Një nga dy AirPod-et nuk punon? Merrni lehtë, ajo ka një zgjidhje

Airpods me kutinë

A ju ka ndodhur ndonjëherë që të keni vendosur AirPods tuaj dhe një prej tyre nuk ka zë? Gjëja e parë që kemi bërë (dhe unë e përfshij veten) është ta heqim atë, ta shikojmë për të parë nëse ka dyllë në rrjetë, ta trokasim atë (sikur kjo do të ndihmonte), ta vendosim përsëri në vesh dhe ta kuptojmë se akoma nuk funksionon.

Gjëja e parë që mendoni është se ju ka mbaruar bateria. Nëse i përdorni gjithmonë të dyja në të njëjtën kohë, është e pamundur që vetëm njëri të mbarojë nga karikimi. Gjëja tjetër që vjen në mendje është se aplikacioni audio që keni vendosur dështon. Ju e ndryshoni këngën, dhe asgjë. Ju mbyllni aplikacionin, provoni një tjetër dhe vazhdon të prishet. Një ftohtësi zbret në shpinë .. por mos u shqetësoni, zakonisht ka një zgjidhje….

Jo se është shumë i shpeshtë, por ndodh. Edhe me Airpods Pro të ri. Unë i përdor ato gjithmonë kur shkoj në palestër, dhe përfundimisht në shtëpi. Ndoshta në një vit më ka ndodhur tre ose katër herë. Por mos u bëj nervoz nëse të ka ndodhur ty. Ka disa mënyra për ta rregulluar atë.

Shkaqet e mundshme

Nuk ka një shpjegim të qartë pse ndodh, as nuk duhet të ketë ndonjë të metë në hartimin e Airpods, pasi kjo gjithashtu ndodh në Airpods Pro të ri. Ndoshta problemi është shkaktuar nga teknologjia Bluetooth. Një lidhje pa tel, pavarësisht sa e qëndrueshme, ka rreziqet e saj. Zakonisht ndodh kur ndërroni pajisje, nëse për shembull hera e fundit që i keni përdorur ato ka qenë në iPhone dhe herën tjetër në Mac.

Zgjidhje të shpejta

Zgjidhja e parë: Hiqni të dy AirPod-et për të ndaluar audion dhe më pas vendosini përsëri. Ndonjëherë kjo marrëzi e rregullon problemin.

I dyti: Nëse e shihni që vazhdon pa u dëgjuar, qetësohuni. Ju i hiqni, i vendosni në kutinë e tyre për 30 sekonda dhe provoni përsëri. Bushtra vjen kur ju keni dalë për një vrapim dhe nuk e mbani më kutinë e tij me vete, por hej.

Nëse i provoni këto dy gjëra dhe vazhdon të përplaset, mos u shqetësoni, ka ende një rregullim.

Bateri AirPods

Zgjidhja përfundimtare

Testi i fundit. Nëse dështon kur lidhet me një Mac, Apple TV ose një pajisje Bluetooth jo Apple, bashkojini përsëri në pajisjen e tyre fillestare iOS (iPhone ose iPad). Kjo do ta bëjë pajisjen e fundit të lidhur pa tel të harrojë Airpods, gjithçka kthehet në cilësimet fillestare.

Për ta bërë këtë, kontrolloni që të dy AirPod-et të jenë të karikuar, dhe se led i gjelbër ndizet kur ato ruhen në kutinë e tyre. Nëse keni përdorur vetëm njërën nga dy më parë, padyshim, mund të jetë që ajo të ishte e thatë në bateri, dhe ne do të bënim kanellën.

Mbyllni kapakun, vendosni iPhone pranë tij dhe hapeni përsëri. Në ekran do të shihni nivelin e baterisë së kutisë dhe mesataren e dy AirPods së bashku. Nëse nxirrni një dhe përsërisni operacionin, niveli i treguar është ai që qëndron në bazë. Kështu që ju mund të dini se çfarë ngarkese ka secili.

Kështu nëse zgjidhjet e mëparshme ju dështuan dhe me të vërtetë të dy AirPod-et tashmë kanë karikim e vetmja gjë që mbetet për të provuar është të rindizni një çiftim të ri si ditën e parë që i ke veshur.

Në iPhone tuaj, shkoni te cilësimet, Bluetooth. Gjeni AirPod-et tuaja në pajisje të lidhura, dhe prekni simbolin e informacionit në të djathtë të "AirPods". Prekni dhe konfirmoni brenda harrojeni pajisjen.

Pasi të jetë bërë kjo, ktheni AirPods në kutinë e tyre dhe mbyllni kapakun. Lërini kështu për 30 sekonda. Hapeni përsëri, dhe pa nxjerrë AirPods, shtypni butonin e pasmë të kutisë për disa sekonda, derisa udhëheqësi i kasës të fillojë të ndezë jeshile dhe të bardhë. Thjesht ndiqni udhëzimet në iPhone dhe sapo i rikonfiguroi AirPods si të rinj.

Nëse pas gjithë kësaj ajo vazhdon të dështojë, atëherë nuk keni më prova për të bërë. Janë prishur. Me falni Timeshtë koha për të shkuar në Apple Store më të afërt.

 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.