Një e metë e sigurisë ekspozon të gjithë Samsung me një sensor në ekran

Galaxy S10 +

Sensori i gjurmës së gishtit në ekran ishte një revolucion shumë i rëndësishëm në telefoninë mobile, duke lejuar kështu përdorimin më shumë dhe më të mirë të pjesës së përparme të telefonave inteligjentë, në këtë mënyrë efekti vizual është më tërheqës dhe sigurisht që dizenjot janë më të stilizuara. Sidoqoftë, teknologjia nuk ka funksionuar siç pritej, pothuajse të gjitha markat kanë probleme me zbatimin e këtij kapaciteti në kushtet e funksionimit. Tani Samsung është edhe një herë i përfshirë në një skandal të sigurisë, të gjitha pajisjet e saj me një sensor të gjurmëve të gishtave në ekran kanë defekte mjaft të rëndësishme të sigurisë dhe ato praktikisht zhbllokohen vetë.

Relativisht kohët e fundit disa media bënë jehonë se celularët me sensor gjurmë gishtash në ekran të Samsung si Galaxy S10, i cili përmban një sensor tejzanor, po zhbllokohen me lehtësi ekstreme nga çdo gjurmë gishtash, pavarësisht nëse ishte nga përdoruesi ose ndonjë i huaj. Në fillim "fajësohej" mbrojtësi i ekranit, dhe është se duke vendosur plastikë dukej se do të zhbllokohej pa pengesa. Sidoqoftë, siç tregojnë testet që mbushin rrjetet sociale, kjo ndodh në pajisje aq të ndryshme sa Galaxy S10 dhe Galaxy Note 10.

Nuk kursehet as tableti i fundit Samsung, i cili pavarësisht se ka një sensor optik më pak të sigurt, tregon të njëjtin rezultat kur bëhet fjalë për parandalimin e zhbllokimit nga vendasit dhe të huajt. Kjo bie në kundërshtim edhe me "Face ID" të paraqitur së fundmi nga Google në Pixel 4, i cili gjithashtu nuk po merr rezultate të kënaqshme. Unë mendoj se tashmë e dimë pse Apple nuk vendosi të përfshijë një sensor të gjurmës së gishtit në ekran dhe ka zgjedhur Face ID, i cili nuk ka arritur të imitohet as, qartë sensori në ekran është një e metë sigurie që ka qenë në qendër të vëmendjes që nga fillimi i saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.