Apple Watch dhe uji: një udhëzues për përdorimin optimal

Seria Apple Watch 2

Të dy brezat e parë Apple Watch dhe Apple Watch Series 1 janë të aftë të përballojnë spërkatjet e ujit. Kjo do të thotë që ju mund të lani enët me të pa ndonjë frikë, madje edhe të bëni një dush, dhe ora nuk do të pësojë ndonjë dëm. Anasjelltas, Apple Watch Series 2 i ri është i aftë të zhyten deri në 50 metra të thella, gjë që e bën atë një aksesor ideal për ata që notojnë, surfojnë ose thjesht nuk duan ta heqin atë kur shkojnë për një zhytje në pishinë.

Por edhe pse Apple Watch Series 2 është plotësisht i papërshkueshëm nga uji, është e nevojshme të merren parasysh disa aspekte dhe zakone të përdorimit në mënyrë që përvoja juaj me të të jetë optimale. Le të shohim se si të përfitojmë sa më shumë nga rezistenca ndaj ujit të orës sonë të preferuar.

Para fillimit, është e detyrueshme të theksohet se në këtë artikull ne i referohemi vetëm dhe ekskluzivisht Apple Watch Series 2Jo Seria 1 ose gjenerata e parë. Mos e harroni ju lutem.

Në të vërtetë, sa rezistencë ndaj ujit ofron Apple Watch Series 2?

Gjithashtu para fillimit, është e nevojshme të sqarohet se çfarë lloji të rezistencës ndaj ujit ofron Apple Watch Series 2 në veçanti, diçka për të cilën ka disa konfuzione që vijnë nga shpjegimet e vetë Apple.

Apple tregon qartë se Apple Watch Series 2 ka një vlerësim të rezistencës ndaj ujit prej 50 metrash të mbuluar nga Standardi ISO 22810: 2010. Megjithatë, menjëherë pas sqaron kompania (pika 1 e sqarimeve në fund të faqes), në atë që duket qartë një neglizhencë e përgjegjësisë, se Apple Watch Series 2 “mund të përdoret për aktivitete me ujë të cekët siç janë noti në një pishinë ose det. Sidoqoftë, Apple Watch Series 2 nuk duhet të përdoret për zhytje, ski në ujë ose aktivitete të tjera që lidhen me ndikimin e ujit me shpejtësi të lartë ose zhytjet e thella. Por çfarë kuptoni me "zhytje të thellë"? Çfarë do të thotë "e thellë" për Apple?

Apple Watch dhe uji: një udhëzues për përdorimin optimal

Siç mund ta lexojmë në Forumi-Industrial, Rregulla "ISO 22810 mbulon orët e destinuara vetëm për përdorim të përditshëm dhe not". Nëse dëshironi të bëni aktivitete me ujë në një thellësi të konsiderueshme, Apple Watch Series 2 duhet të përfshijë standardin ISO 6425.

Nga ana tjetër, siç mund të lexojmë në Wikipedia për standardin ISO 22810: 2010 ,: «një orë që shënon 30 metra nuk mund të pritet të jetë rezistente ndaj ujit për t'i bërë ballë aktivitetit për periudha më të gjata kohore në një pishinë, dhe akoma më pak që vazhdon të funksionojë 30 metra nën ujë. Kjo sepse prova kryhet vetëm një herë duke përdorur presionin statik në një mostër të orëve të sapo prodhuara.

Me pak fjalë, ky është një mashtrim i vërtetë. Pavarësisht vlerësimit prej 50 metrash, ora mund të mos jetë në gjendje të përballojë presionin. Prandaj më mirë qëndroni në aktivitetet e ujit me zhytje të ulët si noti në një pishinë.

Unë jam duke shkuar për të spërkatur në pishinë, çfarë duhet të bëj me Apple Watch tim?

Epo, teknikisht nuk keni nevojë të bëni asgjë fare. Ju mund të shkoni në pishinë, të bëni një dush ose të pastroni enët e kuzhinës pa i kushtuar vëmendje Apple Watch Series 2, përveç të admironi sa mirë duket. Ora nuk ka pse të pësojë asnjë lloj dëmtimi të lidhur me ujin në këto raste.

Megjithatë, Ekziston një veçori e re në këtë Watch 2 të quajtur "Bllokimi i ujit" që lejon altoparlantin të nxjerr ujin që përndryshe do të bllokohej brenda. Një funksion që padyshim do të jetë shumë i dobishëm dhe që aktivizohet manualisht në dy mënyrat e mëposhtme:

1. Filloni stërvitjen e notit dhe ekrani do të kyçet për të parandaluar hyrjen e ujit. Kur të keni mbaruar, ktheni kurorën dixhitale në drejtim të kundërt të akrepave të sahatit dhe altoparlanti do të prodhojë një tingull që nxjerr ujë.

2. Rrëshqitni lart në ekran për të shfaqur Qendrën e Kontrollit dhe prekni ikonën e rënies së ujit. Kur të mbaroni, do të duhet të ktheni kurorën dixhitale siç kemi thënë më parë.

Pastrim

Megjithëse Apple Watch Series 2 i reziston ujit, si kripa e detit ashtu edhe kimikatet në pishinat mund të përshpejtojnë korrozionin e tij. Per kete arsye, përpiquni të shpëlani orën tuaj në ujë të freskët pasi të keni mbaruar aktivitetet tuaja të ujit. Ju mund të përfitoni nga dushi pas duke i kushtuar vëmendje shpëlarjes së plotë të thesarit tuaj të çmuar. Por kujdes! mos e ekspozoni tepër në xhel dhe të ngjashme, Apple vetë rekomandon "të mos ekspozohet Apple Watch ndaj sapunëve, shampove, kondicionerëve, locioneve dhe parfumeve, pasi ato mund të ndikojnë negativisht në mbrojtjen e ujit dhe membranave akustike".

 

Një këshillë e fundit: nëse nuk jeni të sigurt që Apple Watch do të dalë i padëmtuar nga ajo që do të bëni, më mirë ruajeni.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   Vrojtues dijo

    Kam versionin e parë, e kam përdorur që kur e bleva me qetësi të plotë në ujë dhe nuk më ka dhënë kurrë ndonjë problem. Unë nuk e kam hequr gjatë gjithë verës, e kam vendosur në pishinë me qetësi të plotë dhe megjithëse herët e para dyshoni pak, ai tashmë kishte një vërtetim që teorikisht ju lejonte ta vendosni në ujë (megjithëse Apple nuk e rekomandoi atë). Nëse është e vërtetë që është e vështirë për të derisa uji të "avullojë" nga altoparlanti dhe të tingëllojë më pak, por asgjë për të më mbajtur të fjetur vërtet ...