Një mesazh i ri mund të bllokojë iPhone ose iPad nëse arrin si njoftim

Sistemet e funksionimit nuk janë të mbrojtura XNUMX%. Mijëra ekipe dhe kompani të sigurisë kibernetike janë përgjegjëse për gjetjen e gabimeve dhe dobësive që u njoftohen më pas pronarëve të atyre sistemeve. Në atë mënyrë përpiqesh të përmirësojmë sigurinë e pajisjeve tona aq më e mundur. Sidoqoftë, ka shumë dobësi që mbeten të pazbuluara dhe mund të përdoren për qëllime dashakeqe. Me siguri ju jeni njohur me karakterin indian të gjuhës Telegu që bllokoi terminalet në 2018. Këto ditë është zbuluar se një mesazh tjetër me karaktere të caktuara të ngjashme mund të shkaktojë prishjen e iPhone ose iPad tuaj edhe nëse azhurnohet në versionin më të fundit të iOS.

Një karakter i ri Sindhi mund të rrëzojë iPhone-in tuaj

Ky lloj i cenueshmërisë njihet me emrin e bomba me tekst. Ato janë mesazhe ose vargje teksti që arrijnë në mënyra të ndryshme dhe janë të afta të mbingarkojnë sistemin operativ. Për më tepër, ato mund të shkaktojnë që një pajisje të ristartohet. Nëse ju kujtohet, në vitin 2018, u zbulua një simbol i gjuhës Telegu që bëri pikërisht të njëjtën gjë. Përveç kësaj, ky karakter u shpërnda shpejt në të gjithë botën. Kështu që numri i rasteve u rrit pasi përdoruesit nuk azhurnuan sistemin operativ pasi rregulluan gabimin nga Apple.

Këtë herë teksti duhet të vijë nga një tullumbace njoftimi. Mesazhi përfshin flamuri italian plus një karakter specifik nga gjuha Sindhi, një pakistanez etnik. Ky defekt prek të gjitha versionet e iOS dhe iPadOS, duke përfshirë azhurnimet më të fundit nga Apple. Kjo është, kjo dobësi nuk është zbuluar nga molla e madhe derisa një përdorues ta ketë publikuar atë në Reddit.

Ka diçka që është e panjohur dhe është nëse kjo bombë teksti ndikon në disa aplikacione specifike. Kjo do të thotë, nëse është e nevojshme që ju të merrni këtë varg teksti në formën e një njoftimi nga aplikacioni Mesazhet ose nëse, përkundrazi, pajisja është e bllokuar pavarësisht nga aplikacioni që tregon njoftimin. Ajo që është e sigurt është se Apple do të lëshojë një version për të zgjidhur këtë gabim sa më shpejtë të jetë e mundur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.