Një iPhone 5se në 2016? Faleminderit por jo faleminderit.

iphone-5se-nr

Siç e dini të gjithë, dhe nëse nuk ju informoj tani, Apple pritet të prezantojë një iPhone të ri ditën Mars 15. Ky iPhone i ri do të ketë ekranin e shumëpritur (nga thashethemet) 4 inç dhe do të shfaqë disa prej pajisjeve që tashmë janë të pranishme në iPhone 6s dhe iPhone 6s Plus. Ky artikull do të ketë një përgjigje tashmë ka pasur një përgjigje nga partneri im Juan, kështu që mund të themi se është pjesë e atyre postime de debat që e bëjmë herë pas here. Unë do ta mbroj atë iphone 5se Nuk do të jetë një blerje e mirë dhe këtu ju shpjegoj arsyet e mia.

Çfarë emri: iPhone 5 "wow!"

Në këtë pikë unë do të flas vetëm për emrin, diçka që logjikisht nuk ka shumë rëndësi. Unë jam i vetëdijshëm se "whoops!" Ne mund ta themi atë vetëm në disa vende, por kjo më ndihmon të tregoj se ky emër nuk shkakton as të ftohtë as të nxehtë. Dy letra tashmë më duken se i shtojnë një mbiemër tepër të gjatë një pajisjeje Apple. Gjithashtu, pse të përdoret numri 5 në vitin në të cilin do të paraqitet një model me numrin 7? Kjo tashmë është më shumë për «çfarë do të thonë ata», por nuk është e njëjta gjë të thuash që ke një iPhone 6 ose 6s sesa të thuash se ke një iPhone 5-diçka. Nuk është aq e lezetshme, apo jo?

Hardware i modelit të mëparshëm ...

3D Prekni

Ose ata na befasojnë, ose iPhone 5se nuk do të ketë një ekran me prekje 3D. E para, në pjesën e përparme. Apple pothuajse me siguri do të shtojë mënyra të reja për të përdorur sistemin e njohjes së presionit në versionet e ardhshme të iOS. Në fakt, iOS 9.3 tashmë do të përfshijë shkurtore të reja, kështu që iOS 10 duhet të sjellë diçka të re në këtë drejtim. Blerja e vetes në 2016 dhe një iPhone që tashmë ka kufizime nuk më duket ideja më e mirë në botë.

Nga ana tjetër, në rastet më të mira, iPhone 5se, modeli i ri 4 inç, do të ketë të njëjtin procesor dhe RAM si iPhone 6s, por do të montojë një dhoma e poshtme. Le të shohim, zotërinj: nëse blej diçka në 2016, unë dua të blej pajisje aktuale dhe jo atë që modelet e tjera montuan në 2014. Nuk ka kuptim. Nuk e ka për mua.

... me një çmim përsëri

para-mollë

Në këtë pikë unë thjesht mund të them "A ju kujtohet momenti kur 5c iPhone? Mirë se. ”, Por unë do të të kujtoj. Në vitin 2013, të gjitha thashethemet e Apple flisnin për një iPhone "me kosto të ulët". Kishte përdorues që pothuajse shkuan në burimet e qytetit të tyre për ta festuar kur panë imazhet e para të iPhone 5c dhe ngjyrat e tij që e bënin atë të dukej si një "fresisuis" nga Simpsons. Përfundimisht, Phil Schiller (nëse e mbaj mend mirë) e prezantoi atë dhe njoftimi i çmimit të tij ishte si një goditje në dhëmbë. Jo vetëm që nuk ishte i lirë, por kushtoi më shumë sesa do të duhej të vlente iPhone 5 në vitin e dytë me pajisje gati në të njëjtin nivel.

Tani, tre vjet e gjysmë pas këtij prezantimi, do të prezantohet një iPhone më i vogël, me më pak pajisje dhe që do të ketë një çmim të tillë do të jetë rreth 600 €. Nuk më duket si një marrëveshje e mirë.

iPhone 5se: 4 inç? Në vitin 2016?

Blini iPhone 5s

Kjo është pika më e respektuar, gjërat siç janë. Jo gjithçka është negative në të paturit e një pajisjeje më të vogël, por duhet të shohim prapa: kur Steve Jobs prezantoi iPhone-in e parë, ai tha se ata kishin vendosur një ekran gjigand 3.5 inç në të. Po, ishte e madhe në vitin 2007, por tani? Tani më duket mirë si një pajisje mbështetëse, por jo për pajisjen time kryesore. Ne supozohemi të zgjedhim dhe një pajisje më e madhe na lejon të shohim gjithçka më mirë:

 • Të luash është më komode dhe e lehtë. IPhone 5s tashmë është shumë i vogël për mua. Nëse duam të luajmë një titull që kërkon  levë analog dhe butonat, gishtat e mi «suxhuk» nuk më lejojnë të luaj ose, duke dështuar, të shoh veprimin.
 • Shikoni më mirë çdo lloj video. Kjo nuk mund të mohohet. Kur ndonjë video në YouTube na dërgohet ose aksesohet, ne e kthejmë telefonin dhe e shohim atë në 4,7 ose 5,5 inç.
 • Shfletoni ose lexoni çdo lajm është më i mirë në ekranin e madh. Njësoj si në pikën e mëparshme, por ndoshta më e rëndësishme për të shmangur lodhjen e syve ose shikimin e më shumë përmbajtjes.
 • El Retina Flash është më i fuqishëm. Sa më i madh ekrani, aq më e madhe drita lëshon. selfies në kushte të dritës së dobët ata do të dalin më mirë.

Më pak autonomi

iPhone-6-bateri e ulët

Mund të mendojmë gabim, por modelet Plus qëndrojnë më gjatë pa karikuar se modelet 4.7 inç. Një telefon më i vogël do të konsumojë më pak, por gjithashtu do të ketë një bateri shumë më të vogël. Në iPhone 5s, ishte një arritje për mua të arrija dy ditë gatishmëri. Me një model iPhone Plus duhet të bëj përdorim (të moderuar) shterues që të më ndodhë mua. Dhe, kujdes, kohët e fundit nuk kam çaktivizuar as LTE: nëse jam në shtëpi, Wi-Fi; nëse largohem nga shtëpia, unë shkoj me LTE dhe nuk përjetoj probleme të mëdha të autonomisë. Nëse preferoni autonominë, mendoj se duhet të harroni iPhone 5se.

Tani është radha e partnerit tim Juan. Ai luan me një avantazh sepse ka mundësinë e përgjigjes, por mendoj se kësaj here e ka shumë të vështirë. A nuk duket investimi më i suksesshëm blerja e një terminali me mes të gjashtë muajve pas prezantimit të modelit të fundit me pajisje më të rëndësishme. Tani ju mbetet juve të jepni mendimin tuaj dhe Juan të shkruajë mendimin e tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

15 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Raul dijo

  Që ju pëlqen celularët 5 4 nuk do të thotë që të gjithë duan të gëlltisin me to, 2016 ″ në 5? Epo, nëse ka një treg, pse jo? Do të jetë më mirë se iPhone 6s që shitet tani dhe kushdo që dëshiron të fundit do të blejë një 7s ose do të presë për 5, definitivisht nuk është bërë për ju por ka njerëz që mund të i aftë, vazhdoj me 6-tat e mia të kënaqura, kam duar të vogla dhe 1-të e të dashurës sime duket se më rrëshqasin nga dora kur dua të përdor vetëm XNUMX

 2.   bubo dijo

  Unë shoh një ide të mirë që ata të marrin një iphone 4 inç, por ajo që unë nuk e shoh mirë ose kuptoj është se ata marrin një 4 inç me më pak karakteristika sesa ato që ne tashmë kemi për shitje 6s dhe 6s plus dhe që ata prezantojeni kur të mbesin disa muaj që të dalë në Iphone 7. Unë shoh një shaka dhe një qendërmbrojtës.

  ajo që duhet të bënin ishte të nxirrnin një iPhone 6s 4 inç me të njëjtat karakteristika si madhësia më e madhe. Unë mendoj se ata do të bëjnë një mut të ngjashëm si bënë me 5c

 3.   I indinjuar dijo

  Paj, jam dakord me gjithçka që është thënë. Gjëja më e zgjuar nga ana e Apple do të ishte të blinte një 7c, me 4 por me atë që mund të merrte nga hardueri 7. Dhe, nëse ata nxitojnë kaq shumë për të hedhur në treg një produkt të ri në mars, një 6c. Në të njëjtën ide: hardueri i 6s, por në 4. Më së shumti, shtresë plastike me ngjyra, për atë arsye për të ulur kostot.

 4.   anonim dijo

  E dua artikullin dhe pres me padurim Juan-in, më pëlqen të komentoj për këtë iPhone tjetër dhe do t'i shpjegoj arsyet e mia sepse nëse është ide e mirë që Apple ta marrë këtë iPhone.

  Së pari, një iPhone 4,5 ″ është një madhësi e mirë dhe unë njoh shumë njerëz që kanë një iPhone të asaj madhësie dhe nuk duan një më të madh, kjo madhësi është një luks për njerëzit që duan vetëm një celular për të folur, telefonuar dhe bëni fotografi të mira, sepse për të parë video dhe për të luajtur lojëra dhe të gjitha aplikacionet e tjera ata do të kenë ipad-in e tyre ose kompjuterin. Isshtë e qartë se Apple do të mbajë 3 madhësi ekrani, e keqja është se tregu më i madh për shitje është në madhësi të mëdha, kjo është arsyeja pse ajo i lë madhësitë e mëdha si "premium", dhe madhësia e vogël duke përfituar nga fakti se ajo vështirë se ka nevojë për kosto të projektimit, përbërës, etj përfitojnë nga dhe vrasin dy zogj me një gur, kjo na jep një madhësi të vogël të rinovuar, dhe ata kursejnë një kullotë, përveç që bëjnë para, pasi ata do ta shesin atë sikur të ishte " ftohtë ", siç bënë me 5c, duhet të shpikin në këtë.

  Mos u tërhoq nga ky iPhone, ai që do t'ia vlejë është 7. Ka produkte për të fituar para, dhe ka produkte që përtërijnë (dhe për të fituar para, sigurisht), dhe iPhone i ardhshëm inovativ do të jetë 7, ky nuk do të ketë naaaaaada përsëri.

 5.   Raul dijo

  Marrëzi, të gjitha markat e bëjnë, Samsung ka lëshuar J5 dhe J7 pas S6, a është se të gjitha ato të reja duhet të jenë më superiore se ato të mëparshmet? Ata duan të kenë disa diapazone dhe më i riu nuk ka pse të jetë gjithmonë më i fuqishmi, sepse nëse nuk ia vlen e njëjta gjë. A mendoni se do të ketë një ndryshim në çmimin e prodhimit midis një iphone 6s 4,7 and dhe një 6 with me një ekran 4? do të kushtonte njësoj

 6.   Kapo dijo

  Do të jetë më mirë se androidët e tjerë 4, pasi ka vetëm diapazone të ulëta të asaj madhësie, nëse nuk ju pëlqen, mos e blini, blini një 6 ″ dhe një çantë shpine për ta mbajtur atë

 7.   jukatan dijo

  Unë vij nga androi dhe dua të kaloj në një iPhone, jam në dyshim midis të cilave do të dalë në datën 5 ose 6, sepse unë kam duar të vogla, përdorimi do të jetë, thirrjet, muzika, rrjetet sociale dhe pak më shumë. ti me ndihmon mua……..

 8.   Ndërmarrësi dijo

  Në asnjë mënyrë nuk do të blija një celular 4 inç, është më shumë që përdor iphone 6s sepse ekrani është 4,7 nëse do të shkonin në 4 për shembull në iphone 7 do të shkonte në android, për mua një celular kaq i vogël është madje qesharake, sasia e madhe e përmbajtjes multimediale që ka, foto, video, lojëra ... dhe për të mos përmendur çmimin, siç thotë artikulli për të paguar në këtë pikë që të ketë më pak karakteristika sesa një 6s, më mirë të presësh iphone 7

 9.   IOS 5 Përgjithmonë dijo

  A është kjo nëse e vendosin atë emër ... 5se? Shashtë shabby! Nëse dizajni është si fotoja e kopertinës, por me të kuqe, e kuptova!

 10.   Emeterius dijo

  Unë kam një 6s dhe më duket i madh, nuk e shtrëngoj dorën për ta përdorur plotësisht, nuk kam nevojë për një ekran të madh dhe duhet të detyroj veten time që të përdor force tach 3D. Ndoshta kur ta shoh do të zbres në 4. Ajo që di është se për çfarë e përdor, nuk do të rritem nga 4,7.

 11.   Paul dijo

  Përshëndetje, unë jam një nga ata që mbajnë iphone 4 sepse madhësia është perfekte. Nuk e kuptoj maninë e trajtimit të telefonit me 2 duar; 3D tocuh është vendosur nga Apple aty ku përshtatet, e cila është grotesku më i hidhëruar i tregut që kam parë prej kohësh.

  4 inç në 2016? Claaaro, një celular më i madh është një shenjë përparimi, një i vogël është një pengesë ... A nuk është e kundërta?

  Sot pashë një koleg duke biseduar me një 6S Plus dhe më dukej sikur po fliste me një libër.

  Rrofte ne 4 ″ !!

 12.   Këpucëve_N dijo

  Më në fund do të jem në gjendje të blej një iPhone tjetër dhe ai nuk është këpucë! Unë do të shkoj nga 4S në atë të ri.

 13.   Juan Colilla dijo

  Artikull shumë i mirë Pablo, e vlerësoj përpjekjen dhe përkushtimin tuaj në komentimin e kësaj çështje, është kënaqësi për mua të debatoj me ju, për lexuesit që do të doja t'ju pyesja diçka, është e rëndësishme që ju të kuptoni që Pablo është pjesë e debati dhe është pozicionuar kundër tij, kjo nuk do të thotë që unë nuk shoh ndonjë gjë pozitive në një iPhone të ri 4 inç, kjo thjesht do të thotë që unë duhej të argumentoja kundër këtij produkti, atëherë të gjithë mund të bien dakord ose jo, unë personalisht shijoni debatin dhe leximin e debateve në të cilat mund të takoni pikëpamje të ndryshme, pro dhe kundër dhe mbi të gjitha merrni mendimin tuaj.

  Kjo është arsyeja pse unë dua t'ju pyes pak respekt në komentet tuaja, Pablo nuk po kërkon që Apple të mos nxjerrë një iPhone 4 inç, ai na paraqet vetëm me argumente se pse nuk pajtohet me këtë iPhone të ri.

  Faleminderit shumë për artikullin Pablo, dhe ju lexuesve që gjetët kohë për të lexuar dhe dhënë mendimin tuaj, artikulli im në favor do të botohet këtë pasdite në orën 18:00 pasdite, pasi të njihni të dy mendimet do të jetë një kënaqësi për ne për të lexuar përfundimet tuaja

  1.    Paul Aparicio dijo

   Faleminderit shok

 14.   Marciano dijo

  E vërteta është se për përdorimin që unë i jap terminalit, me 4, do t'ia vlente, pasi lashë iPhone tim 5, u ktheva në endjet e mia në HTC M9, pasi nuk u bëra me peshën, madhësinë e tij ( Unë i kam duart e vogla) dhe kamerën e saj të keqe, unë kam ndodhur me Samsung s6 edge, se e vërteta që në kamera kam fituar shumë, por. permasa…. Unë nuk e bëj atë në 5 ...
  Kështu që nëse ata marrin këtë terminal ka një çmim të mirë ... Unë do të hidhesha në pellg!