Nuk ka asgjë të mirë në lidhje me heqjen e karikuesit nga Apple

Mbushës molle

Ne jetuam drejtpërdrejt prezantimin e gamës së re të iPhone 12 në kanalin tonë YouTube kur nga Cupertino ata raportuan një lajm të mirë: Planet e tyre për të vazhduar përmirësimin e planetit dhe uljen e emetimeve të tij të CO2. Fatkeqësisht kjo u shoqërua me lajme shumë të këqija: IPhone i ri i Apple nuk do të përfshijë ngarkuesin.

Sidoqoftë, kjo lëvizje nga Apple është më e diskutueshme se çdo tjetër, duke lënë pas eleminimin e folesë së kufjeve ose përdorimin e portës Lightning. Apple ka bërë një gabim të madh duke hequr karikuesin nga iPhone dhe është diçka që ndikon negativisht tek përdoruesit.

Arsyet që Apple përdor

Sipas kompanisë Cupertino aktualisht ka më shumë se 2.000 miliardë ngarkues të saj në të gjithë botën, E gjithë kjo nëse llogaritni karikuesit e prodhuesve të palëve të treta, domethënë po flasim thjesht për të dhëna që ofron kompania. Në fakt, shumë prej jush që jeni këtu duke lexuar këtë artikull tani do të keni disa nga këto të shpërndara nëpër shtëpi.

Një arsye tjetër e dhënë është se eliminimi i karikuesit dhe EarPods do të kursejë një hapësirë ​​shumë të rëndësishme, aq sa lejohen të ruajnë 70% më shumë pajisje nëse e krahasojmë me kutinë iPhone 11, për shembull.

Për të bërë një krahasim të lehtë për t’u kuptuar, Apple e shpjegon atë kështu:

Kështu Apple kursen 2 milion tonë metrikë të emetimeve të karbonit çdo vit, që është ekuivalente me hiqni 450.000 makina nga rruga çdo vit

Padyshim që të dhënat janë tronditëse, megjithëse krahasimi i telefonave dhe aksesorëve me automjete mund të tingëllojë disi demagog, gjithçka do të varet nga këndvështrimi nga i cili i shikoni. Në fakt, diskursi i kompanisë Cupertino përshtatet në mënyrë të përsosur me politikat e saj të riciklimit dhe funksionimit normal, si kur në kohën e tij tashmë përfshinte paketime të biodegradueshme ose të kompostueshme në kutitë e saj.

Ruajtja e këtyre iPhone-ve me 70% më shumë hapësirë ​​në dispozicion pa dyshim e ndihmon shumë kompaninë për të shmangur emisionet në transport, kompania do të jetë në gjendje të transportojë të njëjtët iPhone por duke përdorur shumë më pak aeroplanë, trena ose kamionë, që padyshim është një përfitim i dukshëm nga emetimet niveli

Kontradiktat

Le të fillojmë me bazat. Shtë e qartë se kompania Cupertino ka një angazhim të caktuar për mjedisin, të paktën kështu e shpreh atë në situata të caktuara. Sidoqoftë, ai nuk ndryshon shumë nga pozicioni i tij në lidhje me tragjedi të caktuara si tërmeti në Haiti ose përmbytjet në New Orleans.

Dyqani i Apple Hong Kon

Ndërkohë Kompania Cupertino banon në një vend si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe kurrë nuk ka marrë një qëndrim mbi vendimin e qeverisë së Amerikës së Veriut për të mos nënshkruar Protokollin e Kiotos. Por jo vetëm kaq, Apple gjithashtu prodhon për një kohë të gjatë në Kinë.

Artikulli i lidhur:
Karikuesit më të mirë USB-C që mund të blini për iPhone 12

Kina është përgjegjëse për saktësisht 26,6% të emisioneve të gazit që ndikojnë në "efektin serë", i ndjekur nga afër nga Shtetet e Bashkuara të Amerikës, të dy shumë prapa kontinenteve si Evropa për sa i përket statistikave. Shtë e qartë se është më e lehtë të ballafaqohesh me përdoruesit sesa qeveritë.

Problemi i kabllit të rrufesë

Siç e dimë mirë, Ndërsa në iPad Pro, iPad Air dhe MacBook kompania Cupertino ka zgjedhur USB-C, lidhja më e shkathët në dispozicion. Sidoqoftë, në iPhone ajo është ende e vendosur të përdorë portën Rrufeja.

Kjo është mënyra se si iPhone vazhdon të përdorë Lightning pavarësisht nga fakti se vitin e kaluar në gamën Pro iPhone përfshinte një kabëll USB-C në Lightning së bashku me një karikues të pajtueshëm. E njëjta gjë nuk ndodhi me iPhone 11 të vitit të kaluar, i cili përfshinte një kabllo USB-A në Lightning së bashku me adaptorin klasik 5W. me portë standarde USB-A.

Në fakt, edhe Apple Watch Series 6 i ri ende përmban një kabëll USB-A për karikim, diçka që është vërtet e paqëndrueshme. Po, është e qartë që do të ketë 2.000 miliardë karikues atje, por të paktën 1.900 miliardë nuk janë as në përputhje me kabllon që vjen me iPhone 12 në kutinë e tij.

Kjo në mënyrë të pashmangshme na bën të mendojmë një gjë: Apple dëshiron të krijojë nevojën që ju të blini një karikues të ri USB-C. Sidoqoftë, një "avantazh" për ta thirrur në një farë mënyre se kemi një port Rrufe është se ne do të jemi në gjendje të përdorim karikuesin tonë veteran 5W për të kryer një karikim të ngadaltë dhe miqësor. Dhe tani pyes veten, nëse vërtet doja të ndotja më pak, A nuk duhet të ketë një port USB-C që ju lejon të mos blini produkte të reja?

E njëjta gjë ndodh me faktin se të njëjtën ditë kur Apple vendos të heqë karikuesin nga kutia, ajo ju fton të blini një përshtatës MagSafe kostoja e të cilit është dukshëm më e lartë dhe që qartë për shkak të elementeve dhe dimensioneve të saj do të jetë shumë më ndotëse sesa një kabllo e thjeshtë USB-C në Rrufe. Në fund të fundit, kjo është një tjetër nga ato mospërputhjet gazmore të Apple.

A ishte vërtet e nevojshme?

Le ta pranojmë, përdoruesit nuk i hedhin karikuesit e tyre nëse ata punojnë si duhet. Unë nuk do të mohoj që shumë prej nesh nuk mund të kemi dy ose tre karikues në një sirtar, diçka që sigurisht vjen si luks të kesh një në shtëpi, një tjetër në punë, një tjetër në kuzhinë ... Diçka që më duket si avantazh.

Prandaj, ne në të vërtetë nuk po prodhojmë "mbeturina" pasi nuk po i heqim qafe, diçka që shumë përdorues e bëjnë me celularët e tyre ndërsa janë ende duke punuar, të tilla si kur ekrani juaj prishet dhe kostoja e riparimit është kaq e shtrenjtë sa paguhet për të blerë një të ri.

Këto rreshta shërbejnë për të bërë të qartë diçka, unë nuk jam kundër që Apple të marrë masa për t'u kujdesur për planetin, nuk jam një mohues i ndryshimeve klimatike dhe të marr masat që i konsideroj të nevojshme në ditën time për të kontribuar në kauzë. Sidoqoftë, Unë nuk mendoj se Apple duhet të vërë një medalje që i përket vërtet përdoruesve, ne jemi ata që do të vuajmë pasojat e vendimit të tyre dhe askush nuk na ka konsultuar.

Kjo nuk është si kur Apple miratoi portën e Rrufesë në vend të USB-C, kjo nuk është si kur Apple eliminoi Jack-in e Kufjeve, këtu Apple nuk ka qenë në gjendje të përcaktojë kohën mirë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   GABRIEL TAMBAL dijo