Një problem serioz do të prekte ekranet e iPhone 6 dhe 6 Plus

Prek-Sëmundja

Për të mbushur 2 vjeç, iPhone 6 dhe 6 Plus është ende pajisja kryesore e shumë përdoruesve të iPhone që nuk bënë hapin në modelin e ri "s" ose vendosën të blejnë një iPhone ende me performancë shumë të mirë me një çmim më poshtë të modelit të fundit në treg. Cilado qoftë çështja juaj, nëse keni një iPhone 6 ose 6 Plus, kushtojini vëmendje këtij lajmi sepse Duket se ekziston një gabim serioz me ekranin tuaj që mund të përfundojë duke e ndaluar atë të përgjigjet kur prekeni. Gjithnjë e më shumë përdorues po drejtohen në qendrat e riparimit me këtë problem, dhe forume për mbështetjen e Apple janë gjithashtu plot ankesa të përdoruesve. Ne ju tregojmë detajet më poshtë.

Gjithçka fillon me një shirit të vogël gri të ndezur në pjesën e sipërme të ekranit, duke u shfaqur dhe zhdukur. Por ky është vetëm fillimi i problemit, sepse më pas ekrani fillon të mos njohë kur e prekni. Megjithëse në fillim ato janë probleme të përhershme, të cilat zgjidhen duke shtypur ekranin ose duke "përdredhur" pak iPhone, por me kalimin e kohës, problemi bëhet më i shpeshtë dhe më i qëndrueshëm, derisa iPhone të jetë ngrirë plotësisht, pa iu përgjigjur asgjë. iFixit, faqja e njohur në internet që është përgjegjëse për zhdukjen e të gjitha pajisjeve të reja të Apple menjëherë pas lansimit, ka biseduar me qendra të shumta të riparimit të iPhone dhe duket se ata kanë përcaktuar burimin e këtij problemi.

Duket se ky dështim serioz buron nga "bendgate" i famshëm i iPhone 6 dhe 6 Plus. Duke aplikuar forca në iPhone që mund të deformojë strukturën e tij pothuajse në mënyrë të padukshme, patate të skuqura që janë përgjegjëse për ndërfaqen e prekjes së pajisjes mund të preken, së pari me ndërprerje dhe më vonë përgjithmonë, duke shkaktuar këtë problem të quajtur nga iFixit si «Sëmundja e prekjes» (sëmundja prekëse, për të përktheni atë disi në spanjisht).

Meqenëse problemi është në patate të skuqura nën ekran, ndryshimi i ekranit që shumë përdorues janë përpjekur të rregullojnë problemin nuk është i dobishëm. Riparimi është më kompleks dhe pak shërbime teknike mund ta zgjidhin atë në mënyrë adekuate. Ndërsa viti i parë i garancisë që Apple ofron në shumicën e vendeve po ndodh, për momentin përdoruesit nuk po marrin ndonjë përgjigje të kënaqshme nga kompania. Le të kujtojmë se në Evropë garancia me ligj është dy vjet, kështu që këtu të gjitha pajisjet e prekura do të mbulohen akoma.

Në mungesë të versionit zyrtar të Apple të këtij problemi, E vetmja gjë që mund t'ju këshillojmë në rast se filloni të vuani nga diçka që kemi përmendur, është që të shkoni menjëherë te Apple për t'i treguar atyre defektin dhe për ta bërë pajisjen të zëvendësuar ose riparuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

19 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Carlos Santiago Melgar dijo

  Fatkeqësisht, iPhone 6 i të dashurës sime vuante nga ky problem që nga maji. Në fillim të gushtit ai u zhvendos në SH.B.A. dhe ne shkuam së bashku në Apple Store në Grand Central Station, në NY. Pasi caktuan një takim në Bar Genius, ata na thanë se ishte një problem me telefonin dhe se duhej të zëvendësohej me një të ri, po, për çmimin modest prej 325 USD ... çfarë tufë hajdutësh. ..
  Në total, ju tani kënaqeni me telefonin tuaj të ri, por me një garanci 3-mujore ... Unë jam duke menduar seriozisht të ndryshoj iPhone tim për një Android, shërbimi ndaj klientit të Apple nuk është ai që ishte më parë

  1.    rafael pazos dijo

   Isha në Apple Store me një problem të të njëjtit lloj ... sipër ishte iPhone 6 për përdorim profesional për punë, dhe ata nuk mund të më bënin asgjë dhe unë duhej të paguaja 300 euro, po, duhet të prisja një javë që ata të japin «iPhone-in tim të ri» të ri…. fatkeqësisht garancia nuk përshtatej ... më parë isha tifoz i Apple por tani po mendoj shumë seriozisht të më ndryshojë në android pasi më pëlqen shumë android edhe iOS ... por është gjithmonë e njëjta ..

   Pra mirë le të shpresojmë që Apple të bëjë diçka "të mirë" dhe ne të ndryshojmë terminalet për ato të reja nga fabrika.

 2.   Xhulio Urizar dijo

  Fatkeqësisht unë e kam atë problem por siç pritet në vendet e botës së tretë ata ju dërgojnë në botën e katërt me këtë problem, madje as nuk ju japin ndonjë lloj zgjidhje, është për të ardhur keq që investimi im së shpejti do të skadojë. Fatkeqësisht fati im me Apple.

 3.   Humberto dijo

  Sidoqoftë, nëse nuk e kam keqkuptuar artikullin, është një problem që shoqërohet me bendgate, domethënë, mundësia e lakimit dhe deformimit të telefonit kur ushtrohet presion. Prandaj, nuk është diçka që do të ndodhë domosdoshmërisht për të gjithë përdoruesit e këtyre modeleve: është pothuajse e mjaftueshme për të mos i vendosur ato në xhepin e pasmë të pantallonave dhe kaq. Eja, nuk është një gjë e përditshme të bësh telefonat e përkulur.

  Sidoqoftë, përgjigjja e Apple mund të jetë më e mirë, pa dyshim. Edhe pse nëse do të kishit të njëjtin problem me ndonjë android, përgjigjja do të ishte e njëjtë ose më keq, nëse gjeni kë të pretendoni. Jo i çmendur kthehem në android.

  1.    Raguaian dijo

   Përshëndetje, mos harroni se në fillim u përmend bendgate dhe më vonë ata përmendën që Apple bëri një modifikim në rastin e grupeve të mëposhtme. Unë jetoj në Meksikë dhe pata fatin e keq të blej një iPhone 6plus nga grupi i parë, ashtu si vëllai im. Apple është në dijeni të këtij gabimi dhe të njëjtët këshilltarë të qendrës së shërbimit ju tregojnë se është një gabim i zakonshëm.
   Unë jam një person i kujdesshëm me celularin tim në një shkallë të tillë që e heq nga çanta e pantallonave të mia për t'u ulur dhe me një mbulesë dhe me një mbrojtës të ekranit prej qelqi të zbutur. Unë rekomandoj që në dështimin e parë të flisni me shërbimin Apple dhe të përmendni problemin dhe nëse ata nuk i zgjidhin ato, flisni direkt me Shtetet e Bashkuara të Apple. Pershendetje

   1.    Carlos Santiago Melgar dijo

    Siç thashë më lart, 325 dollarë në një dyqan Apple në Nju Jork, në rast se doni të pyesni Apple Shtetet e Bashkuara ...

 4.   Santiago dijo

  E njëjta gjë më ndodhi dhe nuk kisha më garanci. Unshtë për të ardhur keq për të shkuar në një qendër thirrjesh dhe të thuash se ata kurrë nuk kanë pasur probleme të tilla me produktet. Mendoj se duhet dora e rëndë që ishte me Steve Jobs.

 5.   Paul dijo

  Pajtohem me HUMBERTO, çfarë tjetër është ajo për të kaluar në Android? Sikur të funksionojë më mirë, android nuk është një telefon, në këtë rast do të jetë Samsung? Q sigurisht që shërbimi është patetik, por duket se përpara një përgjigje të keqe nga Apple është të shkruash në një ueb - po lëviz në android -
  Zot çfarë përgjigje patetike!
  Dhe të gjithë blenë përsëri iPhone ...

  Pfff që është hipokrizi, kalo në android për të parë nëse me një sistem operativ celular në një pendrive nuk ke probleme.

 6.   juanf9104 dijo

  E njëjta gjë më ndodhi mua! Me 6 plus timen, 2 muaj pasi skadon garancia! (Sot pyes veten nëse ishte rastësi e pastër apo molla ka lidhje me të). Për fat të mirë për mua (ajo që më parë mendoja se ishte një "turp") telefoni im celular ishte pjesë e pjesës 6 plus që dëmtoi stabilizuesin e kamerës. Me fajin tashmë të pranishëm kur bëja fotot (duke qenë nën garanci), unë kurrë nuk e ndryshova celularin sepse kisha 2 vjet që ta bëja dhe gjithmonë e shtyja. Sidoqoftë, kur u shfaq problemi i ekranit, vendosa ta çoja në qendrën e autorizuar në vendin tim. Sa e çuditshme ata më thanë se nuk e ndryshuan sepse ishte jashtë garancisë dhe se ata rregulluan vetëm stabilizuesin. Nuk më dukej e drejtë dhe kontaktova direkt me mollën. Në nivelin e parë të përgjigjes ata më thanë të njëjtën gjë si në dyqan. Sidoqoftë, unë kërkova të kontaktohem nga një mbikëqyrës, duke argumentuar se për shkak të problemit me kamerën e kisha humbur mundësinë për të portretizuar momente të pabesueshme në jetën time hahahaha dhe përveç kësaj ekrani nuk më shërbente më. Pas tre ditësh postimi dhe marrje me mbikëqyrësit, unë u zëvendësova pajisjet e mia jashtë garancisë.

  Përfundim: Gjithmonë përshkallëzoni çështjet tuaja në nivelin e dytë (mbikëqyrësit). Ata kanë shumë më shumë autonomi dhe aftësi për t'u përgjigjur.

 7.   Adrian dijo

  Përshëndetje miq, e njëjta gjë më ndodhi në SHBA në 9 muaj ekrani më dha probleme por Apple u përgjigj me një të ri dhe unë jam shumë komode pasi

 8.   salcë dijo

  Pershendetje mire! E njëjta gjë më ndodhi me iPhone 6 këtë gusht dhe garancia skadon për 5 muaj
  E dorëzova në MoviStar në 2 gusht dhe 22 gusht, terminal i ri
  të fala

 9.   Denis dijo

  Unë kisha të njëjtin problem me iPhone 6 plus, ajo që më dukej e çuditshme është se kur detyrova rifillimin e sistemit operativ funksionoi normalisht dhe pas pak u kthye me problemin, kështu që nuk dukej si një problem i HW por një problem SW; Kështu që vendosa të rivendos versionin e OS dhe të kthehem në 9.3.2 nga iTunes dhe wala kam qenë një javë dhe gjithçka po funksionon siç duhet !!!. Shpresoj të të ndihmojë të korrigjosh atë problem të bezdisshëm.

 10.   Rodrigo dijo

  Unë kisha të njëjtin problem me Iphone 5. Shirit gri në krye dhe pas pak ekrani u përgjigj gjithnjë e më pak. Sa keq që nuk kisha më një garanci kur ndodhi ... E ndryshova për një Iphone 6, shpresoj të mos ndodhë e njëjta gjë.

 11.   Rafi dijo

  Edhe një me problemin e dikurshëm në një iphone 6 plus 64 GB. Unë shkoj në Apple dhe pasi është në vitin e dytë të garancisë ata nuk janë përgjegjës për ta çuar atë tek operatori. Ata më thonë se nëse do ta kisha blerë atje, edhe nëse do të ishte nga një operator, ata do ta ndryshonin atë ose nëse do të kisha kujdes për mollën që nuk e kisha. Totali e çoi në Portokalli dhe për 15 ditë një telefon i ri (i rinovuar). Gjithashtu atje në Apple të parksur ata tashmë e dinin për problemin, ata morën mjaftueshëm në javë, por avionët nuk e kanë njohur zyrtarisht problemin. Pra, nëse keni më pak se 2 vjet në operator dhe nëse jo, ju vidhni dhe hidhni një telefon 800 € ose blini një të rinovuar për 300 € dhe pak.

  Një përshëndetje

 12.   Jose M. Gutierrez Perez dijo

  Me të njëjtin problem ekrani në një iphone 6 plus. Unë e kam çuar celularin në FNAC në Madrid ku e bleva; Ata më thanë se do të kujdeseshin për riparimin (pasi ishte në vitin e dytë të garancisë) duke e dërguar atë te një riparues zyrtar i Apple. Çështja është që unë e mora atë më 20 korrik dhe ende askush nuk e kupton se çfarë ka ndodhur ose sa kohë do të duhet për ta rregulluar atë. Unë kurrë nuk e mbaj telefonin në xhepin e pasmë të pantallonave, as nuk e kam palosur ndonjëherë dhe e kam mbajtur me një rast mbrojtës që nga dita e parë. Duket e pabesueshme që një produkt nga Apple (kompania numër 1 industrial dhe teknologjik në botë) që kushton gati € 1000, dështon plotësisht pas një viti e gjysmë përdorimi.

 13.   unOmOe dijo

  Kjo më ndodhi në fund të vitit të kaluar dhe e mora nën garanci pasi nuk ka skaduar akoma, unë isha me fat që isha në gjendje të regjistroja dështimin dhe të isha në gjendje ta dërgoja tek tekniku në Cupertino në mënyrë që procesi të të jetë më i shkathët, i cili zgjati 3 muaj për Se ata e zëvendësuan telefonin me një të ri që pas 15 ditësh gjithashtu paraqiti dështimin kështu që unë e ktheva atë përsëri në garanci duke kërkuar një të ri me të cilin jam aktualisht pa dështim, shpresoj që ky të bëjë mos dështo përsëri

 14.   Dante dijo

  Nuk e di pse janë të fiksuar pas iPhone-ve, ato janë mbeturina, e imja pushoi së punuari një vit pasi e bleva.

 15.   Isaias dijo

  Në Colima me këtë problem ata më thanë vetëm se mund ta ndryshonin atë tek unë, por që unë duhej të paguaja $ 8000.00 pesos pasi ishte një problem fabrike.

 16.   Ariel veli dijo

  A ka gjetur dikush tashmë një zgjidhje?
  IPhone 6 im filloi të dështojë dje, dhe garancia ime skadoi në korrik