Microsoft dhe "arritja historike" e saj në teknologjinë e njohjes së fjalës

microsoft

Studiuesit e Microsoft raportojnë se kanë krijuar një teknologji të re për njohjen e të folurit që transkripton fjalimin bisedor, ashtu si bën një qenie njerëzore. Shkalla e gabimit të sistemit për fjalë raportohet të jetë 5,9 përqind., e cila është afërsisht e njëjtë me transkriptistët profesionistë të cilëve u kërkohej të punonin në të njëjtat regjistrime, sipas Microsoft.

"Ne kemi arritur barazinë me njerëzoren", tha shkencëtari Xuedong Huang, i cili dha informacionin kryesor në një deklaratë, duke e quajtur këtë moment historik një 'arritje historike'.

Për të arritur arritjen, ekipi përdori një rrjet kompjuterik dhe një vegël Microsoft, si dhe një sistem i rritur për mësim të thellë që ekipi hulumtues e vuri në dispozicion në GitHub përmes një licence me burim të hapur. Sistemi përdor një teknologji të rrjetit nervor në grupe fjalësh të ngjashme, duke i lejuar modelet të punojnë me efikasitet fjalë për fjalë.

Rrjetet nervore bazohen në sasi të mëdha të të dhënave të quajtura "të dhëna trajnimi". dhe ato janë themeluar për të mësuar kompjuterat e transkriptimit për të njohur modelet sintaksore në tinguj. Microsoft ka në plan të përdorë teknologjinë në Cortana, asistenti juaj personal i zërit në Windows dhe Xbox One, si dhe softueri i transkriptimit fjalim në tekst.

Por teknologjia ka ende një rrugë të gjatë për të bërë Para se të mund të përpunojë kuptimin kryesor (semantikën) dhe njohuritë kontekstuale, karakteristikat kryesore në përdorimin e gjuhës së përditshme që duhet të kapen nga asistentët personalë, të tillë si Siri, për të përpunuar kërkesat dhe për të vepruar sipas tyre në një mënyrë të dobishme.

"Ne jemi duke u larguar nga një botë ku njerëzit duhet të kuptojnë kompjuterat e botës ndërsa kompjuterët ende nuk na kuptojnë", tha Harry Shum, i cili kryeson grupin e kërkimit shkencor të Microsoft. Sidoqoftë, do të duhet shumë kohë para se kompjuterët të kuptojnë kuptimin e vërtetë të asaj që thuhet, paralajmëroi ai. "Inteligjenca e vërtetë artificiale është akoma në një horizont të largët".


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   CARLOS dijo

    Unë mendoj se është një hap i jashtëzakonshëm, dita kur ne mund të bashkëveprojmë me pajisje pa përdorur pajisje periferike do të ndryshojë plotësisht mënyrën e të kuptuarit të marrëdhënies së njeriut me makineritë.