jetë një njoftim normal, do të jetë një nga më të rëndësishmet që kapërcen modalitetin "Mos shqetëso" për t'u siguruar që ta marrim. Nuk ka shumë për të bërë në HomeKit me këtë aksesor, megjithëse mund të krijojmë njëfarë automatizimi për të përmirësuar sistemin e alarmit, si p.sh. ndezja e dritës së kuqe.

Mendimi i redaktorit

Meross na ofron një detektor tymi (dhe nxehtësie) që, si ato konvencionale, ka një alarm të integruar për të na paralajmëruar për rrezikun, por ka edhe integrim me HomEKit, që do të thotë se do të na paralajmërojë kudo që të jemi, direkt në iPhone, Apple. Orë, iPad ose çdo pajisje tjetër e lidhur me aplikacionin Home. Lehtë për t'u konfiguruar, e lehtë për t'u instaluar dhe me bateri konvencionale të zëvendësueshme, nuk mund të kërkoni asgjë më shumë. Mund ta blini në Amazona (lidhje) për 49,99 € (me Hub) ose 45,99 € (pa Hub)

Detektor tymi
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
45,99 a 49,99
 • 80%

 • Detektor tymi
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 80%
 • Përfundon
  Redaktori: 80%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn diskret
 • 2 bateri AA të zëvendësueshme
 • E pajtueshme me HomeKit
 • zbulimi i tymit dhe nxehtësisë

Contras

 • Kërkon një urë për të punuar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.