NHS britanike refuzon API-në e kontakteve Apple-Google COVID-19

NHS

Çfarë pëlhure. Kur qeveritë ju pengojnë, shkëndijat gjithmonë fluturojnë midis privatësisë së përdoruesve që Apple mbron mbi të gjitha, dhe vullnetit të shteteve të të gjitha vendeve në prish atë privatësi "Për të mirën e Kombit".

Siç njoftoi Tim Cook disa ditë më parë, nesër API e përbashkët midis Apple dhe Google e gjurmimit të kontaktit për të paralajmëruar infeksione të mundshme nga Covid-19. Më në fund, sistemi shëndetësor britanik NHS nuk do ta përdorë atë. Ju preferoni të keni kontakte të tilla të centralizuara në një server nën kontrollin tuaj.

El Shërbimi Shëndetësor Kombëtar i MB (NHS) ka refuzuar përdorimin e teknologjisë së ardhshme të gjurmimit të kontakteve nga Apple dhe Google, në favor të sistemit të vet kombëtar. Ndryshe nga API-ja e zhvilluar midis Apple dhe Google, aplikacioni NHS do të shohë iPhones dhe telefonat Android vazhdimisht, duke raportuar në një bazë qendrore të të dhënave që varet nga qeveria britanike, duke kontrolluar të gjitha ato të dhëna sipas dëshirës, ​​pa marrë parasysh se sa duan ta mohojnë atë.

Sistem NHSX, grupi këshillimor i teknologjisë i Shërbimit Shëndetësor Kombëtar, do të funksionojë përmes Bluetooth. Do të regjistrohet kur dy pajisje të jenë mjaft afër njëra-tjetrës për një kohë më të gjatë dhe do ta transmetojë atë informacion në bazën e të dhënave qendrore, ku do të ruhet ai informacion.

Në kthim, sistemi i projektuar nga Apple dhe Google do të lejojë gjurmimin e kontakteve të zhvillohet pa pasur nevojë të fillojë ose aktivizohet një aplikacion. Për arsye të privatësisë, të dy gjigandët amerikanë gjithashtu planifikojnë të kryejnë gjurmimin aktual të kontakteve. në pajisjen e secilit individ, në mënyrë që të dhënat të mos transmetohen në serverat e një kompanie të vetme, me rrezikun që nënkupton kjo.

NHSX pohon se do të jetë në gjendje të auditoni të dhënat, dhe të adaptojë sistemin më shpejt, nëse i gjithë ky informacion mbahet në serverat e tyre. "Probablyshtë ndoshta më e lehtë për ta bërë atë me një sistem të centralizuar", tha këshilltari i NHSX Profesor Christophe Fraser për BBC. Dhe padyshim, qeveria britanike ka në kontroll të gjithë atë informacion.

Plani NHSX thuhet se është ndihmuar nga ekspertë të GCHQ Qendra Kombëtare e Sigurisë KibernetikeEdhe pse NCSC i tha BBC-së se ka këshilluar vetëm për teknologjinë. BBC vëren se Apple dhe Google kanë mbështetur ekipin britanik dhe vetë deklarata e NHSX e përsërit këtë. "Ne jemi duke punuar me Apple dhe Google në mbështetjen e tyre të mirëseardhjes për të ndjekur aplikacione në të gjithë botën," thotë ai.
NHSX thotë se do të nisë aplikacionin e saj "në javët e ardhshme", ndërsa Apple dhe Google me sa duket planifikojnë të fillojnë të tyret më 28 Prill.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Peter dijo

    Si gjithmonë, qeveritë e përfshira dhe që nuk kanë ide për teknologjinë, sa lehtë është të jesh këshilltar qeveritar