Një koncept iOS 16 sjell Split View dhe më shumë miniaplikacione funksionale në iPhone

Koncepti IOS 16

Një vit i ri po përfundon dhe bashkë me të një sërë ngjarjesh që kanë shënuar momente të reja për Big Apple-in në nivelin e softuerit dhe harduerit. 2022 do të vijë i ngarkuar me produkte dhe sisteme operative të reja. Midis tyre do të shohim iOS16, e cila do të prezantohet në WWDC 2022, konferencën e zhvilluesve të Apple, e cila me shumë mundësi do të duhet të jetë sërish në format telematik edhe pse ende nuk ka një konfirmim zyrtar nga Cupertino. Sidoqoftë, edhe nëse kanë mbetur gjashtë muaj për ngjarjen e iOS 16, ata e imagjinojnë këtë Ardhja e Split View në iPhone, veçori të reja në miniaplikacionet dhe një qendër e re kontrolli si dhe një ridizajnim i miniaplikacioneve në iPhone.

Ka ende për iOS 16 ... por ne tashmë i kemi konceptet e para

iOS-i më i dobishëm i të gjitha kohërave. Ky është iOS 16. Përshëndetje për më shumë personalizim me miniaplikacione dhe ikona interaktive, multitasking më të thjeshtë, Crypto Wallet të integruar në Apple Pay, Always-On-Display me Smart Context, Qendrën e re të Kontrollit, plus performancë, stabilitet dhe kohëzgjatje më të mirë të baterisë.

Sistemet operative të Apple përfshijnë gjithmonë lajme të shkëlqyera që bëjnë diferencën me ato të mëparshmet. Në fakt, WWDC është gjithmonë një ngjarje që sillet rreth softuerit dhe të gjitha funksionalitetet janë të integruara për të filluar ofrimin e versioneve beta të këtyre sistemeve për zhvilluesit. Qershorin e ardhshëm do të shohim beta-t e para të iOS16, një sistem operativ prej të cilit konceptet e para tashmë kanë filluar të shihen. Në këtë rast ne kemi koncept krijuar nga përdoruesi @ Kevin0304_.

Një nga funksionet e para që ai integron në koncept është Pamje e ndarë, që ne e dimë shumë mirë në iPadOS, gjë që do t'i lejonte iPhone-it të bënte një hap tjetër në produktivitetin me pajisjet dhe multitasking e tyre. Falë këtij funksioni mund të kemi dy aplikacione të hapura në të njëjtën kohë të ndara me mesin e ekranit. Për më tepër, përmirësimet në kryerjen e shumë detyrave do të lejonin lëshimin e aplikacioneve lundruese që mund të ndërveprojnë me aplikacione të tjera të hapura në sfond. Një sfidë e madhe duke marrë parasysh madhësinë e ekraneve të iPhone.

Koncepti IOS 16

Artikulli i lidhur:
iOS 15.2: Këto janë të gjitha lajmet e përditësimit më të fundit

Karakteristikat që do të bënin diferencën me iOS të tjerë

El qendra e re e kontrollit do të prezantonte elemente horizontale në vend të të gjithë atyre vetëm katrorë që do të zinin të gjithë gjerësinë e ekranit. Përveç kësaj do të kishte një Konteksti i zgjuar që do të ofronte shkurtore bazuar në rekomandimet e përdorimit të përdoruesit nga iOS 16. Ashtu si qendra e kontrollit, widget-et do të ridizajnoheshin duke pasur gjithnjë e më shumë funksionalitete dhe ndërveprim. Për shembull, që kontrolli i riprodhimit të Apple Music mund të bëhet në trampolinë në vend që të hyni në qendrën e njoftimeve ose qendrën e kontrollit, për shembull.

Koncepti IOS 16

Ai gjithashtu integrohet menaxhimin e bitcoin përmes Apple Pay si dhe një sistem për modifikoni ikonat e iOS 16 përmes paketave të ikonave. Në këtë mënyrë ne mund të rikuperojmë ikonat e iOS të vjetër ose t'i japim një personalizim shtesë pajisjes sonë. Dhe, së fundi, eliminohet gjithashtu një paralajmërim i bezdisshëm se bateria jonë po mbaron, e cila nuk është më një kuti kërcyese që shpërqendron dhe e bezdis përdoruesin të shfaqet në formën e një shiriti në qendrën e njoftimeve që lejon ndërveprimin me të për të aktivizoni modalitetin e kursimit të energjisë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   tito dijo

    Çdo vit janë të njëjtat koncepte të pastra dhe në fund kur lëshojnë versionin IOS ka vetëm 5% të asaj që tregojnë në koncepte dhe të njëjtin IOS të mërzitshëm që detyron shumë prej nesh të vazhdojmë të përdorim android.

bool (e vërtetë)