Nuk do të ketë MacBook Pro me 32 GB RAM për arsye baterie

macbook-pro-panel-prekje

Çfarë e konsiderojmë "Pro" në këtë gjë laptopi? Dhe a është kjo shumë "profesionistë" po konsumohen pasi mësuan se Apple nuk po ofron gamën e saj të re të MacBook Pro me alternativën e 32 GB RAM. Diçka e pakuptueshme në një model kushtuar posaçërisht punëtorit dhe profesionistit, i cili mbase preferon që ai të mungojë. Phill Schiller ka dalë në plan të parë për të mbrojtur vendimin e tij dhe ne do t'ju tregojmë pse brezi i ri MacBook Pro nuk ka një model 32 GB, duke vendosur nëse justifikimi duket bindës apo jo, varet nga secili.

Një përdorues i forumeve të MacRumors, i ka dërguar një email Apple, duke pyetur pse ai nuk mund të pranonte të blinte një model MacBook Pro që kishte 32 GB RAM. Ajo që njeriu i mirë nuk e priste kurrë, është se ai do të përgjigjej nga askush tjetër përveç Phill Schiller.

Emaili i Davidit: Mungesa e një opsioni 32 GB BTO për MBP-të e reja ngriti disa vetulla dhe shkaktoi disa shqetësime (përfshirë mua). A e bën këtë një gjerësi bande GB 3 GBps për SSD? Dmth faqosja e kujtesës në një sistem 16 GB është aq e shpejtë sa 32 GB nuk është një përmirësim i rëndësishëm?

Përgjigje nga Phill Schiller: Faleminderit për emailin. Shtë një pyetje e mirë. Për të vendosur më shumë se 16 GB RAM të shpejtë në një dizajn fletoreje në këtë kohë do të kërkonte një sistem memorie që konsumon shumë më shumë energji dhe nuk do të ishte mjaft efikas për një fletore. Shpresoj ta shikoni këtë brez të ri MacBook Pro, me të vërtetë është një sistem i pabesueshëm. / Faleminderit për postën. Kjo është një pyetje e mirë. Vendosja e më shumë se 16 GB RAM të shpejtë mund të kërkojë shumë energji, dhe mund të mos jetë aq efikase sa për një kanal. Shpresoj që të merrni një gjeneratë të re MacBook Pro, është një pajisje vërtet e mahnitshme.

Me pak fjalë, Apple nuk dëshironte të shtonte më shumë RAM sepse "nuk do të ishte efikase për një kompjuter portativ". Le ta pranojmë, tipari portabël është një bonus i shtuar, por shumica e përdoruesve e kanë të kyçur në 90% të kohës (si unë). Pyetja nuk dukej bindëse, veçanërisht kur përdorimi i RAM në funksionimin e baterisë mund të kufizohej nga softueri. Çfarë mendoni?


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

9 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   iñaki dijo

  Përshëndetje, nuk mendoj se dashi mund të kufizohet ose të fiket nga softueri. Isshtë e lidhur me tabelë dhe pasi të jetë lidhur, ajo është duke thithur rrymë sepse është e ndezur, pavarësisht nëse kurseni të dhëna mbi të ose jo (kjo është arsyeja pse freskimi elektrik që dashi duhet të marrë në mënyrë që të mos fshihet). Unë mendoj njëlloj si phil. nuk ka kuptim në një fletore të stilit "ultrabook" me 32 koncerte dashi.
  nëse të duhen vërtet 32 ​​koncerte ram (për shembull projekte shumë profesionale për redaktimin e videos) e jotja është desktop, jo laptop.

  1.    SAW dijo

   Sigurisht, dhe kur shkoni të shihni një klient, ju merrni desktopin me vete. A nuk po flasim për një Pro? Dhe pse nuk e kanë vendosur DDR4 më të ri dhe më efikas në vend të DDR3, nëse ajo që ata dëshironin të ishte efikase? Do të ndodhë që përgjigjja nuk është energji. Përgjigja është se për tre vjet do të duhet të ndryshoni pajisjet tuaja sepse RAM-i ka rënë shkurt.
   Këto lloj strategjish kthehen kundër kujtdo që i përdor ato me kalimin e kohës. Do ta shohim.

   1.    iñaki dijo

    ddr4 harxhon më pak, po. por edhe kështu vendosja e 32 koncerteve është çmenduri, çfarë është një laptop ose një server i bazës së të dhënave? kur të shkoni të shihni një klient në jetën tuaj do t'ju duhet 32 ​​koncerte dashi.
    as 16.
    me 8 do të mbeteshit. Me të cilën me 16 je shumë.
    që japin mundësinë e 32 koncerteve? Dhe pse nuk të japin mundësinë e 32 terabajt hapësirë ​​ruajtëse ssd nëse mund ta përballosh? sepse nuk ka kuptim në laptop.

 2.   Adri dijo

  Pro ndaloi së ekzistuari shumë kohë më parë, kjo është një "marrëzi"

  1.    David PS dijo

   Ti nuk ja ke idenë. Unë kam një MacBook PRO nga 2010 (e theksoj, 2010) që mbështet maksimumi 16 GB RAM. Dhe rezulton se 6 VITE më vonë (gati 7) MacBook PRO i lëshuar së fundmi. MB SSHTETJE MAXIMALE 16 GB RAM! E mahnitshme. Kanë kaluar 6 vjet, dhe kufiri mbetet i njëjtë kur përdorimet në 2010 nuk janë të njëjta me 2016, dhe as nuk do të jenë të njëjta në 2020.
   Me 4K, redaktim video, fotografi, Bum të telefonave celularë dhe të tjerë, një MAC OF 2000 PAVOS ka të njëjtin kufi me një nga 1200 nga 6 vjet më parë. A ju duket i drejtë një kompjuter 2.000 euro, në krye të gamës ? PROFESIONAL që e ka këtë kufizim? Do t'ju duket normale, për pjesën tjetër të botës JO.

   1.    SAW dijo

    Saktësisht. Unë gjithashtu kam zgjeruar MBP tim në mes të 2012 deri në 16 koncerte. Për disa vjet, 16 koncerte të pa zgjerueshme do të jenë një pllakë për përdorimin Pro në MBP të ri, jo për përdorim jo profesional.

    1.    David PS dijo

     Ju më kuptoni në mënyrë perfekte. Kam marrë një MacBook Pro në kohën e tij (ai i vitit 2010) sepse opsioni tjetër ishte i famshmi White MacBook, i bërë nga plastika, më pak i fortë, më pak rezistent dhe që nuk kishte aftësinë për të zgjeruar memorjen Ram në 16 GB (Vetëm 4 ose 8). Trueshtë e vërtetë që nuk kam nevojë për një PRO për përdorim profesional, e zgjodha atë për arsye qëndrueshmërie, si për materiale ashtu edhe për performancë. Doja një Mac që do të më zgjaste shumë vite, që ishte i fortë (plastika e bardhë e Macbook nuk ishte) dhe performanca ishte si dita e parë.
     Kjo është arsyeja pse bleva një MacBook Pro, të cilin së shpejti do të jem në gjendje ta zgjeroj me 16 GB Ram dhe i cili do të zgjasë 12 vjet në heshtje. A mendon dikush që MacBook Pro i sotëm mund të ketë një qëndrueshmëri të tillë? JO As i Coña-s. RAM ASNJEHERE SHPENZIME, dhe më pak në përdorime profesionale. E kam shumë të qartë. MacBook PRO 2010 im do të zgjasë për aq kohë sa mundem dhe kur sistemi MacOS nuk mund ta përballojë atë, unë do të instaloj Windows.
     Unë do të blej një Mac tjetër vetëm kur të shoh një çmim të drejtë (2000 euro është joproporcionale, kur MacBook Pro i 2010 i gjeti për minimumi 1000-1200 euro) dhe kur të shoh që opsionet për të zgjeruar Ram ose përbërësit janë të ardhshme.
     Për më tepër, Mac-et e sotëm kanë nevojë për adaptorë për gjithçka, një lojë. Mac-i im 2010, duke u zgjeruar në 16 GB ram, do të më zgjasë të paktën 15 vjet. Për të përfunduar theksoj: Safari, Chrome, Firefox ... shfletuesi është bërë bazat e çdo MAC / PC dhe çdo herë që përdorimet e tij të shumta konsumojnë RAM në mënyrë të pabesueshme. Imagjinoni veten në 4 vjet me video 4K, transmetim të plotë dhe shkarkim të fibrave optike. 16 GB RAM dhe 32 janë më se të nevojshme për shfletuesit dhe përdorimet e tyre të shumta

 3.   iñaki dijo

  ti nuk ja ke idenë. Do të vjetërohet përpara procesorit ose ssd sesa ram. dhe a mund ta ndryshoni procesorin që do të ngjitet në bord? jo te drejte Dhe kjo jo vetëm që ndodh me makinën, kjo ndodh me një dell xps 13 ndodh me një teh razer 14 (2000 dollarë të tjerë) ndodh me ultrasen zenbook, ndodh me ÇDO PUNCHER Ultraportable më pak se 2 kg !!! ata pothuajse nuk kanë mundësi zgjerimi !! asnje!!!! Ai që ka nevojë për mundësinë e zgjerimit fiton.sobremesa me pllakën amë të fundit pisivle dhe madje kështu që është gjithashtu e lidhur me mikrofonët e pllakës së përmendur.
  Me pak fjalë: kjo nuk është mollë është diçka e natyrshme për të GJITHA laptopët në stilin ultrabook. shpresojmë se mund të ndryshoni SSD ... dhe faleminderit

 4.   JOSHUA dijo

  Unë jam një profesionist që kam përdorur gjithmonë Mac për të gjithë punën time edhe kur më është dashur të përdor makina virtuale, unë ju them se shumë herë më duhet të dal për punën time dhe duhet të sjell kompjuterin tim për t'u dhënë demo klientëve një desktop nuk punon Për mua, Mac-i im i vjetër vendos 16 GB RAM por për këtë moment nuk është e mjaftueshme, dhe të gjithë Mac-et tani kanë memorie të bashkuar, ato nuk mund të zgjerohen më është qesharake që ata vazhdojnë të quhen PRO