Një defekt në kod Unicode rrëzon aplikacionin iOS iMessage

Gabimi i njohur me shenjë telugu disa javë më parë duket se po riprodhohet tani në një tjetër emoticon Unicode, posaçërisht këtë herë ndikon në aplikacionin iMessage dhe ajo që bën është të bllokojë aplikacionin në Pajisjet iOS që janë në iOS 11.3 ose më vonë dhe versionet beta të iOS 11.4.

Ne nuk do të çuditemi nëse Apple së shpejti fillon një azhurnim të sistemit për të korrigjuar këtë problem, por në rast se prekeni nga ai, duhet ta dini se ai ka një zgjidhje. Nuk është se është një problem serioz i sigurisë ose se "KO" e iPhone plotësisht, por është mjaft i bezdisshëm dhe për këtë arsye është më mirë të dimë zgjidhjen në rast se na ndodh.

Në këtë rast brava ndodh automatikisht kur merrni pikën e zezë në iPhone ose iPad, ju nuk keni nevojë të klikoni mbi të ose të bëni diçka përtej hapjes së mesazhit. Madje është e mundur që ky problem të ndikojë në aplikacione të tjera në pajisjen tonë, prandaj është kaq e rëndësishme të dimë zgjidhjen e dështimit.

Si të rregulloni të metën

Ndoshta opsioni më i thjeshtë për të zgjidhur problemin është përmes iCloud, kështu që ne duhet të hyjmë në llogarinë tonë dhe të fshijmë mesazhin e marrë. Në rast se kjo dështon, ne mund të kryejmë veprimet e mëposhtme:

 • Mbyllni me forcë aplikacionin iMessage
 • Kërkojini Siri të dërgojë një përgjigje dërguesit të mesazhit në mënyrë që kyçi i Unicode të mos jetë mesazhi i fundit në bisedë.
 • Shtypni me prekjen 3D në ikonën e Mesazheve nga ekrani bazë dhe shkruani një mesazh të ri nga menuja.
 • Trokitni lehtë mbi Anulo në këndin e sipërm të djathtë të ekranit dhe dërgoni një Mesazh të ri.
 •  Redaktoni në këndin e sipërm të majtë të listës së bisedave.
 • Trokitni lehtë mbi rrethin në të majtë të bisedës që përmban mesazhin problematik. Do të shfaqet një shenjë blu.

Disi për çfarë bëhet fjalë është fshini mesazhin ose bëni mesazhin e fundit jo atë që bllokon iPhone ose iPad. Ne e lëmë videon në të cilën mund të shihni problemin e "pikës së zezë":

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Peter dijo

  Cili celular është ai në imazh? duket spektakolare

 2.   Juan Fran dijo

  Shtë një iPhone X