Nintendo i quan të ardhurat nga Super Mario Run "të pranueshme" një vit më vonë 

Nuk mungoi duartrokitja në prezantim, Mario i madh arriti në lugë (jo ekskluzivisht) për telefonat Apple, paraqitja e parë e hidraulikut italian me dizajnerë japonezë në një pajisje të këtyre karakteristikave.

Çdo gjë u bë shumë më e errët kur erdhi për të vëzhguar se mënyra e Nintendo për të marrë të ardhura do të ishte mjaft e veçantë, pothuajse dhjetë euro për një lojë celulare me një zhvillim që nuk është tamam GOTY. Një vit më vonë, N i madh i cilëson rezultatet ekonomike si "të pranueshme".

E pranueshme mund të duket se paguan 9,99 € për nivelet e një Super Mario në versionin mobil, funksionaliteti i vetëm i të cilit është të godasë ekranin (thotë ai që bleu lojën brenda ditës). Isshtë e qartë se kjo teknikë agresive nga ana e kompanisë japoneze bëri që shumë përdorues të trembnin se megjithëse ata do të kishin kaluar nëpër unazën më logjike të çmimeve vetëm për të qenë në gjendje të thoshin se ata ishin zhytur në lojën e modës. Një strategji krejtësisht e anasjelltë me atë që Niantic realizoi në kohën e saj me Pokémon Go. Kjo është mënyra se si Nintendo joefektive ka menaxhuar lojën e saj më të mirë të lëvizshme deri më tani.

Bordi i drejtorëve të Nintendo pretendon të ketë marrë në konsideratë të gjitha këto të dhëna për të mësuar se si funksionon bota e zhvillimit të aplikacioneve mobile, por realiteti është se ata u vunë në dukje. Ata donin të vazhdonin të ruanin çmimet e vjetra dhe teknikat e prodhimit që pushtojnë publikun e lojtarëve, jo të zbatueshëm për publikun e telefonisë mobile. Ndërkohë ata pendohen që nuk i morën përfitimet që prisnin larg saj dhe as nuk është diçka që na befason. Pavarësisht nga më shumë se 200 milion shkarkime, realiteti është se shumica dërrmuese zgjedhin të mos e blejnë lojën, dhe kjo është kryesisht për shkak të dy faktorëve, cilësisë së saj dhe çmimit të saj. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Epo, ende më duket si një lojë e shkëlqyer. Shumë problematike, argëtuese dhe ende duke luajtur pas muajsh.

  Po, jam dakord që është e shtrenjtë, shpresoj që në të ardhmen të mos ngjiten aq shumë në hardhi. Tani, unë gjithashtu shpresoj që ata të mos bëjnë një sistem të vazhdueshëm të blerjeve. Lojërat e tjera si Monument Valley kanë një çmim fiks për të gjithë ndeshjen dhe kanë performuar mirë.