Ne testuam llamba Meross të pajtueshme me HomeKit

Llambat janë aksesori ideal për të filluar në botën e automatizimit të shtëpisë ose për të dogmatizuar të gjithë ndriçimin në shtëpi. ne u përpoqëm dy modele të markës Meross, të pajtueshme me HomeKit, me përfitime të ndryshme dhe çmim të shkëlqyer.

Dy modele, perdorime te ndryshme

Meross na ofron shumë aksesorë të përputhshëm me HomeKit me një Vlera e madhe për çmimin, dhe sot testuam dy modele të ndryshme llambash:

 • model vintage edison, dritë e bardhë e ngrohtë 2700K 6W (ekuivalente me 60W), A19, e zbehtë
 • Modeli RGB, dritë e bardhë (2700K-6500K) dhe ngjyra RGB, 9W (ekuivalente me 60W), A19, e zbehtë

Të dy modelet janë të pajtueshme me HomeKit, përveç pjesës tjetër të platformave të automatizimit të shtëpisë (Google Assistant dhe Amazon Alexa) dhe nuk kanë nevojë për asnjë lloj koncentradori për t'u lidhur me qendrën tonë HomeKit (Apple TV, HomePod, HomePod mini).

Modeli Vintage është perfekt për të ofruar një dritë të ngrohtë dhe për të treguar vetë llambën. Dizajni i tij është identik me atë të një llambë konvencionale dhe vetëm kodi QR HomeKit mund ta japë atë, por është një ngjitëse që mund të hiqet. Rregullimi i tij në intensitet na lejon të krijojmë mjedise më intime ose më të ndritshme. Intensiteti i saj i dritës është i mjaftueshëm për një llambë tavoline ose një llambë tavani në një dhomë të vogël ose një korridor në shtëpi.

Modeli konvencional ka veçori më të mira, sepse përveçse ofron dritë të bardhë të ngrohtë, na mundëson edhe ftohjen e dritës dhe të gjitha ngjyrat që na ofron spektri RGB. Prandaj është perfekte për t'i dhënë ngjyrë një këndi apo dhome. Për shembull, një dritë blu për zonën tuaj të lojërave ose një dritë vjollce për të parë televizor pa u shqetësuar nga drita e tepërt ose pa gjeneruar reflektime në ekran. Merrni imagjinatën tuaj dhe konfiguroni atë sipas dëshirës tuaj.

Cilësimet në HomeKit

Çfarë mund të themi për konfigurimin në HomeKit që nuk e kemi thënë tashmë: i shpejtë, i thjeshtë dhe i drejtpërdrejtë. Nuk ka ura apo procedura të çuditshme, nuk ju nevojitet as aplikacioni Meross (lidhje) nëse nuk e dëshironi. Aplikacioni Casa mund të përdoret vetëm për konfigurimin dhe menaxhimin e llambave, do t'ju duhet vetëm aplikacioni Meross për përditësimet e firmuerit të pajisjes.

Automatizimi, mjediset dhe Siri

Mbështetja e HomeKit ju jep shumë më tepër sesa kontroll nga iPhone juaj. Mund të krijoni ambiente duke kombinuar aksesorë të markave të ndryshme. Nuk ka rëndësi nëse ato janë llamba, shirita LED apo ndonjë lloj tjetër ndriçimi apo aksesor, mund të krijoni një mjedis që i përfshin të gjitha, secili me një konfigurim të ndryshëm dhe ta nisni atë me një buton të vetëm ose një komandë Siri. Në video tregoj shembullin e ambientit “Games”, i cili kombinon elementë të ndryshëm ndriçimi për të krijuar një ambient perfekt për të luajtur videolojëra.

Ju mund të krijoni një mjedis të quajtur "Lights" në mënyrë që të gjitha dritat që dëshironi të ndizen, secila me një intensitet nëse dëshironi, ose edhe me ngjyra të ndryshme, dhe kur të përdorni atë mjedis, të gjitha do t'i përgjigjen asaj komande. ose atmosfera “Natën e mirë” që fik të gjitha dritat e shtëpisë dhe që kur shkoni në shtrat jepni porosinë në HomePod tuaj dhe gjithçka fiket. Ata janë vetëm shembuj të potencialit të mjediseve HomeKit.

Artikulli i lidhur:
Si të përdorni ambientet dhe automatizmat HomeKit

Automatizimi gjithashtu bën një rrugë të gjatë. Mund ta imagjinoni që dritat të ndizen kur të ktheheni në shtëpi? Dhe se ata fiken kur personi i fundit largohet nga shtëpia juaj? Ju gjithashtu mund të ndizni dritat e dhomës së ndenjes një orë para perëndimit të diellit, ose kur hap derën e shtëpisë dhe është natë, drita e korridorit ndizet automatikisht për disa minuta dhe më pas fikeni. Kombinimi i automatizimit të HomeKit dhe ambienteve është thelbi i automatizimit të shtëpisë dhe dritat janë perfekte për të.

Dhe sigurisht ne kemi Siri për të kontrolluar gjithçka. Home ju lejon ta kontrolloni atë nga iPhone, iPad, Mac, Apple TV dhe Apple Watch, por Siri ju lejon t'i bëni të gjitha nga të njëjtat pajisje ose nga HomePod, vetëm me zërin tuaj. Ngrihu nga divani dhe thuaj HomePod "Natën e mirë" dhe dritat do të fiken sepse do të ekzekutojë atë mjedis që keni konfiguruar më parë. Mund të rregulloni intensitetin, ngjyrën... Gjithçka që mund të bëni me aplikacionin Home nga iPhone juaj mund të bëhet me zërin tuaj duke përdorur Siri.

Mendimi i redaktorit

Dritat janë një element themelor në automatizimin e shtëpisë. Kursimi i energjisë elektrike, krijimi i ambienteve për çdo rast, dekorimi i një dhome me efekte ndriçimi... mundësitë që na ofrojnë janë të shumta dhe këto dy llamba Meross janë perfekte për të. Performancë e përsosur dhe vlerë e shkëlqyer për para i bëjnë ato një element të përshtatshëm për të filluar me automatizimin e shtëpisë ose për të vazhduar me të.

Ju mund t'i blini ato direkt në faqen e internetit të Meross (lidhje) me 10% zbritje të vlefshme gjatë muajit shkurt duke përdorur kodin iPhone aktual. Ju gjithashtu i keni ato në dispozicion në Amazon:

 • Llamba meross të cilësisë së mirë (lidhje)
 • Llambë Meross RGB (lidhje)
Llamba HomeKit
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
18
 • 80%

 • Llamba HomeKit
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Qëndrueshmëria
  Redaktori: 90%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 100%

rekuizitë

 • E përputhshme me HomeKit, Google Assistant dhe Amazon Alexa
 • Cmim i mire
 • Kursim energjie
 • Dy modele të ndryshme

Contras

 • Aplikacioni Meross me dizajn të përmirësuar

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.