Një iPhone me Face ID të dëmtuar do të riparohet së shpejti

Lajm i mirë për të gjithë ata përdorues që kanë një iPhone me Face ID e prishur. Apple më në fund ka arritur të prodhojë një komplet riparimi të kamerës TrueDepth, dhe kështu të jetë në gjendje ta zëvendësojë atë në ato terminale që e kanë të dëmtuar.

Deri më tani nuk ishte e mundur të riparohej. Duhej të ndryshonte të gjithë ekranin. Nëse funksioni Face ID prishej dhe iPhone juaj ishte nën garanci, perfekt, Apple do ta ndërronte me një terminal tjetër dhe problemi do të zgjidhej, por nëse periudha e garancisë kishte skaduar tashmë, zgjidhja e vetme ishte ndryshoni të gjithë ekranin. Duket se kjo do të ndryshojë brenda pak ditësh.

Sipas një memo të brendshme të Apple, Dyqanet me pakicë të Apple dhe Shërbimet e Autorizuara të Riparimit së shpejti do të jenë në gjendje të riparojnë një iPhone XS ose më vonë që ka Face ID të prishur. Deri më tani, kjo nuk ishte e mundur dhe i gjithë ekrani duhej të zëvendësohej.

Kjo sepse së shpejti do të ketë një pjesë të re riparimi në katalogun zyrtar të pjesëve të këmbimit të Apple. Do të jetë një Moduli i kamerës së përparme TrueDeph që përmban të gjitha pjesët e kamerës dhe sensorin Face ID, dhe kështu mund të ndërrohet me modulin e dëmtuar.

Shënimi shpjegon gjithashtu se moduli i përmendur do të jetë i pajtueshëm vetëm me iPhone XS dhe më vonë, kështu që iPhone i parë që doli në treg me Face ID, iPhone X.

Për momentin është vetëm një shënim i brendshëm i informacionit nga kompania, kështu që mos shkoni nesër në dyqanin tuaj Apple duke kërkuar një riparim të tillë sepse thjesht e lexoni këtu. Ne do të duhet të presim disa ditë që ata të kenë stokun e mjaftueshëm të pjesës së përmendur dhe që ajo të jetë funksionale në katalogun e pjesëve të këmbimit të Apple.

Nëse keni qenë me Face ID të prishur për disa kohë, prisni edhe disa ditë dhe së shpejti do të keni mundësi të shkoni në një Apple Store ose në një dyqan riparimi zyrtar dhe të riparoni iPhone tuaj. Por së pari mos harroni kërkoni buxhet, që të mos ju kushtojë qafa më shumë se qeni….


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.