Ju nuk mund të përdorni oksimetrin Apple Watch 6 nëse ka cilësime të njohura

Oksimetër Apple Watch

Funksioni i matja e oksigjenit në gjak Apple Watch 6 i ri është një çështje e ndjeshme për Apple. Së pari, nuk e dimë pse na është dashur të presim deri në seritë 6 për të pasur këtë funksion, kur dhjetëra pajisje të lira (orë inteligjente, byzylykë sportivë dhe vëzhgues të rrahjeve të zemrës) e kanë atë për vite me radhë.

Së dyti, rezulton se nëse jeni nën 18 vjeç, Apple e çaktivizon këtë funksion në Apple Watch të ri, dhe së treti, nëse pajisja është vendosur në modalitetin familjar, nuk mund të përdorni as oksimetrin, edhe nëse përdoruesi është në moshë madhore. E çuditshme, e çuditshme.

Me ardhjen e watchOS 7, tani mund të lidhni një Apple Watch të dytë me iPhone tuaj (për një fëmijë ose një person të moshuar) pa pasur nevojë që përdoruesi të ketë iPhone të vetin. Në parim ky lloj konfigurimi i quajtur «i njohur»Intendedshtë menduar për Apple Watch SE të ri, por është i përshtatshëm për çdo seri me watchOS 7 të instaluar.

Designedshtë dizajnuar në mënyrë që fëmijët të mbajnë një Apple Watch pa pasur një iPhone, pasi ai do të lidhet me celularin e babait ose nënës. Alsoshtë gjithashtu një mundësi e mirë për të moshuarit. Ata mund të kenë zbulimin e rënies, thirrje emergjente ose kontrolle shëndetësore pa pasur një iPhone.

Por kini kujdes, nëse planifikoni që një anëtar i familjes suaj në të moshuarit të përdorë një seri Apple Watch 6 me mënyrën familjare, nuk do të jeni në gjendje të përdorni funksionin e matjes së oksigjenit në gjak, edhe nëse është në moshë madhore.

Apple e ka të bllokuar këtë funksion për përdoruesit nën 18 vjeç dhe për pajisjet e çiftuara në modalitetin familjar, cilado moshë të jenë. Kompania nuk shpjegon arsyet e këtij kufizimi.

Ajo që Apple ka shpjeguar është se monitorimi i oksigjenit në gjak është i disponueshëm në Apple Watch Series 6 Nuk është menduar për përdorim mjekësor, as për të rregulluar një ilaç që lidhen me nivelin e oksigjenit në gjak. Ajo është menduar vetëm për "qëllime të përgjithshme të palestrës dhe shëndetit". E çuditshme, e çuditshme.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Anthony dijo

  Si koment shtesë.
  Apple watch SE bleu pardje.
  Nuk e zhbllokon automatikisht makinerinë time.
  Sipas mbështetjes teknike online të Apple, orët e reja nuk e kanë atë funksion të disponueshëm.
  : - /