Netflix thyen parashikimet dhe shton një të tretën më shumë abonentë sesa pritej

Netflix shton më shumë se një të tretën e abonentëve në lidhje me atë që pritej në tremujorin e fundit të 2016, siç zbulohet nga kompania. Sipas letrës tuaj të fundit Q4 drejtuar aksionerëve, Netflix ka regjistruar 7,1 milion abonentë të rinj në të gjithë botën, gati dy milion më shumë sesa pritej nga analistët, pavarësisht rritjes së çmimeve gjatë tremujorit.

Kompania u drejtua drejt suksesit falë programeve të saj origjinale, si sezoni i tretë i Black Mirror dhe drama britanike Crown që kanë mbledhur shumë ndjekës globalisht. Në veçanti, kompania tha se miliona abonentë amerikanë kishin akorduar, dubluar dhe titruar seritë braziliane, 3%, duke e bërë atë programin e parë televiziv në gjuhën portugeze që udhëtoi dukshëm përtej Amerikës Latine dhe Portugalisë.

Videot në internet janë një fenomen global. Videoja Amazon Prime është zgjeruar kohët e fundit për të përputhur gjurmët tona jashtë SHBA, ndërsa YouTube mbetet shumë më e madhe se secili prej nesh për sa i përket rëndësisë globale në gëzimin e videos. Konsumi i videos po rritet në Facebook, dhe video e Apple thuhet se do të shtohet në shërbimin e saj muzikor.

BBC është bërë rrjeti i parë i madh linear që njofton planet për të shkuar së pari me sezonet e tij të reja, duke favorizuar internetin para shikuesve linearë. Por HBO nuk është shumë prapa BBC. Me pak fjalë, ajo po bëhet një botë e TV-Internet, duke paraqitur sfida dhe mundësi për Netflix në përpjekjen tonë për të fituar kohë në ekran.

Netflix tha se planifikon të lëshojë më shumë se 1.000 orë programimi origjinal këtë vit., nga 600 orë në 2016. Ai gjithashtu tha se kohët e fundit kishte nënshkruar një marrëveshje me aktorin e humorit Jerry Seinfeld për të transmetuar Komedi në Makinat që marrin kafe, si dhe dy specialitete të reja stand-up dhe shfaqje të tjera që do të zhvillojë.

Netflix njoftoi fitime prej 15 cent për aksion dhe të ardhura prej 2.48 miliardë dollarë, duke mposhtur pritjet e Wall Street për fitime prej 13 cent për aksion. Netflix u rrit deri në 8,2 përqind në tregtinë elektronike pas raportit të fitimeve, duke shtuar gati 5 miliard dollarë në vlerën e tregut të aksioneve të kompanisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.