Një sistem ndihmës oftalmik për iPhone për 90 dollarë

Shtojcë oftalmike e universitetit Stanford

Nuk është hera e parë që di flet për përdorimin mjekësor të iPhone. Në fakt, tashmë ka disa pajisje në treg që përdoren për të matur dhe kontrolluar shenjat vitale që mjekët kanë vlerësuar në disa raste, sepse ato janë më të përballueshme për pacientin që ka nevojë për to, dhe gjithashtu lejojnë që praktikat më të zakonshme të mjekësisë të të dërgohen në vende të izoluara ose në vende me pak burime ekonomike në të cilat varfëria është buka e përditshme. Dhe ajo që po ju tregojmë sot është shpikja e njëmbëdhjetë e aksesorëve për iPhone me përdorime medicinale, edhe pse në këtë rast në fushën e okulistikës.

Ai që keni parë në imazhin e kapjes së mëparshme është pikërisht ai i ri Zhvillimi i Universitetit Stanford e cila përbëhet nga një krahasim i pajisjes që përdoret çdo ditë në profesionin e tij për të zbuluar probleme me sytë, si dhe për të matur diotrinat e pacientëve të tij dhe që kushton mijëra dollarë për ta marrë atë. Por në rastin e iPhone, me rezultate që janë praktikisht aq precize, është e mundur që të ulet çmimi deri në 90 dollarë për të cilat kjo shtesë shëndetësore do të dilte për terminalin e Apple.

Vetë pajisja, e cila aktualisht është në zhvillim e sipër në universitet, ka përdorime të reja që nuk janë mbuluar plotësisht për momentin. Në fakt, disa nga zhvilluesit e saj shohin përfitime të mëdha në faktin se është praktike ta trajtojë atë për të hyrë në vende në sy nga kënde të ndryshme, diçka që me makinerinë e zakonshme nuk është gjithmonë e thjeshtë për shkak të madhësisë së saj të madhe. Ata gjithashtu nxjerrin në pah koston e ulët të tij për kujdesin parësor, në qendrat që nuk kanë burime për pajisjen origjinale, por me një shtesë të tillë mund ta përballonte, duke përmirësuar ndjeshëm kujdesin shëndetësor. Sigurisht që një shpikje e shkëlqyer për iPhone.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.