Një iPhone me një procesor Intel? Unë dyshoj se, ajo vetëm do të bëjë atë

intel-mollë

Lajmi është shfaqur ditët e fundit dhe është përhapur si një zjarr i madh: Apple mund të përdorë procesorë Intel në pajisjet e saj celular. Në të vërtetë ky titull është i pasaktë, thjesht mund të jetë një përkthim i keq ose një keqinterpretim i lajmit fillestar, të botuar nga MacRumors. IPhone nuk do të ketë procesorë Intel, ose të paktën kjo nuk është ajo që thotë lajmi. Çfarë ka atëherë prodhuesi amerikan me të dhe pse lidhet tani me Apple? Ne do t'ju tregojmë për këtë më poshtë.

Intel kohët e fundit ka arritur një marrëveshje me ARM që i lejon asaj të prodhojë mikroprocesorë nën arkitekturën ARM, e cila është ajo që përdoret nga shumica e pajisjeve mobile, përfshirë iPhone. Me këtë marrëveshje të fundit në tryezë, Kompania Cupertino mund të flasë tashmë me Intel në mënyrë që ajo të jetë e ngarkuar me prodhimin e procesorëve të saj, të cilët do të vazhdojnë të projektohen nga Apple, por ato do të prodhoheshin duke përdorur kapacitetin e madh prodhues të Intel, le të mos harrojmë se njoftoi procesorët e saj 10 nm për vitin 2017. Procesori i parë ARM për iPhone ose iPad i bërë nga Intel nuk do të mbërrijë deri në 2018, sipas ekspertëve, dhe do të kurrë mos të jetë ekskluziv, përkundrazi, ai do ta ndante atë privilegj me TSMC.

Pse Apple mund të vendosë të besojë Intel? Përveç përvojës së saj të dukshme dhe kapacitetit prodhues, është e rëndësishme që ajo të jetë një kompani amerikane dhe që për këtë arsye Apple mund të sjellë një pjesë të prodhimit të përbërësve të iPhone në vendin e saj, diçka që do të shihet shumë mirë pas kritikave të marra. aktivitetet e saj jashtë vendit. Mos të harrojmë as se Intel refuzoi të bënte procesorin e parë për iPhone., diçka që me siguri do të gozhdohet në zemrën e kompanisë dhe mund të ndikojë që marrëveshja të realizohet më në fund. Pavarësisht nga gjithçka, ne duhet të insistojmë: iPhone nuk do të ketë një procesor Intel.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   panço dijo

  E gjithë kjo "sqarim" është e përqendruar dobët, nëse negociatat shkojnë mirë, iphone do të ketë një procesor intel, por arkitektura do të jetë krah dhe jo x86

  1.    Louis Padilla dijo

   Thashethemet fillestare nuk shkojnë atje. IPhone do të vazhdojë të mbajë procesorin A12 ose A13 (ose këdo që prek) vetëm atë të prodhuar nga Intel.