Një shënim tregon se si funksionon "Ndërgjegjësimi hapësinor" i HomePod

Një nga produktet e reja të Apple është HomePod, një altoparlant inteligjent me të cilin ne mund të bashkëveprojmë me Siri për të kryer detyra të ndryshme, përveç që na shërben për atë që është: një folës madhështor. Teknologjia e saj është mjaft e përparuar me një numër të madh të sensorëve dhe pajisjeve audio në mënyrë që cilësia e zërit të jetë më e mira e mundshme.

Por gjithashtu, nga Apple ata sigurojnë që HomePod ka atë që ata e quajnë "Ndërgjegjësimi hapësinor", një mjet që lejon pajisjen përcaktoni se ku jeni në një dhomë dhe rregulloni automatikisht për të luajtur tingullin me cilësinë më të lartë të mundshme, për sa i përket fuqisë, drejtimit të zërit dhe vendndodhjes së dëgjuesit.

Patentat janë vetëm ajo ... patentat, a do ta shohim më në fund në HomePod?

La ndërgjegjësimi hapësinor Po flas për qëllimet për të zbuluar vendndodhjen e vetë pajisjes në një dhomë të caktuar dhe rregulloni automatikisht tingullin që luan. Në këtë mënyrë, HomePod do të jetë në gjendje të përshtatet me një mori dhomash brenda pak sekondash. duke rritur kështu përvojën e përdoruesit në drejtim të dëgjimit të tingujve nga pajisja.

Patenta në fjalë tregon se si funksionon kjo vetëdije hapësinore, në të cilën HomePod analizon mjedisin përreth tij, duke marrë një imazh të qartë të vendit ku është dhe cilat janë specifikimet më të përshtatshme për zërin. Por për këtë ju duhet një seri sensori midis atyre që mund të gjendeshin një kamera video, aparat fotografik, busull, akselerometër, sensor drite, antenë pa tel, termometër, mikrofon, xhiroskop dhe barometër. Të gjithë këta sensorë do t'i dërgonin informacion HomePod për të përcaktuar ndryshimet e pozicionit të tij.

Isshtë një sistem aktivizimi mjaft interesant që drejton pajisjen përmes rrugës së inteligjencës artificiale bazuar në fakte të dukshme siç është ndryshimi i altoparlantit nga një vend në tjetrin në një dhomë. Në këtë mënyrë, Apple synon t'i ofrojë përdoruesit nje pervoje me te vertete mahnitese te tingullit me anë të një pajisjeje të vogël.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.