Çfarë duhet të bëni nëse ju vjen mesazhi "AirTag u zbulua pranë jush"

AirTag-ët kanë qenë një revolucion i vërtetë në tregun e lokatorëve, por ato janë gjithashtu të diskutueshme për shkak të përdorimit të papërshtatshëm që disa njerëz po u bëjnë kur gjurmojnë lëvizjet e të tjerëve. Çfarë duhet të bëni nëse mendoni se një AirTag po ju gjurmon?

Apple Find Network

AirTags i la vendin asaj që njihet si Apple Find Network. Mund të themi se të gjitha pajisjet Apple lidhen me njëra-tjetrën, pavarësisht se kush i zotëron, për të ndihmuar në gjetjen e njëra-tjetrës. nëse ju humbni iPad-in tuaj dhe dikush kalon me një iPhone, ky iPhone do ta dërgojë vendndodhjen në llogarinë tuaj Apple, në mënyrë që të dini se ku është iPad. Kjo do të thotë, të gjitha pajisjet Apple veprojnë si gjurmues dhe të gjitha pajisjet Apple shërbejnë si antena që ata të lokalizojnë njëri-tjetrin. Por ka një pajisje që e bën këtë më mirë se çdo tjetër: AirTag.

Kjo pajisje e vogël rrethore ka një funksion të vetëm: të vendoset gjithmonë. Ai nuk ka lidhjen e tij, nuk ka Wi-Fi ose të dhëna, por do të lidhet me çdo pajisje Apple aty pranë, në mënyrë që dizajni të mund të dijë gjithmonë se ku ndodhet. Ky është dobia e tij e shkëlqyeshme, mos humbni më çelësat, portofolin ose biçikletën tuaj. Çdo objekt të cilit i bashkëngjitni një AirTag do të jetë i zbulueshëmPavarësisht nëse është afër iPhone ose larg, për sa kohë që dikush me një pajisje Apple është afër, ju do të mund të shihni vendndodhjen e tyre.

gjurmoni njerëzit

Nuk është një pajisje e destinuar për të gjurmuar dikë, vetëm për t'u përdorur me objekte. Por më pas u shfaqën aksesorë për t'i vendosur qenve dhe menjëherë filluan të mendonin se me të mund të gjurmonin njerëzit, si fëmijët... ose si të rriturit. Nuk ka shpikje të mirë pa një përdorim të keq për të., dhe kjo është e vërtetë me AirTags, sepse megjithëse ato nuk janë të destinuara për këtë, disa njerëz po e përdorin atë për të gjetur njerëz të tjerë pa dijeninë ose pëlqimin e tyre.

Apple e dinte se kjo mund të ndodhte dhe shpiku mekanizmat e nevojshëm në mënyrë që kushdo që gjurmohej pa pëlqimin e tyre me një AirTag, të ishte në dijeni të tij. Ju vërtet mund të gjurmoheni me pothuajse çdo pajisje Apple, por përdorimi i një MacBook Pro është shumë i shtrenjtë, kështu që thjesht nuk do të ndodhë. Pra, në këtë artikull do të përqendrohemi në AirTag si një objekt për t'u gjurmuar, duke injoruar të tjerët, por gjithçka është e zbatueshme për të gjithë.

Çfarë ndodh nëse gjurmoheni me një AirTag?

Nëse vendosin një AirTag në çantën, pallton, makinën tuaj ose kudo tjetër për t'ju gjurmuar, do ta kuptoni më shpejt se sa vonë. Kur një AirTag kalon një periudhë të gjatë kohore larg pronarit të tij dhe fillon të lëvizë, ai do të fillojë të bie për disa sekonda duke ju bërë të ditur se është me ju. Nëse kjo ndodh, do t'ju duhet të ndiqni tingullin për të gjetur objektin e vogël rrethor. Ju mund të mos e dëgjoni tingullin, sepse është shumë i fshehur, por ka më shumë mekanizma sigurie: do të merrni një njoftim në iPhone se "Një AirTag është zbuluar pranë jush".

Nëse ndodh ndonjë nga këto ngjarje Gjëja e parë që duhet të mendoni është nëse keni ndonjë objekt që nuk është i juaji. Ju mund të drejtoni makinën e dikujt tjetër dhe çelësat janë në kutinë e dorezave, me një AirTag në unazën e çelësave. Ose se të kanë lënë diçka me AirTag dhe nuk të kanë thënë. Nëse nuk është kështu, atëherë do të duhet të ndërmerrni veprime aktive për të gjetur gjurmuesin e mundshëm.

Nëse e keni dëgjuar tingullin, kërkoni burimin e tij. Nëse keni marrë njoftimin, klikoni mbi të. Pasi të keni klikuar në "Vazhdo", mund të bëni që AirTag të lëshojë një tingull për ta gjetur atë. Në rast se objekti dihet dhe nuk po gjurmoheni, por thjesht nuk është i juaji, mund të çaktivizoni njoftimet për një ditë. Nëse mendoni se jeni duke u gjurmuar, mund ta çaktivizoni menjëherë AirTag duke klikuar mbi "Udhëzime për çaktivizimin" dhe duhet të kontaktoni forcat e sigurisë për ta njoftuar atë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.