Njoftoj telefonatat ose si ta bësh iPhone të të tregojë se kush po të telefonon

kaloni nga thirrjet telefonike në facetime

Megjithëse kemi qenë zyrtarisht me iOS 10 në pajisjet tona për më shumë se dy javë, ne vazhdojmë të zbulojmë karakteristika të reja që janë përfshirë në sistemin operativ më të fundit në bllok. Sot ne duam t'ju prezantojmë me «Njoftoni thirrjet», një tipar që ne Kjo do të lejojë që iPhone t'ju tregojë me zë se kush po ju telefonon.

Thirrjet e njoftimit do të na lejojnë të heqim një zë për thirrjet tona dhe ta zëvendësojmë atë me zërin e Siri-t që ju tregon se kush po e bën telefonatën. Kjo mund të jetë shumë e dobishme sidomos kur jemi duke vozitur, pasi na lejon të dimë kush po na telefonon pa pasur nevojë të shikojmë celularin dhe kështu të jeni në gjendje të vendosni nëse do të merrni thirrjen apo mos u shqetësoni për të (e gjithë kjo e lidhur me sistemin Bluetooth të makinës, ne nuk po ju këshillojmë të merrni celularin gjatë ngasjes). Prandaj, ne ju tregojmë se si mund ta aktivizoni atë.

 1. Le të fillojmë duke shkuar te aplikimi settings, ku do të shkojmë në seksion Telefon e cila është e paracaktuar në sistemin operativ.
 2. Sapo të futemi, do të shohim opsionin nën seksionin "THIRRJE" Shpall telefonatat, i cili si parazgjedhje është i çaktivizuar ("Asnjëherë"). i plotë
 3. Tani, brenda Thirrjeve të Njoftimit kemi disa mundësi:
 • gjithmonë: Kështu do të kemi, siç thotë titulli i tij, ky opsion gjithmonë i aktivizuar dhe ai gjithmonë do të njoftojë emrin e personit që bën thirrjen ose, duke mos arritur atë, numrin.
 • Kufje & Makinë: Duke zgjedhur këtë opsion, ato do të njoftohen vetëm nëse iPhone është i lidhur me një kufje (Bluetooth ose me tel) ose një sistem Bluetooth në makinë.
 • Vetëm kufje: Ajo e përshkruan veten shumë mirë. Ato do të njoftohen vetëm kur jeni duke përdorur kufje.
 • Kurrë.

i plotë2

Tani ju thjesht duhet të zgjidhni opsionin që i përshtatet më së miri nevojave / shijeve tuaja dhe iOS 10 do të kujdeset të ju tregojë se kush po ju telefonon pa pasur nevojë të shikoni në celularin tuaj për të ditur se kush është.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

14 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ndërmarrje dijo

  Faleminderit, informacion interesant.

 2.   I vogël dijo

  Unë kam iOS10 por ai opsion nuk është i disponueshëm, në një mënyrë tjetër ??

  1.    Aleks Vicente dijo

   Me siguri varet nga modeli iPhone që keni gjithashtu. Por nuk e di nga cili model mund të jetë i disponueshëm opsioni.

 3.   macfun dijo

  Faleminderit, aktivizuar

 4.   Roberto Fernandez dijo

  Natën e mirë.
  Unë kam një iPhone 6 dhe ky opsion vjen me iOs 10; problemi është se nuk funksionon për mua nëse nuk vendos opsionin "gjithmonë", nëse vendos "vetëm kufje" ose "makinë dhe kufje" nuk funksionon.
  Dikush tjetër e ndjen të njëjtën gjë?

 5.   Roberto Fernandez (@Robertfega) dijo

  Epo, unë kam një iPhone 6 dhe kur e azhurnova iOs10 dhe pashë këtë mundësi nuk hezitova ta filloj ta përdor, pasi që gjithmonë jam duke dëgjuar muzikë ose podcast dhe ishte shumë e bezdisshme të hiqja celularin tim sa herë që dikush të telefononte dhe shiko kush ishte.
  Por unë kam një problem, funksionon vetëm për mua kur zgjedh opsionin "Gjithmonë"; nëse zgjedh "vetëm kufje" ose "makinë dhe kufje" nuk funksionon për mua.

  Ndodh dikush tjetër?

  1.    Javier V. dijo

   Unë kam një 6s Plus dhe e njëjta gjë më ndodh si Roberto Fernandez, funksionon vetëm në Gjithmonë, as në kufje dhe as me Bluetooth.

  2.    Javi.V (@nonchevou) dijo

   Unë kam një 6s Plus dhe më ndodh e njëjta gjë, njofton vetëm në Gjithmonë, pa Bluetooth në makinë ose me kufje të lidhura.

 6.   Iban Keko dijo

  Kjo është bërë tashmë nga Nokia 10 ose më shumë vite më parë

 7.   Arturo dijo

  Unë kam një iPhone 6 me iOS 10, sapo zgjodha opsionin "Kufje dhe makinë" dhe me kufje funksionon si duhet. Tingulli i ziles bie dhe në sekondën lexohet emri që keni në axhendën tuaj.
  A e keni kontrolluar volumin e kufjeve?

 8.   andresandrei dijo

  Një opsion interesant, veçanërisht nëse jeni duke vozitur, megjithëse me siguri do të ketë më shumë se një ose një problem kur telefoni thotë se një ish ose dikush që nuk duhet të dëgjojë dikë tjetër po e telefonon personin.

 9.   Akr dijo

  Provova "Vetëm kufje" dhe as për mua nuk funksionon (iPhone 6S).
  Do të duhet të testojmë me iOS 10.0.2.

 10.   Arturo dijo

  Testuar dje me iPhone të lidhur me makinën përmes Bluetooth dhe gjithashtu funksionoi për mua (iPhone 6, iOS 10.0.2)

 11.   Dani dijo

  Nëse është i lidhur në makinë, a ju tregon Siri kush po ju telefonon? Dhe nëse është një numër i panjohur?