Apple Watch mbetet lider në një treg që po fundoset, pse?

Seria Apple Watch 2

Tregu i orëve inteligjente duket se ka arritur kulmin disa kohë më parë. Megjithëse mori formë dhe shitjet u rritën në qiell në 2015 falë lansimit të Apple Watch, një sukses i vërtetë i shitjeve në ditët e tij të hershme, prej atëherë si kompania Cupertino ashtu edhe pjesa tjetër e prodhuesve kanë përjetuar një rënie të vazhdueshme të shitjeve që është përshpejtuar papritmas gjatë tremujorit të tretë të vitit 2016.

Sipas raportit të fundit të përgatitur nga konsulenca IDC, shitjet e pajisjeve inteligjente të veshjes, domethënë atyre që janë në gjendje të ekzekutojnë aplikime të palëve të treta, kanë rënë mbi 50% gjatë tremujorit të tretë të këtij viti dhe në lidhje me shitjet për të njëjtën periudhë. nga viti i kaluar DHE Megjithëse ora e mollës gjithashtu ka parë rënien e shitjeve, Apple Watch ka arritur të ruajë pozicionin hegjemonik që tashmë është marrë nga momenti i lëshimit të saj në Prill 2015. Si është atëherë tregu global për orët inteligjente? Çfarë roli luan Apple Watch në të? A kanë një datë skadimi Apple Watch dhe orët e tjera inteligjente?

Vrulli i Apple Watch

Në fund të Prillit 2015 Apple Watch doli në shitje në një grup të parë të vendeve. Pikërisht nga ai moment kapi pozicionin numër një në shitje globalisht, duke e rrëmbyer kështu nga Samsung, konkurrenti i saj më i madh. Ardhja e Apple Watch, e paraprirë nga më shumë se gjashtë muaj pritje e ndezur, së bashku me pajisje të tjera relativisht të suksesshme si Huawei, rritën një segment që deri atëherë dukej se nuk do të ngrihej.

Orët inteligjente nuk u shpikën nga Apple, ato tashmë ekzistonin para shfaqjes së Apple Watch, por ishte kjo që i bëri ato në modë, ose kështu dukej. Një vit e gjysmë më vonë, me një brez të dytë tashmë në zhvillim dhe a Shikoni edicionin Nike + për të parë dritën Të Premten e ardhshme, as Apple Watch nuk ka qenë në gjendje të mohojë atë që shumë njerëz morën si një mirazh.

Shitjet e orëve inteligjente bien, por Apple Watch mbetet lider. Ky është një nga përfundimet në të cilin na çon i fundit raportojnë prodhuar nga IDC. Tremujor pas tremujori, shitjet e këtyre pajisjeve po pësojnë një rënie të vazhdueshme që, për tremujorin e tretë të vitit 2016, vlerësohet në -51,6%, më shumë se gjysma, duke kaluar nga 5,6 milion njësi të shitura në tremujorin e tretë të 2015 në 2,7 milion në të njëjtën periudhë të vitit aktual. DHE Edhe pse Apple Watch gjithashtu ka parë që shitjet e saj janë ulur në mënyrë dramatike, ajo ka arritur të ruajë pozicionin e saj hegjemonik mbi të gjitha konkurrencën.

Apple Watch mbetet udhëheqësi i një tregu që po fundoset

Pse Shitjet e Apple Watch po bien por ajo mbetet një lider

Shpjegimi më i thjeshtë për këtë përgjigje është se ajo fillon nga shifrat më të larta të shitjeve, megjithatë, studimi IDC zbulon disa çelësa që duhet të marrim parasysh. A) Po, tremujori i tretë i vitit 2015 ishte periudha e parë e plotë në të cilën Apple Watch ishte tashmë gjerësisht i disponueshëm; Deri në atë kohë, shitjet e saj ishin të kufizuara në disa vende, duke u rritur, por jo të gjitha në të cilat operon kompania. Kjo, së bashku me "bumin" fillestar, kontribuan shifra që mund të mos korrespondonin me atë që do të ishte trendi i vërtetë, domethënë, figura që ishin "shumë" të mëdha (jo të rreme).

Për më tepër, Vetëm gjatë dy javëve të fundit të tremujorit të tretë të vitit 2016 ka qenë në dispozicion gjenerata e dytë e Apple Watch (Modeli Nike + ende nuk ka dalë në shitje). Këtu vepron një faktor i kundërt: pritja e një pajisjeje të azhurnuar zvogëlon shitjet pasi shumë përdorues presin të marrin modelin e fundit.

E gjithë kjo mund të tingëllojë si një justifikim, sigurisht, por nuk është kështu. Apple Watch është në përputhje me pjesën tjetër të orëve inteligjente, dhe për këtë arsye edhe shitjet e saj bien. Me fjalë të tjera, është një pajisje e varur tepër nga iPhone që, në një masë të madhe, "përsërit" atë që keni tashmë në telefonin tuaj. Kjo, për shumë përdorues, përfshirë edhe veten time, e bën atë të padobishme, dhe përfundon e lodhshme, ndërsa dobia e saj demonstrohet për një audiencë më specifike, kryesisht ata që praktikojnë sporte dhe janë shumë të interesuar për shëndetin e tyre.

Nga të këqijat, dizajni dhe cilësia e tij janë shumë më të larta se konkurrenca, dhe kush e ka atë është i vetëdijshëm për të. Kjo është ajo që lejon Apple Watch të vazhdojë të jetë lider në një mjedis të përgjithshëm në rënie. (megjithë rënien spektakolare të përjetuar) përpara Garmin, Samsung, Lenovo (Motorola) dhe Pebble, të cilët renditen nga i dyti në të pestin me këtë renditje.

Apple Watch mbetet udhëheqësi i një tregu që po fundoset


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

2 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Jose dijo

  Shumë e lehtë për tu shpjeguar ... ngopja në përgjithësi dhe të kesh një pajisje 4/5/6 inç ... për çfarë do të përdorni një orë? Dhe nëse shtoni risinë e vogël në krye.

 2.   David PS dijo

  Përdorshmëria e tij është e kufizuar dhe me çmimin e një Smartphone. Pse të paguash shumë për një orë që ke bërë së fundmi kur për të njëjtin çmim ke një telefon të plotë? Derisa Ora të bëjë gjëra më të dobishme dhe të ketë pavarësi të pastër, shitjet nuk do të rriten. Derisa të keni eSIM që ju lejon të lidheni në mënyrë të pavarur, ka shumë pak që mund të bëni për të rritur shitjet