Një AirTag larg pronarit të tij lëshon një tingull nëse lëviz

AIRTAG

E marr me mend sonte Jon prozator Ju do të keni fjetur mirë, pasi ëndrra juaj për të patur një AirTag më në fund po bëhet e vërtetë. Ne ende do të duhet të presim deri më 30 Prill për të qenë në gjendje të luajmë me ta, por të paktën, ne tashmë e dimë që ato ekzistojnë.

Isshtë një pajisje e re Apple që derisa të na arrijë dhe të fillojmë të eksperimentojmë me të, nuk e dimë me siguri nëse do të përmbushë pritjet tona apo jo. Tani për tani, ne tashmë dimë pak më shumë për sjelljen e tij kur ai është "vetëm" larg pronarit të tij. Le të shohim.

Kaq e përfolur AirTags Apple tashmë janë prezantuar në shoqëri. Por derisa të mund të "luajmë" me ta, e cila do të jetë nga 30 Prill, ne duhet të vendosim për shpjegimet e kompanisë në lidhje me funksionimin e tyre.

Dhe ajo që ata na kanë shpjeguar është se gjurmuesit Apple AirTag ju lejojnë të gjeni gjëra të tilla si çelësat tuaj, portofolin, çantën, çantën e shpinës ose bagazhet, nëse ato janë bashkangjitur në një AirTag të pronës tuaj.

Nëse një pajisje e tillë është e ndarë nga pronari i saj dhe është jashtë rrezes Bluetooth, rrjeti i aplikimit «kërko» Mund të ju ndihmojë ta gjurmoni, falë çipit të saj me brez të gjerë U1.

Sipas Apple, një AirTag që nuk është afër përdoruesit që e regjistroi atë për një periudhë të zgjatur kohe gjithashtu do të luajë një tingull kur zhvendoset, për të lajmëruar këdo që është afër dhe kështu të jetë në gjendje të gjendet më lehtë, edhe nëse ai person nuk ka një pajisje Apple.

Kompania ka konfirmuar që fillimisht periudha kohore që duhet të kalojë para se të aktivizohet alarmi i lëvizjes tre ditë. Ajo ka raportuar gjithashtu që pas një periudhe prove, koha e pritjes mund të ndryshojë, në varësi të "reagimeve" të përdoruesve të parë.

Pra, nëse dikush afër jush dëgjon bipin e AirTag, ai do të tërheqë vëmendjen e tij dhe mund të gjendet. Pasi të gjendet, mund të përdorni çdo pajisje që ka NFC, të tilla si një iPhone ose telefon Android, për të parë nëse pronari i saj e shënoi atë si të humbur dhe për të parë informacionin e kontaktit të pronarit nëse ishte konfiguruar në kohën e tij.

Një vegël e vogël kurioze, e cila duke pasur parasysh çmimin e saj, vetëm 35 Euro, do të shitet si hotcakes, pa dyshim. Do të porosis një pako prej katër për familjen time.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.