Një "defekt" i çuditshëm në iOS mund të bllokojë modemin Wi-Fi të një iPhone

Zona WIFI

Sapo është zbuluar një gabim "deti i budallait" IOS i cili mund të bllokojë modemin wifi të një iPhone dhe ta lërë atë pa thënë lidhje pa tel nëse pajisja nuk rivendoset përsëri.

Dhe unë them se është një gabim shumë i thjeshtë sepse thjesht ndodh kur një iPhone përpiqet të lidhet me një rrjet Wi-Fi, të cilit Emri SSID fillon me simbolin e përqindjes (%) Shpresojmë që Apple ta rregullojë atë në një azhurnim të ardhshëm.

Nëse nuk ju pëlqen SSID që vjen nga fabrika në routerin tuaj Wi-Fi në shtëpi, ju e dini shumë mirë që mund ta ndryshoni sipas dëshirës tuaj. Epo, tani për tani, mos e ndryshoni kurrë etiketën në një emër që fillon me simbolin e Kaq përqind, të tilla si "% wifi_de_casa%".

Sepse ka shumë të ngjarë, nëse e bëni, kur iPhone juaj përpiqet të lidhet me atë rrjet, do të ndodhë bllokoj modemin wifi i brendshëm dhe qëndro jashtë linje. Nëse celulari juaj është Android, atëherë jini të sigurt se kjo nuk do t'ju ndodhë. Pra, është problem i pastër iOS.

Ky "defekt" është zbuluar nga studiuesi i sigurisë Karl Shou, që pasi të bashkoheni në një rrjet wifi me emrin "% p% s% s% s% s% n", lidhja wifi e iPhone tuaj me aftësi të kufizuara.

Duket se gabimi mund të ketë të bëjë me përdorimin fillestar në emrin e rrjetit të shenjës së përqindjes, gjë që çon në një problem të analizimit të hyrjes, me anë të të cilit iOS keqinterpreton shkronjat duke ndjekur "%" si një specifikuesi i formatit të vargut.

Në gjuhët programuese të tipit C, specifikuesit e formatit të vargut kanë kuptim të veçantë dhe analizohen nga përpiluesi i gjuhës si emër ose komandë e ndryshueshme në vend të teksti standard.

Nëse prekeni nga gabimi, nuk keni zgjidhje tjetër veçse rivendos rrjetin të pajisjes për të pasur përsëri funksionimin e lidhjes suaj Wi-Fi. Do të duhet të shkoni te Cilësimet, të prekni Të Përgjithshme dhe më pas të Rivendosni. Trokitni lehtë mbi "Reset Network Settings" dhe konfirmoni kërkesën në komandën e shpejtë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.