Ne testuam Eve Aqua të re, kontrolluesin e ujitjes për HomeKit

Prodhuesi i aksesorëve HomeKit Eve ka përditësuar kontrolluesin e tij të ujitjes Eve Aqua me një dizajn të ri, më të qetë dhe pajtueshmëri me fijet, gjë që e bën të vetmen pikë të dobët të zhduket.

Automatizimi i shtëpisë erdhi jo shumë kohë më parë me qëllimin për ta bërë jetën tonë më të rehatshme dhe nëse flasim për t'i bërë gjërat më të lehta për ne, një kontrollues i ujitjes është thelbësor për ata prej nesh që kanë një kopsht ose bimë në shtëpi. Megjithatë, kjo kategori nuk shkëlqen për shumëllojshmërinë e produkteve të disponueshme, por nuk është një problem i madh, sepse i vetmi kontrollues i pajtueshëm me HomeKit (të paktën i vetmi që njoh) e përmbush më shumë misionin e tij. Eve Aqua e re vjen me një dizajn të ri, praktikisht i heshtur dhe duke zgjidhur atë që ishte problemi i tij i madh, shtrirja e lidhjes së tij, falë përputhshmërisë së tij me Thread.

Eve Aqua Irrigation Controller

Dizajn

Eve Aqua e re ndryshon tërësisht dizajnin e saj. Edhe pse forma mbetet e njëjtë, një kub me qoshe të rrumbullakosura, përmasat janë shumë më të vogla dhe nëse krahasoni Eve Aqua-në e re me modelet e mëparshme, kupton se ato kanë pak ose aspak lidhje me të. Megjithatë Nuk më pëlqeu një nga ndryshimet: ata kanë ndryshuar trupin e aluminit për plastikë. Eshte i ndertuar mire, i lyer per te simuluar alumin por eshte plastik. I mëparshmi kishte një pamje më të fortë dhe premium. Nuk është as problem i madh, nuk është një aksesor që do ta prekni shumë, apo do ta lëvizni.

Por pjesa tjetër e ndryshimeve kanë qenë për mirë. Është disi më kompakte dhe po aq diskret. Elementi i vetëm që duhet theksuar nga jashtë është butoni qendror për aktivizimin e ujitjes manuale.. Nuk ka asgjë tjetër për të prekur, i gjithë kontrolli juaj, përveç ujitjes manuale që përmendëm, bëhet përmes aplikacionit Eve (lidhje), një mrekulli e vërtetë për HomeKit që mund të zëvendësojë në mënyrë të përsosur aplikacionin Home në iPhone tuaj, sepse ju lejon të kontrolloni çdo aksesor HomeKit, pavarësisht nga marka.

Ashtu siç theksuam ndryshimin negativ, do të tërheqim vëmendjen tek ndryshimi pozitiv që më pëlqeu më shumë: filli për ta lidhur me rubinet është metalik. Me siguri ju keni luftuar ndonjëherë me një fije plastike që ka përfunduar duke u dëmtuar nga një vidhosje e keqe. Epo tani ky nuk është problem, dhe ky është një lehtësim i madh. Vidhosja është më e sigurt, më e lehtë dhe ju e bëni atë me qetësi më të madhe mendore.

Modeli i ri dhe i vjetër i Eve Aqua

Kontrolluesi përbëhet nga dy pjesë që mund të ndahen: kutia e përparme dhe trupi që strehon gjithçka të rëndësishme. Për të vendosur bateritë (2xAA) duhet të ndani dy pjesët, që hera e parë që e bëni mund të kushtojë pak, por është vërtet e thjeshtë. Pasi të instalohen bateritë, mbetet vetëm të vidhni rubinetin dhe gomën e ujitjes në Eve Aqua dhe të filloni procesin e konfigurimit për ta shtuar atë në rrjetin tonë HomeKit.

Konfigurimi dhe funksionimi

I gjithë procesi i konfigurimit mund të bëhet me aplikacionin Casa ose direkt në aplikacionin Eve. Është procesi klasik i çdo aksesori HomeKit duke skanuar kodin QR dhe që nuk ka as më të voglin kompleksitet edhe për ata që nuk e kanë bërë kurrë. Thjesht duhet të ndiqni hapat e treguar në ekran dhe në më pak se një minutë do të keni gjithçka gati për të filluar trajtimin e tij. Sa herë që konfiguroj një pajisje në Alexa, kuptoj se sa e lehtë është të konfigurosh në HomeKit.

Nëse për konfigurimin fillestar aplikacioni që përdorni nuk ka rëndësi, për funksionimin e tij mund të vazhdoni të përdorni të dyja, por aplikacioni Eve do t'ju ofrojë shumë më tepër opsione. Casa është një aplikacion shumë i lehtë për t'u përdorur, por mungesa e opsioneve më të avancuara për disa pajisje mungon, dhe ky është një shembull i tij. Me Casa ne mund të aktivizojmë ose çaktivizojmë ujitjen, të vendosim kohëzgjatjen e tij dhe të shohim nivelin e baterive që ka mbetur. Epo, ne mund të bëjmë më shumë gjëra me automatizimet, mjediset dhe shkurtoret, por do ta shohim më vonë.

Eve Aqua është instaluar

Me aplikacionin Eve do të gjejmë opsione konfigurimi më të ngjashme me ato që do të na ofronte një kontrollues "konvencional" i ujitjes, por shumë më të avancuara. Ne mund të konfigurojmë deri në gjashtë programe të ndryshme ujitje dhe brenda secilit program mund të konfigurojmë deri në 7 periudha të ndryshme ujitjeje.po Mund të vendosim orare fikse ose të vendosim ujitje kur perëndon dielli ose kur lind. Ne gjithashtu do të jemi në gjendje të dimë një vlerësim të ujit të konsumuar gjatë ujitjes. Shumë pak kontrollues të ujitjes ju ofrojnë të gjitha këto opsione.

Diçka që më mungon është integrimi me një sistem të parashikimit të motit që lejon që ujitja të ndryshojë në varësi të shiut të pritur ose shiut që ka rënë. Eva e adreson pjesërisht këtë brenda aplikacionit të saj me aftësinë për të krijoni shkurtore (aplikacioni i bën ato për ju, mos u shqetësoni nëse shkurtoret nuk janë gjëja juaj) pezulloni ujitjen nëse reshjet e pritshme tejkalojnë kufirin që keni vendosur.

L automatizimet ju lejojnë të integroni ujitjen me pajisje të tjera, kështu që ju mund të konfiguroni ujitjen që të aktivizohet në momente ose situata të caktuara të ditës. Kështu mund ta caktoni vaditjen që të aktivizohet nëse nuk jeni në shtëpi, sepse kur jeni në shtëpi ju pëlqen ta bëni vetë, ose mund të krijoni ambiente që aktivizojnë disa kontrollues së bashku, ose që dritat fiken kur vaditja aktivizohet. ... ju vendosni kufirin

Nëse keni modelin e mëparshëm, një gjë që do t'ju tërheqë vëmendjen kur kjo e re Eve Aqua të fillojë të funksionojë është se nuk bën zhurmë. Një sistem magnetik është përgjegjës për kontrollin e valvulës që hapet dhe mbyllet për të aktivizuar ose çaktivizuar ujitjen. Modeli i mëparshëm ishte mjaft i zhurmshëm, diçka që nuk është problem kur e vendosni jashtë shtëpisë, por mund t'ju shqetësojë nëse e vendosni brenda.

New Eve Aqua

filli ndryshon gjithçka

Në analizën time të modelit origjinal kishte një pikë negative që mjegullonte një aksesor përndryshe të jashtëzakonshëm. Duke patur lidhje Bluetooth për të kursyer energji (funksionon me bateri) diapazoni i pajisjes ishte i kufizuar dhe për një produkt të destinuar në shumicën e rasteve të ishte në kopsht, ky ishte një kufizim shumë i rëndësishëm. Por kjo ka ndryshuar rrënjësisht në këtë model të ri.

Artikulli i lidhur:
HomeKit, Matter dhe Thread: gjithçka që duhet të dimë për automatizimin e ri të shtëpisë që vjen

Ky Eve Aqua i ri është i pajtueshëm me Thread, protokollin që do të ndryshojë të gjithë automatizimin e shtëpisë siç e njohim deri më tani. Nuk ka më probleme me lidhjen, pasi vetë aksesorët e automatizimit të shtëpisë do të veprojnë si përsëritës të sinjalit, dhe kontrolluesi Eve Aqua nuk do të ketë nevojë të lidhet me HomePod ose Apple TV, sepse mund të lidhet me një llambë të afërt, prizë inteligjente ose ndonjë aksesor tjetër të aktivizuar me Thread.

Mendimi i redaktorit

Një dizajn i ri, praktikisht i heshtur, opsione të avancuara për të kontrolluar ujitjen e bimëve tuaja dhe përputhshmëria me protokollin Thread janë risitë e një produkti plotësisht të rinovuar që do t'ju bëjë të harroni ujitjen e bimëve tuaja. Është e vërtetë që nuk kemi më shumë opsione kontrolluesish të përputhshëm me HomeKit, por nuk na duhen as ato. Eve Aqua e re është në dispozicion në Amazon për 149,95 € (lidhje).

Aqua e Eve
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
149,95
 • 80%

 • Aqua e Eve
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 80%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 80%
 • Lehtësia e trajtimit
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn kompakt dhe diskret
 • Lehtësia e trajtimit
 • Opsione të avancuara të konfigurimit
 • I heshtur

Contras

 • Trup plastik

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.