Netflix humbet pajtimtarë për shkak të rritjes së çmimeve në planet e tij

Netflix

Në fillim të këtij viti, Netflix kujtoi përdoruesit e tij të vjetër se kushtet e vendosura të çmimeve, të cilat i mbanin këta pajtimtarë në nivelin $ 7,99 për dy vjet, do të përfundonte diku në tremujorin e dytë ose të tretë të vitit 2016.

Në një letër të fundit për investitorët e kompanisë, Reed Hastings, CEO i Netflix komentoi rënia fatkeqe në bazën e tyre të pajtimtarëve, ata të cilët papritur reaguan ndaj rritjes së çmimit të afërt.

Humbja e të drejtave të fituara në përcaktimin e çmimeve të këtyre përdoruesve (më i vjetri), u rrit në një çmim të ri prej 9.99 $ në muaj për shërbimin më të popullarizuar të transmetimit nga kompania, të cilën Netflix e sheh si kompensim nën ndikimin e tij të dukshëm në shfaqjet origjinale të hitit si The Orange is the New Black and House of Cards. Këto seri debutuan në 2013, dhe çmimi prej 9.99 $ në muaj për pajtimtarët e rinj filloi vetëm vitin vijues pas premierës së tij, në 2014. Përdoruesit mund të zgjedhin të qëndrojnë në $ 7.99 në muaj nëse dëshirojnë, por me humbjen e definicionit të lartë transmetimi i videos.

Për shkak të anulimit të pajtimit të këtyre përdoruesve, aksionet e kompanisë ranë 15 përqind para raportit të fitimeve të tremujorit të dytë. Në raport, Netflix vuri në dukje se pret të shtojë rreth 532.000 abonentë në Shtetet e Bashkuara dhe 2,10 milion ndërkombëtarisht (pak më pak se qëllimi prej 2,5 milion), por nuk arriti në të dy objektivat. Kompania shënoi në numërimin e fundit rreth 160.000 klientë të rinj në SH.B.A. dhe 1,52 milion jashtë shtetit.

"Gross shton se ishin shënjestra, por qarkullimi filloi të përmirësohej pak dhe papritur, duke përkuar me mbulimin në shtyp të fillim prillit të planit tonë për anëtarët më të vjetër, i cili u mbajt gjatë tremujorit," tha Reed. Hastings, në një letër për investitorët. "Ne besojmë se disa anëtarë e perceptojnë lajmin si një rritje të afërt të re të çmimit sesa njoftim dy-vjeçar."

Pavarësisht rritjes së programimit të Netflix, "Cilado qoftë çmimi për diçka, por njerëzit nuk e pëlqejnë që ajo të rritet", pranoi Hastings, duke deklaruar ende se nivelet e reja të çmimeve janë 'duke punuar shumë' për anëtarët e rinj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.