Netro Pixie, kontrolluesi inteligjent i ujitjes

Kontrolli i ujitjes automatike të bimëve tuaja është shumë i thjeshtë me pajisjen e duhur dhe ne testuam një nga opsionet më të mira në treg: Netro Pixie ju ofron një bateri me rimbushje diellore, një lidhje interneti, një sistem inteligjent ujitjeje dhe një aplikim shumë të plotë dhe intuitiv.

Mbajtja e bimëve në shtëpinë tuaj në gjendje të mirë mund të jetë një detyrë mjaft e komplikuar dhe çdo mjet që e lehtëson atë është gjithmonë i mirëseardhur. Kontrolluesit e ujitjes janë një nga ato mjete, por shumica dërrmuese ju lejojnë vetëm të vendosni udhëzime fikse për ujitje, kur moti është, megjithatë, shumë i ndryshueshëm. Nëse kësaj i shtojmë se çdo impiant kërkon kujdes të veçantë, dobia e këtyre kontrollorëve konvencionalë është mjaft e kufizuar.

Artikulli i lidhur:
Netro Sprite, një kontrollues inteligjent i ujitjes

Netro na ofron produkte të ndryshme, kontrollues inteligjent të ujitjes, të cilëve mund t'u besojmë në mënyrë që kujdesi për bimët tona të jetë më i përshtatshmi për vetë bimët, kushtet aktuale dhe të ardhshme të klimës, dhe pa harruar të konsumojmë ujë efikas. Pas përdorimit të kontrolluesit Netro Sprite që përfshin disa zona ujitëse, ideale për instalime më "komplekse", sot ne analizojmë Netro Pixie, një kontrollues më i thjeshtë, por me të njëjtat mjete inteligjente si vëllai i saj i madh, dhe disa veçori shumë interesante.

Energji diellore për ta instaluar dhe harruar

Ndër tiparet e këtij kontrolluesi gjejmë Lidhja WiFi (2.4 Rrjete) për ta kontrolluar atë nga kudo përmes smartphone-it tonë dhe të mbledhim të gjitha informacionet e nevojshme nga interneti në lidhje me kushtet e motit që do të përcaktojnë se si të ujisim bimët tona. Kjo është një kërkesë thelbësore për të "lidhur dhe harruar" atë, pa pasur nevojë të jeni të vetëdijshëm për ndryshimin e orarit në varësi të periudhës së vitit.

Por, çfarë lidhje me furnizimin elektrik për ta bërë atë të funksionojë? Netro ka zgjedhur energjinë diellore, një sukses sepse në këtë mënyrë nuk varet nga bateritë ose duhet të instaloni një prizë afër. Paneli diellor që zë pothuajse të gjithë pjesën e përparme të kontrolluesit është përgjegjës për rimbushjen e baterisë së pajisjes (e lëvizshme). Sipas prodhuesit, një ditë tarifimi lejon një javë autonomi. Në praktikë, që kur e kam instaluar, bateria e pajisjes sime nuk ka rënë nën 99% pasi që e kam në një zonë ku është e ekspozuar ndaj diellit direkt për disa orë në ditë. Kështu që mund të thuhet se është një pajisje që ju lidhni, konfiguroni dhe harroni përgjithmonë. Nëse për ndonjë arsye bateria nuk do të rimbushet sepse nuk merr mjaftueshëm energji diellore, gjithmonë mund ta hiqni atë nga pajisja dhe ta rimbushni duke përdorur microUSB që ka.

Në kontrollues gjejmë vetëm një buton që përdoret për procesin e konfigurimit dhe aktivizimin e ujitjes manualisht, dhe një LED që ndizet me ngjyra sipas gjendjes së lidhjes dhe baterisë. Nuk ka më elementë, sepse i gjithë informacioni dhe programimi do të bëhen përmes aplikacionit Netro që kemi në App Store falas (lidhje) Mbetet vetëm të shtojmë se është një pajisje rezistente ndaj ujit dhe pluhurit, kështu që ne mund ta lëmë atë jashtë shtëpisë pa u shqetësuar, siç është e dukshme.

Zbatim gjithëpërfshirës dhe intuitiv

Procesi i instalimit është aq i thjeshtë sa vidhja e kontrolluesit midis rubinetit dhe zorrës së sistemit tonë të ujitjes. Pas kësaj mund ta konfigurojmë dhe për këtë na duhet aplikacioni i lartpërmendur. Procesi i konfigurimit është i thjeshtë dhe gjithashtu menaxhohet shumë mirë nga aplikacioni, në thelb gjithçka që duhet të bëjmë është t'i japim asaj hyrje në rrjetin tonë WiFi. Pavarësisht se është jashtë shtëpisë, sinjali i marrë nga kontrolluesi është maksimal.

Aplikacioni na ofron informacion të detajuar në lidhje me motin, si aktual, ashtu edhe në ditët në vijim. E gjithë kjo informacion përdoret për programin inteligjent të ujitjes, në mënyrë që jo vetëm shiu të jetë faktori përcaktues, por edhe temperatura ose orët e dritës. Ne gjithashtu mund të shtojmë më shumë informacion në lidhje me bimët që do të ujisim duke përdorur kontrolluesin, në mënyrë që vendosja e ujitjes të jetë më e saktë.. Ne kemi një katalog të gjerë të bimëve të të gjitha llojeve, dhe gjithashtu mund të specifikojmë llojin e terrenit në të cilin ndodhen, sipërfaqen totale dhe madje edhe orët e hijes ose pjerrësinë e terrenit.

Me gjithë këto të dhëna gjëja më e këshillueshme është aktivizimi i "Zonës së Zgjuar" kështu që është aplikacioni ai që kujdeset për nevojat për ujitje të bimëve. Por nëse duam, ne gjithashtu mund të vendosim një orar manual, i cili mund të kapërcehet nëse ka shi. Sasia e shiut dhe ditët për të anuluar ujitje gjithashtu mund të konfigurohen. Nuk e kuptoj pse duhet të shkoni për programin manual, por është mirë të kesh të gjitha opsionet në dispozicion.

Mendimi i redaktorit

Pas më shumë se një viti duke përdorur kontrolluesin e ujitjes Netro Sprite, e dija se do të dashurohesha edhe me këtë Netro Pixie, dhe kështu ka ndodhur. Një instalim shumë i thjeshtë, autonomi totale falë baterisë së saj të integruar me rimbushje diellore, dhe i njëjti aplikim fantastik që përdoret për të gjithë gamën Netro janë një garanci e kënaqësisë totale. Kujdesi për bimët tuaja nuk mund të jetë në duar më të mira, dhe gjithashtu do t'ju ndihmojë të kurseni ujë. Nëse do të ishte gjithashtu i pajtueshëm me HomeKit do të ishte përsëritja. Netro Pixie është në dispozicion në Amazon për 119,99 € (lidhje).

pixie neto
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
119,99
 • 80%

 • pixie neto
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • kërkesë
  Redaktori: 100%
 • Përfundon
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

4 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   XaviS dijo

  Do të më duhej ta bëja instalimin në një dhomë ujitjeje pa dritë, pasi aty unë kam marrjen e ujit. Me një bateri të plotë të ngarkuar nga mikro usb dhe një cikël ujitje ditor, e dini sa mund të zgjasë? Faleminderit.

  1.    Louis Padilla dijo

   Prodhuesi flet për një orë karikim diellor për një javë funksionimi ... kështu që të paktën një javë duhet të zgjasë, megjithëse do të thosha më shumë.

   1.    XaviS dijo

    Nuk e di nëse është e qartë për mua. Një orë me diell mezi do të ishte në gjendje të karikonte 5% të baterisë, sepse nuk ka asnjë panel diellor që karikon një bateri 100% brenda një ore. Kështu që me 5% do të kisha për një javë. Nëse e karikoj baterinë në 100% në teori do të kisha një bateri për 20 javë. Jo Cfare mendoni ju

    1.    Louis Padilla dijo

     Epo, nuk mund t'ju them ... flisni me prodhuesin për të parë se çfarë ju thonë.