Një krahasim i vërtetë tregon se AirTag është gjurmuesi më i sigurt

AirTag vs Pllakë

Që kur u shfaqën thashethemet disa vite më parë se Apple po planifikonte të lansonte një gjurmues të vogël, shumë prej nesh menduan se mund të ishte një thikë me dy tehe. Se e njëjta gjë që është përdorur për të gjetur çantën e shpinës tuaj të humbur, mund të përdoret për të ditur vendndodhjen e palëve të treta pa pëlqimin tuaj.

Kështu që Apple iu desh të vononte nisjen e saj AirTags derisa gjeti një mënyrë për të shmangur (për aq sa ishte e mundur) spiunazhin e përmendur, duke shtuar një sërë modifikimesh në iOS që do të paralajmëronin viktimën për ngacmimin e përmendur dixhital. Një krahasim i vërtetë midis gjurmuesve të ndryshëm e vërteton këtë.

New York Times sapo ka publikuar një krahasim interesant midis disa modeleve të ndryshme të gjurmuesve, duke simuluar spiunazh të një personi pa pëlqimin e tyre. Dhe rezultati mbështet përpjekjet e Apple për ta shmangur atë.

Kashmir Hill, një reporter i New York Times, ka publikuar një provë shumë interesante. Hill u fsheh midis sendeve të burrit të saj (me pëlqimin e tij, sigurisht), tre AirTagstre Pllaka dhe një Gjurmues GPS me qëllimin për të spiunuar lëvizjet e tij gjatë gjithë ditës.

Fatkeqësisht, gjyqi filloi si befasi kur vajza e çiftit rezultoi pozitive për COVID-19 dhe burri i Hill-it duhej ta çonte në spital. Aty nisi “spiunazhi” i reporterit. Dhe vendet më të ngushta dhe më në kohë reale ishin padyshim nga Gjurmues GPS që keni blerë në Amazon.

Si AirTags ashtu edhe Pllakat u deshën më shumë për të dhënë të dhëna, dhe më pak i saktë, pasi ata përdorin rrjetet e tyre të pajisjeve dhe kjo e bën të vështirë vendndodhjen e saktë nëse e krahasojmë atë me një GPS.

AirTags ishin të vetmet që paralajmëruan për spiunazh

Brenda dy orëve pasi u "spiunua", burri i Hillit mori sinjalizimin në iPhone tuaj se një AirTag po shfaqte vendndodhjen e tij. Ai nuk mori asnjë njoftim as nga gjurmuesi GPS dhe as nga Pllakat.

Problemi me Pllakat është se që ju të merrni një njoftim në celularin tuaj se një pllakë afër po ju lokalizon, duhet të keni aplikacioni i prodhuesit të përmendur të instaluar. Kjo i bën shumë të ulëta shanset e njoftimit nga një gjurmues i tillë.

Pra, nëse një ndjekës vendos të spiunojë një person pa pëlqimin e tij, ai së pari do të zgjedhë ta bëjë këtë me ndonjë gjurmues tjetër në treg dhe jo me një AirTag. Bravo për Apple.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.