Një vështrim ekskluziv në kampusin e ri të Apple

Kampusi i ri Apple

Ne kemi qenë duke folur për vite në lidhje me atë që do të jetë kampusi i ri Apple në një kohë shumë të shkurtër, muaj duke e parë atë në video të ndryshme që kanë dalë "nga një pamje dron", ku ne mund të kontrolloni përparimet më të fundit muaj për muaj. Sidoqoftë, deri më tani askush nuk kishte hyrë në brendësi të ndërtesës dhe, i udhëhequr nga Jony Ive, zbuloi disa nga sekretet prapa krijimit më mbresëlënës të kompanisë në vitet e fundit.

Në një raport ekskluziv të botuar dje në Wired (në anglisht), u zbuluan disa tipare të fshehura më parë të të ashtuquajturit Apple Park dhe shumë të dhëna të tjera shumë interesante të shtuara që shërbejnë për të kuptuar gjithçka që qëndron pas kësaj ndërtese në formën e një anije kozmike.

Gjithçka në detaje

Kampusi i ri Apple

Ky është rasti i një pyetjeje që Steven Levy - reporter i Wired - i bën Ive kur i thotë se kafe lokali një kapacitet për 4.000 njerëz dhe dyer qelqi me madhësinë e katër kateve të kampusit, e cila mund të hapet kur koha lejon të shijosh një përvojë më të mirë në këtë hapësirë.

"Kjo mund të jetë një pyetje budallaqe," thotë Levy, "por pse janë të domosdoshme dyert e larta katër katëshe?"

Për të cilën Ive, duke ngritur një vetull, përgjigjet: «Epo, kjo varet nga ajo që kuptoni me të duhet, jo?

Nga vetë ndërtesa te secili element që e formon atë, duket se ka një arsye për veten e saj, duke qenë projektuar për situata specifike dhe gjithmonë me fokus në e bëjnë më të mirë jetën e përditshme të 12.000 punonjësve që pritet të punojnë në kampus. Sistemi i punës, për shembull, i ndarë në kabina, përfshin tavolina që mund të ngrihen ose ulen automatikisht në varësi të faktit nëse doni të punoni në këmbë ose ulur. Një shembull tjetër: Apple ka patentuar raftin e vet të picave në mënyrë që punonjësit të mund ta marrin produktin nga kafeteria në vendin e punës pa u dëmtuar gjatë rrugës.

Ky mani për të patur absolutisht gjithçka që ka të bëjë me kompaninë nën kontroll, si për sa i përket produkteve dhe operacioneve, është diçka që e përndjek Jobs-in që nga fillimi. Sot, është një nga arsyet pse Apple është pozicionuar si 'diçka më shumë' sesa një kompani teknologjike si Google ose Samsung.

Dreamndrra e punëve u bë realitet

Kampusi i ri Apple

Ky kampus i ri ishte projekti i fundit i madh i projektuar nga Jobs që me siguri do ta shohim të realizuar. Një pjesë e mirë e përpjekjeve të tij të fundit, siç mbledh Levy, iu kushtuan mendimit për këtë pjesë arkitektonike që sot, më shumë se 5 vjet pas vdekjes së tij, qëndron si një realitet. Nga lloji i mermerit që do të përdorej, edhe mënyra se si duhet të pritet druri, si dhe llojet e pemëve që duheshin mbjellë - më shumë se 9.000 gjithsej - në sipërfaqen e brendshme dhe përreth, gjithçka ishte në kokën e tij.

Ka shumë në këtë që të kujton atë Apple 'romantik', larg nga numri i madh dhe të ardhurat e mëdha të sotme (pa të cilat ndërtimi i kampusit nuk do të ishte i mundur, me siguri). Kur u pyet nga përpjekja titanike për të matur çdo detaj të kampusit Në terma të saktë, duke e konsideruar modelin si një pjesë themelore për të krijuar harmoninë që konstruksioni duket se rrezaton, kjo përgjigjet:

Ne nuk e masim këtë [kampus] në një numër njerëzish. Ne mendojmë për ta në lidhje me të ardhmen. Qëllimi ishte të krijonim një përvojë dhe mjedis që reflektonte se kush jemi ne si kompani. Kjo është shtëpia jonë, dhe gjithçka që bëjmë në të ardhmen do të fillojë këtu.

Artikulli është i domosdoshëm për t'u lexuar për këdo që dëshiron të marrë një ide më të thelluar se çfarë do të jetë shtëpia e Apple për dekadat e ardhshme, pasi është i pari i këtij lloji që konfirmon thashethemet e dëgjuara në një moment përmes prova dhe për të siguruar një vizion të dorës së parë globale.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.