Shpejtësia e rifreskimit: Gjithçka që duhet të dini për 120Hz të iPhone tuaj

Shpejtësia e rifreskimit ose më saktë "hertz" janë bërë "megapikselët" e rinj të telefonit inteligjent të sotëm dhe është që shumë kompani ndërmarrin sipërmarrjen të ofrojnë një numër më të madh hertz në ekranet e pajisjeve të tyre celulare si një sinjal cilësor, fuqi. ose statusi. Megjithatë, si me numrin e megapikselëve, më shumë nuk do të thotë gjithmonë më mirë.

Ne do t'ju tregojmë se nga përbëhet ritmi i rifreskimit të smartfonit tuaj dhe cilat janë ndryshimet midis të gjitha alternativave në treg. Vetëm atëherë do të kuptoni nëse ia vlen vërtet të blini një iPhone që ka një shpejtësi më të lartë rifreskimi në ekran.

Cila është shpejtësia e rifreskimit të ekranit tuaj?

Për të shpjeguar se në çfarë konsiston shkalla e ftohjes, është e rëndësishme që të ndalemi për një moment në funksionimin e një ekrani. Larg asaj që mund të imagjinojmë, ekranet nuk na ofrojnë një imazh statik, ekranet fiken dhe ndizen vazhdimisht me një shpejtësi shumë të madhe, në këtë mënyrë dhe duke aluduar në në fillim të persistencës së retinës, Na jep përshtypjen se ekrani po ruan një imazh të përhershëm, por asgjë nuk mund të ishte më larg nga e vërteta.

Si na çon ky informacion në konceptin e shkallës së rifreskimit? Shumë e thjeshtë, shkalla e rifreskimit është në thelb numri i rasteve kur ekrani mund të ndizet dhe fiket, domethënë të shfaqë përmbajtje të ndryshme, në një sekondë të vetme, kur e lexoni mirë, në një sekondë të vetme.

Deri relativisht kohët e fundit, të gjithë telefonat celularë kishin ekrane 60 Hertz, kjo do të thotë se ato ndizen dhe fiken 60 herë në sekondë. Megjithatë, teknologjia ka përparuar dhe si mund të ishin ndryshe telefonat celularë, veçanërisht iPhone.

Në këtë mënyrë, Shumica e kompanive celulare kanë nisur vitet e fundit terminale që kanë shpejtësi rifreskimi mbi 60 Hz. si shenjë e cilësisë së paneleve dhe veçanërisht të softuerit të saj. Apple, pavarësisht se ka marrë kohën e tij, ka përfunduar gjithashtu duke përfshirë këtë teknologji me shpejtësi "më të lartë" të rifreskimit në iPhone-in e saj, megjithëse disa pajisje si iPad Pro e kishin tashmë atë më parë.

Avantazhet dhe disavantazhet e një shpejtësie më të lartë të rifreskimit

Natyrisht dhe siç mund ta imagjinoni, nuk janë të gjitha avantazhe brenda mundësisë për të patur një ritëm më të lartë rifreskimi në lidhje me atë që kemi përdorur së fundmi. Në fakt, është e mundur që pavarësisht shpjegimeve të mëparshme të keni ende dyshime për përfitimet e tij, duke cituar filmin Luftëtarët e vegjël: "Si ndikon kjo te gorgonitët?"

Disavantazhi kryesor i përdorimit të një shpejtësie më të lartë të rifreskimit të ekranit është konsumi më i lartë i energjisë. Ne kemi parasysh që nëse më parë ekrani ishte fikur dhe ndezur 60 herë, tani do t'ju duhet ta bëni këtë punë midis 90 dhe 120 herë në të njëjtën periudhë kohore, domethënë një sekondë. Natyrisht, kjo do të kërkojë një rrjedhje më të madhe të ndriçimit dhe, ndër të tjera, konsum më të madh të energjisë. Edhe pse duhet të kemi parasysh faktin se ato ndizen dhe fiken më shumë herë, por kjo nuk ka një ndikim proporcional në konsum, sepse këto ndezje janë me kohëzgjatje më të shkurtër, megjithatë, rritja e konsumit të energjisë është e dukshme.

Dhe realisht nuk është vetëm konsumi i energjisë që është përgjegjës për të qenë pjesë e listës së pikave negative të përdorimit të normave më të larta të freskimit. Sipas logjikës, procesori i pajisjes celulare apo iPhone në fjalë do të duhet të punojë më shumë për sa i përket përpunimit të imazhit, Prandaj, përveç konsumit më të madh të energjisë, do të ketë edhe konsum më të madh të burimeve nga celulari ynë.

Bateritë e iPhone të ri 13

Megjithatë, për shumë njerëz, këto disavantazhe nuk e tejkalojnë faktin se me ritme më të larta të rifreskimit, përgjithësisht midis 90Hz dhe 120Hz, ekrani ynë do ta ofrojë përmbajtjen më rrjedhshëm, duke e vlerësuar më saktë lëvizjen. Kjo është veçanërisht interesante kur luajmë përmes telefonit celular ose lundrojmë nëpër menytë iOS, Megjithatë, ajo nuk ka pothuajse asnjë ndikim kur bëhet fjalë për konsumimin e përmbajtjes multimediale pasi videot që ne shikojmë rregullisht si dhe filmat zakonisht prodhohen me ritme rifreskimi dukshëm më të ulëta se 60 herc.

Si e parandalon iPhone im rritjen e konsumit të baterisë?

Siç ju kemi thënë tashmë, një nga disavantazhet kryesore të përdorimit ose të paturit një frekuencë më të lartë të rifreskimit është pikërisht konsumi i energjisë. Per kete arsye Shumica e telefonave Android që kanë shpejtësi rifreskimi mbi 60 Hz kanë një cilësim që ju lejon të çaktivizoni këto ritme më të larta të rifreskimit. për të pasur një konsum më të rregulluar të baterisë.

  • Cilësimet> Aksesueshmëria> Lëvizja> Kufizoni shpejtësinë e kuadrove

Apple tashmë i ka menduar të gjitha këto dhe ka lëshuar një ndryshim të softuerit të quajtur ProMotion, nuk është as më shumë e as më pak se një rregullim softuerësh që lejon një rregullim të frekuencës së ndryshueshme në kohë reale, duke shkuar nga 60 Hz në 120 Hz në ekran në varësi të nevojave të aplikacionit. që ne po përdorim. Megjithatë, nëse dëshironi, mund ta çaktivizoni lehtësisht ProMotion.

Në këtë mënyrë, Apple ka vendosur që në gamën e saj të iPhone të përfshijë ritmet e rifreskimit prej 120 Hz, duke zbutur kështu efektet negative të përdorimit të kësaj teknologjie, pavarësisht përdorimit të sistemit ProMotion, në çdo rast. një ritëm më i lartë i rifreskimit gjithmonë nënkupton një konsum më të lartë të baterisë, sado i vogël qoftë.

Cila është shkalla e rifreskimit të iPhone tim?

Ardhja e iPhone 13 të ri ishte një sulm i ri në industrinë e telefonave inteligjentë celularë nga Apple, megjithatë, jo të gjitha pajisjet e saj të reja kanë ProMotion, domethënë një ritëm rifreskimi prej 120 Hz. Kjo teknologji është e rezervuar vetëm për iPhone 13 Pro dhe iPhone 13 Pro Max, megjithëse pjesa tjetër e lançimeve të kompanisë në të ardhmen pritet të përfshijë teknologjinë ProMotion në të gjitha versionet e saj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.