Përçarja për iOS nuk lejon hyrjen në komunitetet e të rriturve

Mosmarrëveshje

Platforma Discord që lindi në 2015 si një platformë për lojtarët, ka përjetuar rritje në vitin e fundit, për shkak të pandemisë, siç kanë aplikacione të tjera më pak të njohura deri më tani siç është Zoom. Falë kësaj rritje, Discord është bërë gjithashtu diçka e a rrjeti social plot komunitete.

Rritja shoqëruese ka pasoja, siç është zakonisht. Në këtë kuptim, Discord është duke parë se si shumë komunitete për të rritur po krijohen, i njohur në Shtetet e Bashkuara si NSFW (Jo i Sigurt për Punë), komunitete që nuk janë më të disponueshme për përdoruesit e iOS përmes aplikacionit.

Ky kufizim nuk ndikon në faqen tuaj të internetit ose aplikacionin desktop. Por, më kuriozja nga të gjitha, është ajo gjithashtu nuk prek përdoruesit e Android, kështu që duket se ky kufizim sponsorizohet nga Apple. Nuk është hera e parë që Apple ka detyruar një kompani të eleminojë lloje të caktuara të përmbajtjes për të rritur, dhe gjithçka duket se tregon se nuk do të jetë e fundit.

Megjithatë, ka të ngjarë që edhe pse Apple nuk është arsyeja, ajo ka të bëjë diçka me të. Me 22 Mars, Përçarje azhurnuar moshën nga 12 në 17 me kërkesë të ApplePër shkak të mundësisë së lehtë të hyrjes në këto lloj bashkësish, kompania me bazë në Cupertino kërkoi që pasqyrimi i moshës të reflektohet.

Përçarja shprehet se platforma juaj është miqësore për fëmijëPrandaj, nuk heq përmbajtjen për të rritur, por kufizon hyrjen nga aplikacioni iOS. Kompania dëshiron që të vegjlit të kenë mundësi të hyjnë në aplikacion edhe kur aktivizohen kontrollet prindërore, pasi, mbi të gjitha, është një aplikacion për të biseduar me miqtë në lidhje me lojërat video.

Kjo platformë kërkon që pronarët e komunitetit të aplikoni etiketën NSFW në kanalet me përmbajtje për të rritur nëse përqendroheni vetëm në këtë lloj përmbajtjeje ose pjesën më të madhe të saj. Aktualisht, Discord pretendon se ka më shumë se 100 milion përdorues aktivë mujorë, gjë që ka ngjallur interes nga Microsoft, i cili do të ishte i gatshëm të paguante deri në 10.000 miliardë dollarë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.