A funksionon ngadalë Apple Watch? Rregullojeni me këto truke

Apple Watch Është një nga produktet që ka marrë më të mirat vitet e fundit në kompaninë Cupertino, duke kaluar nga një pajisje e veçantë me një performancë mjaft të mesme, në referencë në tregun e pajisjeve të veshura. Sigurisht që nuk është më e pazakontë të shohësh përdorues të Apple Watch kudo, suksesi është i jashtëzakonshëm.

Megjithatë, si me të gjitha pajisjet, Apple Watch mund të bëhet i ngadalshëm dhe disi i vështirë për t'u përdorur me kalimin e kohës. Ne ju sjellim disa truke të thjeshta me të cilat mund ta bëni Apple Watch tuaj të rikuperojë rrjedhshmërinë.

Është e qartë se mrekullitë nuk ekzistojnë, shumë veçori në një Apple Watch nga gjeneratat e kaluara, veçanërisht nëse flasim midis Apple Watch origjinal dhe Apple Watch Series 3, do të jenë disi më të ngadalta dhe më pak efektive sesa në pajisjet e gjeneratës së fundit. Megjithatë, mos hiqni dorë nga Apple Watch, ju mund t'i jepni një jetë të dytë duke përmirësuar performancën e saj, plus këto truke janë për të gjithë. Apple Rights Watch dhe ata do të përmirësojnë autonominë e tyre dhe shpejtësinë e ekzekutimit të detyrave, ndaj mos i humbisni.

Rinisni Apple Watch herë pas here

Mund të jetë zgjidhja më e thjeshtë dhe në të njëjtën kohë logjike për shumicën dërrmuese të pajisjeve tuaja celulare. Rinisja e pajisjes do të çlirojë disa procedura që mund të jenë lënë përgjithmonë në funksionim për shkak të një gabimi të softuerit dhe madje do të çlirojë RAM-in. Kjo është arsyeja pse ju rekomandojmë që periodikisht të fikni dhe aktivizoni ose rinisni Apple Watch, Në këtë mënyrë do të shihni se si performanca e tij përmirësohet pothuajse menjëherë.

Është shumë e thjeshtë, thjesht duhet të shtypni dhe mbani butonin Home në Apple Watch për disa sekonda dhe të prisni që të shfaqet menyja e urgjencës dhe e mbylljes. Tani thjesht rrëshqitni funksionin e çaktivizimit të orës nga e majta në të djathtë dhe prisni që ajo të fiket. Pasi të fiket, mund ta ndizni thjesht duke shtypur ndonjë nga butonat për disa sekonda. Do të mund të kontrolloni se si pas rinisjes Apple Watch lëviz më mirë.

Hiqni aplikacionet nga Dock

Apple Watch Dock na lejon të aksesojmë shpejt dhe me lehtësi një numër të mirë aplikacionesh në mënyrë që të kapërcejmë hapin e listës dhe kështu t'i ekzekutojmë ato pa probleme. Megjithatë, kjo mund të shkaktojë një problem të vogël kur bëhet fjalë për performancën, pasi këto aplikacione janë përgjithësisht aktive në sfond dhe për këtë arsye konsumojnë ato burime të vlefshme që na duhen që Apple Watch të funksionojë siç duhet.

Për të hequr aplikacionet nga Dock thjesht shtypni butonin Home në Apple Watch për ta thirrur atë dhe kur të shfaqet lista e aplikacioneve, rrëshqitni aplikacionin nga e majta në të djathtë për të shfaqur butonin "fshij". Ky është i njëjti gjest i përdorur në shumë aplikacione në të gjithë ndërfaqen e iOS, kështu që është mjaft i njohur për ne.

Fshini ato aplikacione të padobishme

Ne nuk do të mashtrojmë veten, shumë aplikacione watchOS janë të padobishme dhe të panevojshme, pasi nuk kanë funksione të shtuara. Fatkeqësisht, është e mundur që ne të kemi aktivizuar funksionin që instalohet automatikisht në faqen tonë Apple Rights Watch ato aplikacione që kemi instaluar në pajisjen tonë dhe kjo nuk na lejon të zgjedhim mjaft shpejt, por mos u shqetësoni, mund të shpëtoni lehtësisht nga aplikacionet e bezdisshme dhe të padobishme që ngadalësojnë iPhone-in tuaj.

Për të hequr aplikacionet, ndiqni këto hapa: Shtypni kurorën dixhitale për të hapur menynë e aplikacioneve, shtypni dhe mbani shtypur çdo aplikacion (siç do të bëni në iPhone) derisa të shfaqet një "X" në secilin aplikacion dhe tani shtypni në aplikacionin në fjalë për të hapur një mesazh që na tregon se do të pyesni nëse dëshironi të hiqni aplikacionin.

Ju gjithashtu mund ta bëni këtë direkt nga iPhone, Thjesht duhet të shkoni te aplikacioni Watch, të shfletoni aplikacionet që kemi instaluar në Apple Watch dhe të rrëshqitni çelësin që tregon "shfaq në Apple Watch", pasi ta kemi vënë atë në OFF, do të çinstalohet automatikisht nga Apple Watch.

Çaktivizo rifreskimin e sfondit

Kjo është diçka për të cilën kemi folur gjatë në iPhone News për pajisjet e tjera të Apple, padyshim që përditësimi në sfond është një harxhim i burimeve, të dhënave celulare dhe baterisë. Nuk po themi që përditësimi i sfondit është i padobishëm, por duhet ta përdorim atë me përgjegjësi dhe të çaktivizojmë ato aplikacione, rifreskimi i të cilave nuk ka kuptim, nuk mendoni?

Çaktivizimi i rifreskimit të sfondit në iPhone është relativisht i lehtë. Për ta bërë këtë, thjesht shkoni te aplikacioni Cilësimet e Apple Watch, hyni në seksionin e Përgjithshme dhe lundroni te opsioni i përditësimit në sfond. Në këtë rast, nëse Apple Watch juaj është i ngadalshëm, thjesht fikeni, do të kurseni baterinë dhe burimet.

Më pak komplikime, më pak burime

Është e vërtetë që komplikimet dhe pamjet e orës janë pikërisht pika në favor të Apple Watch ndaj konkurrencës, ashtu siç është e vërtetë që përditësimi i vazhdueshëm i komplikimeve është diçka që e bën rrjedhshmërinë e Apple Watch tonë seriozisht të diskutueshme.

Prandaj, ju rekomandoj që të keni dy faqosje kryesore, një sipas dëshirës tuaj dhe fitoni me të gjitha ndërlikimet që ju pëlqejnë dhe ju nevojiten, dhe një tjetër që është mjaft e thjeshtë, duke treguar kohën dhe pak më shumë informacion, në këtë mënyrë jo vetëm do të zgjeroni autonominë e pajisjes, por do ta përmirësoni rrjedhshmëri në momente konkrete.

Çaktivizoni funksionet që nuk i konsideroni të dobishme

Me më pak karakteristika, më shumë performancë dhe autonomi, kjo nuk ka shumë mister, prandaj Unë ju bëj një listë të atyre që unë i konsideroj veçoritë më të shpenzueshme të iPhone.

 • Fikni kohëmatësin e larjes së duarve: Cilësimet > Larja e duarve > Fik
 • Çaktivizo rikujtuesit e trajnimit: Cilësimet > Trajnimi > Përkujtuesit e trajnimit
 • Çaktivizo shërbimet e vendndodhjes në Apple Watch: Cilësimet > Privatësia > Shërbimet e vendndodhjes
 • Çaktivizimi i sinkronizimit të fotografive: Cilësimet > Fotografitë > Sinkronizimi
 • Zvogëloni animacionet > Cilësimet > Aksesueshmëria > Redukto lëvizjen

Dhe së fundi, mekanizmi që zakonisht nuk dështon është të rivendosni Apple Watch dhe të filloni sikur asgjë të mos kishte ndodhur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.