Apple Watch zbulon se ne nuk flemë aq sa duhet

Gjithçka fillon me monitorimin e të gjithë shëndetit tonë me Apple Watch. Çdo ditë ka më shumë prej nesh që e përdorin këtë pajisje (të shkëlqyer). monitorojmë pushimin, stërvitjen ose gjumin tonë dhe kjo, natyrisht, gjeneron miliarda të dhëna për të qenë në gjendje të shfrytëzojmë dhe njohim shëndetin tonë jo vetëm përdoruesit individualë por të përgjithshëm. Dhe në këtë ka konsistuar studimi i ri që pohon se nuk flemë aq sa duhet.

Bazuar në të dhënat e lëvizjes dhe rrahjeve të zemrës që Apple Watch mbledh ndërsa ne flemë, Studiuesit thonë se shumica e njerëzve nuk flenë mjaftueshëm çdo natë. Hulumtimi, i publikuar këtë muaj nga Brigham and Women's Hospital, bazohet në të dhënat e gjumit të mbledhura nga më shumë se 42.000 përdorues të Apple Watch.

Siç është raportuar ABC News, studiuesit në Brigham and Women's Hospital analizuan më shumë se 2,9 milionë netë gjumë nga përdoruesit e Apple Watch. Ata e zbuluan atë vetëm 31% e atyre njerëzve flenë të paktën shtatë orë në natë, që është minimumi i rekomanduar për të rriturit e shëndetshëm.

Shoqata Amerikane e Zemrës rekomandon të flini shtatë deri në nëntë orë në natë. Nëse nuk flini të paktën shtatë orë gjumë, mund t'ju rrezikojë për "sëmundje kardiovaskulare, rënie njohëse dhe çmenduri, depresion, obezitet dhe nivele më të larta të presionit të gjakut, sheqerit në gjak dhe kolesterolit".

Në këtë studio, Studiuesit mblodhën të dhëna nga Studimi i Zemrës dhe Lëvizjes së Apple. Ky studim u njoftua për herë të parë nga Apple në vitin 2019 dhe çdokush mund të marrë pjesë në të duke përdorur aplikacionin Apple Health ose aplikacionin Apple Research në iPhone-in e tij. Duke përdorur këto të dhëna, studiuesit arritën të merrnin një sërë të dhënash interesante (dhe bazuar në shoqërinë amerikane, zakonet e së cilës, natyrisht, ndryshojnë me vendet e tjera. Në këtë aspekt, Spanja gjithmonë eshte ndryshe):

  • Ditë jave, njerëzit shkojnë në shtrat para mesnatës 12% të rasteve, por kjo shifër bie në 56,6% në fundjavë.
  • Uashingtoni ka përqindjen më të lartë të njerëzve që flenë më shumë se 7 orë, me 38,3%. Hawaii renditet më i ulëti, me 24,2%.
  • Për pjesëmarrësit që kishin ndarë të dhëna për të paktën 10 netë gjumë (gjithsej 42.455 pjesëmarrës), koha mesatare e gjumit për individ ishte 6 orë e 27 minuta.
  • Pavarësisht dallimeve ndërmjet shteteve, në të gjitha ato më pak se 40% e banorëve plotësuan kohëzgjatjen e gjumit të rekomanduar nga AHA (Shoqata Amerikane e Zemrës).

Personalisht, e kam monitoruar gjumin tim që kur kam patur Apple Watch Ultra (jo më parë për shkak të problemeve me baterinë) dhe ka shumë netë (sidomos gjatë ditëve të javës) kur nuk e plotësoj minimumin. Megjithatë, dhe pa qenë ekspert në këtë çështje, por me nocionet bazë të fituara falë aplikacioneve që përdor, Jo gjithçka është sasi në kohën e gjumit.

Ka aspekte të tjera që ndikojnë në pushimin tonë përtej gjumit 7-9 orë dhe që ndikojnë në performancën dhe mirëqenien tonë në baza ditore. Ndryshueshmëria e HR, frymëmarrja në minutë dhe parametra të tjerë na japin gjithashtu një ide për cilësinë e gjumit që kemi pasur dhe që është, shumë herë 6 orë pushim janë më të mira se 7-9 gjumë i shqetësuar. Ose kështu më thotë përvoja ime personale.

Dhe ju, a ndiqni ndonjë rutinë gjumi? A përputhen të dhënat e mbledhura nga studimi me zakonet tuaja? A përdorni ndonjë aplikacion të veçantë për të identifikuar se sa mirë apo keq keni pushuar gjatë ditës tuaj?

Është një çështje e rëndësishme për shëndetin tonë dhe Apple po e bën shumë më të lehtë Falë Apple Watch se çdo ditë ne jemi më të vetëdijshëm për gjendjen tonë fizike dhe mund ta zbatojmë atë në rutinën tonë dhe ta përshtatim atë bazuar në ndjesinë dhe metrikat tona. Ne do të shohim se me çfarë mund të arrijmë të monitorojmë brenda një kohe sensorët e rinj që Apple përfshin jo vetëm në Apple Watch por edhe në AirPods siç përflitet. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.