Ofruesi i kamerave të iPhone mbyllet kur një person i infektuar zbulohet nga koronavirusi

iFixit

Koronavirusi vazhdon të flasë dhe vazhdon të ndikojë në prodhimin botëror dhe për këtë arsye rezultatet financiare të kompanive që përqendrojnë prodhimin e tyre në Kinë, siç është Apple. Megjithatë, tani që koronavirusi ka filluar të kalojë kufijtë, problemi për kompanitë mund të jetë edhe më i keq.

LG Innotek, ndarja e LG që bën kamera iPhone, sapo ka njoftuar këtë Mbyll përkohësisht fabrikën që bën kamera iPhone, kur midis personelit të tij u zbulua një infeksion i koronavirusit. Kjo fabrikë nuk ndodhet në Kinë, por në Korenë e Jugut.

Siç mund ta lexojmë në Reurters, fabrika mbylli objektet e saj fundjavën e kaluar dhe do të mbetet e mbyllur gjatë gjithë kësaj jave ndërsa po zhvillohet një proces i dekontaminimit, një proces që do të përfundojë javën e ardhshme. Përveç kësaj, të gjithë punonjësit do të duhet t'i nënshtrohen testeve për të parë nëse ata kanë qenë të ekspozuar ndaj koronavirusit përmes punonjësit të infektuar.

Simptomat e para të koronavirusit kërkojnë 14 ditë që të shfaqen, kështu që ka më shumë gjasa, nëse LG dëshiron të shërohet vetë në shëndet, fabrika mbetet e mbyllur për 14 ditët e ardhshme në mënyrë që të parandalojë më shumë punonjës që mund të jenë ekspozuar, duke infektuar kolegë të tjerë.

Procesi i montimit të pjesëve të ndryshme që janë pjesë e iPhone, fillon në mes të verës, në mënyrë që të jenë gati gjatë shtatorit, muajit në të cilin ato prezantohen zyrtarisht. Problemi për Apple është se gjatë këtyre muajve, është kur programimi, nga inxhinierët, i procesit të prodhimit është kryer, një proces që ata janë detyruar të vonojnë dhe që mund të ndikojë në lançimin e iPhone 12, ose disponueshmërinë e tij fillimisht gjatë prezantimit të tij.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet.

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.