Ne testuam dritat inteligjente VOCOlinc të pajtueshme me HomeKit

Dritat inteligjente janë bërë një plotësues ideal për ndriçimin dhe dekorimin e shtëpisë. Ne testuam llambën dhe shiritin LED Vocolinc, të pajtueshme me HomeKit, dhe ne ju tregojmë se çfarë mund të bëni me ta.

Dritat inteligjente janë aksesorët që mund të përdoren më shumë në shtëpi. Jo vetëm që mund të kursejmë energji duke programuar dhe automatizuar dritat ndezur dhe fikur, por gjithashtu mund të krijojmë ambiente të ndryshme në dhomat tona të përshtatshme për secilin moment të ditës. Zbehni dritat për të krijuar një atmosferë më intime, për të shijuar filmat tanë, për të darkuar me miqtë ose për të lexuar në një atmosferë të këndshme. Ne gjithashtu mund të ndryshojmë ngjyrat, ose të përdorim tone më të ngrohta ose të ftohta në varësi të kohës së ditës, etj. Një llambë e thjeshtë ose një shirit i thjeshtë LED na ofron shumë mundësi, dhe sot ne kemi testuar pikërisht këto produkte të markës Vocolinc, me një vlerë të shkëlqyeshme për para dhe të pajtueshme me HomeKit.

VOCOlinc SmartGlow

Llamba Vocolinc L3 përdor teknologjinë LED për të na ofruar një Ndriçim prej 850 lumenësh me një konsum maksimal të energjisë prej vetëm 7.5W megjithëse është ekuivalente me një llambë konvencionale 60W. Ka nuanca të bardha që variojnë nga 2200 në 7000K, dhe gjithashtu ka 16 milion ngjyra që mund t'i ndryshojmë sipas dëshirës tonë. Lidhet me rrjetin tonë WiFi në shtëpi, duke qenë i pajtueshëm vetëm me rrjetet 2.4GHz. Shtë një llambë e tipit E27 (fole e trashë).

Shiriti LED Vocolinc LS2 gjithashtu ka teknologji LED me një konsumi prej 12W maksimum dhe një shkëlqim prej 250 lumen për metër. Ashtu si llamba, ajo ka 16 milion ngjyra dhe të bardha të ngrohta dhe të ftohta, dhe lidhje Wi-Fi 2.4GHz. Gjatësia e tij është dy metra, megjithëse mund të shkurtohet për t'iu përshtatur gjatësisë që na nevojitet. Mund të zgjatet edhe dy metra të tjerë, deri në një total prej katër. Si informacion i rëndësishëm, ai përfshin përshtatësin e energjisë, diçka që këto lloj shiritash nuk e sjellin zakonisht. Në anën e pasme gjejmë një ngjitës që na lejon ta vendosim në çdo sipërfaqe të lëmuar.

HomeKit

Këto janë dy produkte të pajtueshëm me HomeKit, kështu që procesi i konfigurimit është aq i thjeshtë sa lidhja, skanimi i një kodi me iPhone tonë dhe tregimi i dhomës në të cilën ndodhen. Për ata që përdorin platforma të tjera, ato janë gjithashtu në përputhje me Amazon Alexa dhe Google Asssitant, por këtu do të përqendrohemi në përdorimet brenda platformës së automatizimit të shtëpisë të Apple.

Për të përdorur këto drita, nuk kemi nevojë për asnjë lloj ure, por do të na duhet një pajisje qendrore nëse dëshirojmë t'i kontrollojmë ato nga jashtë shtëpisë sonë ose duam të përdorim automatizmat. Këto qendra të aksesorëve mund të jenë një Apple TV 4 dhe Apple TV 4K, një HomePod dhe një iPad. Kur përdorni lidhjen WiFi, nuk ka rëndësi se sa larg i vendosni këto pajisje në lidhje me qendrën, me të cilën rrjeti WiFi i arrin ato është e mjaftueshme.

Ne mund të përdorim aplikacionin që Vocolinc ka në dispozicion në App Store (lidhje) dhe me të cilat ne mund të kontrollojmë jo vetëm pajisjet Vocolinc por të gjitha ato që kemi shtuar në sistemin tonë HomeKit. Me këtë aplikacion mund të ndezim, fikim, ndryshojmë ngjyrën dhe aplikojmë efekte ndriçimi te dritat, dhe gjithashtu është thelbësore për të azhurnuar firmware kur prodhuesi lëshon azhurnime. Estetikisht nuk është aplikacioni më i mirë që mund të gjejmë, por funksionon mirë.

Unë përdor aplikacionin Home me të gjitha pajisjet e mia HomeKit, i cili ndonjëherë ka kufizimet e tij, por është më i miri për mua. Ne kemi të njëjtat funksionalitete si në aplikacionin Vocolinc, përveç azhurnimeve (të cilat vetëm na njoftojnë se janë në dispozicion) dhe efektet e ngjyrave, të zbatueshme vetëm me aplikacionin zyrtar të markës. Por konfigurimi i automatizmave, mjediseve dhe kontrolli i aksesorëve për mua është shumë intuitiv dhe më ofron gjithçka që kam nevojë.

Bëni dritat të ndezura kur ktheheni në shtëpi gjatë natës, krijoni një atmosferë të errët kur shkoni për të parë një film, krijoni një kohëmatës në mënyrë që drita të fiket automatikisht kur kalon një kohë e caktuar, ose përdorni Siri dhe zërin tuaj për të kontrolluar pajisjet pa pasur nevojë të prekni iPhone tuaj për asgjë nuk janë disa nga gjërat që mund të bëhen falë HomeKit. Sapo ta provoni, nuk mund të ndaloni së përdoruri atë.

Mendimi i redaktorit

Dritat inteligjente janë një mundësi e shkëlqyeshme për të filluar në botën e automatizimit të shtëpive dhe Vocolinc na ofron dy produkte cilësore me një çmim më të ulët se zakonisht këto lloje të produkteve. Përgjigje e mirë për të kontrolluar përmes Siri ose iPhone tonë, integrim i plotë në HomeKit me gjithçka që do të thotë kjo dhe aftësinë për të përdorur Alexa dhe Google Assistant nëse dëshironi. Ju keni më shumë informacion në vocolinc.com

 • Rrip LED në Amazon për 40 € (lidhje)
 • Llambë në Amazon për 22,99 € (lidhje)
 • Paketë me 2 llamba në Amazon për 41,99 (lidhje)
Vocolinc SmartGlow
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
22 a 40
 • 80%

 • Vocolinc SmartGlow
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • konfiguracion
  Redaktori: 90%
 • funksionalitetin
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Integrimi me HomeKit
 • Konsum i ulët
 • Vlera e parase

Contras

 • Aplikim i papërmirësueshëm

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Matheo Franko dijo

  Midis llambave Meross dhe VOCOlinc, keni pasur një shans për të provuar të dyja.
  Cila ju pëlqen më shumë dhe pse? Më shumë ndriçim, funksionalitet ... etj
  Llambat Meross dridhen në ndryshimet e tonit ndryshe nga VOCOlinc është e vërtetë?
  Përshëndetje nga Medellín, Kolumbi