Një dobësi në WiFi lejon hyrjen në iPhone tuaj

Kohët e fundit dobësitë nuk janë një lajm pothuajse i përditshëm, diçka që ka ndodhur në të kaluarën dhe që pa dyshim dëshmon punën me të cilën po bën kompania Cupertino IOS Dhe me harduerin që vjen me pajisjet tuaja, veçanërisht telefonat inteligjentë dhe tabletët, megjithatë, disa zvarriten herë pas here.

Një specialist ka gjetur një dobësi në sistemin e qasjes WiFi të iPhone që lejon qasjen në informacionin tuaj. Kjo mund të na shkaktojë një mpirje mjaft të madhe, megjithëse le ta pranojmë, shanset që një i huaj dëshiron të hyjë në memet e tua të Julio Iglesias në metro janë mjaft të largëta dhe ti e di atë!

Kjo dobësi është zbuluar nga një analist i Projekti Zero, një ekip nën ombrellën e Google dhe se ka analizuar në tërësi Apple Wireless Direct Link (AWDL), një protokoll i hyrjes në internet që shoqëron veçori të tilla si AirDrop dhe Sidecar. Këto aftësi të shtuara të produkteve Apple rrumbullakojnë përvojën shumë dhe pasi të gjitha pajisjet tona janë të integruara, ato kërkojnë punë shtesë në nivelin e sigurisë për të siguruar që ne të vazhdojmë të mbrohemi nga kërcënimet e jashtme, diçka që edhe Apple i mungon. Ndonjëherë.

Në këtë mënyrë ata mund të kenë të dhëna personale si email, foto, mesazhe dhe madje edhe fjalëkalime sipas raporteve të tyre. Në teori, analisti ka arritur të identifikojë dobësinë dhe ta shfrytëzojë atë përmes një Raspberry Pi 4B dhe një palë adaptorësh WiFi. HJanë dashur vetëm gjashtë muaj që analisti të kryejë këtë detyrë dhe ne e kemi të qartë se Apple tashmë është duke punuar për ta zgjidhur atë. Ndërkohë, është e rëndësishme të mbani mend se mbajtja e iPhone-it tonë të azhurnuar është jetike për të mbrojtur veten nga këto lloj kërcënimesh të jashtme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.