Jailbreak apo jo, kjo është pyetja

Jailbreak-Cydia

Kur askush nuk e priste atë, Jailbreak ka mbërritur. Ne praktikisht hoqëm dorë nga fuqia për të pasur Cydia në iOS 9, me iOS 10 tashmë në Beta të tretë dhe në qoshe në versionin e tij përfundimtar. Përkundër faktit se shpresa është gjëja e fundit që duhet humbur, pak ishin ata që tashmë vunë bast se mund të shijonin Cydia në pajisjet e tyre derisa (të paktën) iOS 10 të mos ishte më mes nesh. Por këta kinezë nga Pangu nuk ndjekin asnjë rregull ose logjikë, dhe dje ata na befasuan me Pangu për iOS 9.2 - 9.3.3 për pajisjet 64-bit. Ashtu si të gjitha Jailbreaks që kanë lëshuar këta hakera, ka shumë dyshime në lidhje me sigurinë e tij, ajo është e mbushur me gabime, dhe mbi të gjitha ajo është gjysmë e lidhur.. Pra, a bëjmë jailbreak apo jo? Kjo është pyetja.

Arsyet për të mos bërë Jaibreak

Dy metoda të gabuara

Mjeti zyrtar u lançua dje nga Pangu, në kinezisht dhe vetëm për Windows. Sipas shënimeve zyrtare të zhvilluesve të tij, aplikacioni është i pajtueshëm me të gjitha pajisjet 64-bit, por realiteti është se ka shumë përdorues që kanë shumë probleme me iPad, veçanërisht me modelet Pro. Pjesa tjetër e pajisjeve, Unë vetë duhej ta përsërisja procedurën 4 ose 5 herë për të qenë në gjendje të bëja tutorialin që botova dje në blog. Fatkeqësisht është trendi i jailbreak-ut të fundit, pasi hakerat klasikë (ih8sn0w, musclenerd, geohot, etj) u larguan nga Jailbreak nuk kemi një aplikacion të mirë që funksionon herën e parë. Do të duhet të presim për disa versione në mënyrë që të mund të themi se Pangu është tashmë i qëndrueshëm dhe i besueshëm.

Sot u shfaq një tjetër mjet i ri që ju lejon të Jailbreak nga vetë pajisja, duke përdorur Safari në iOS 9. Në fillim duket më lehtë, ose kështu duhet të jetë, por realiteti është që ose për shkak të kolapsit të serverave ose për arsye të ndryshme, as nuk po funksionon mirë.

ID-ja ime e Apple? Jo faleminderit

Ishte një nga të papriturat gjatë interpretimit të Jailbreak. Në një nga hapat e metodës së parë, neve na kërkohet llogaria dhe fjalëkalimi i Apple, e cila nuk është shumë qesharake, me të vërtetë. Sigurisht, kinezët nga Pangu tashmë mund të më nënshkruajnë një akt noterial që Apple ID-në time nuk ua jap. Siç e shpjegova në tutorial, është më mirë të krijoni një llogari të re, pa një kartë të lidhur, dhe kështu të jeni në gjendje të qëndroni të qetë. Në teori, asgjë nuk duhet të ndodhë sepse llogaria përdoret për të krijuar një certifikatë zhvilluesi dhe kështu mund të jailbreak pajisjen tuaj, por ajo që është thënë: edhe nëse ju pyet vetë Tim Cook, mos i jepni kurrë askujt të dhënat tuaja të hyrjes.

SemiTethered, nëse e rindizni e humbni atë

Kohët kur ekzistonte burgu i përkohshëm kanë kaluar prej kohësh. Shkoni në rrugë, keni një mosfunksionim të aplikacionit Cydia dhe bëni që iPhone juaj të rindizet dhe të mbarojë telefoni derisa të shkoni në shtëpi, në mënyrë që ta lidhni atë me një kompjuter dhe ta rifilloni atë. Shumë prej jush nuk e kanë provuar këtë, të tjerët kanë vuajtur. Pastaj SemiTethered doli, domethënë, nëse ju rifilloni Cydia ndaloi punën, por ju mund të bëni nga vetë pajisja që gjithçka të funksiononte përsëri. Ky Jailbreak rimëkëmbet këtë të fundit pas një kohe të gjatë, dhe megjithëse nuk është fundi i botës, sigurisht që nuk është situata ideale.

Certifikatat që skadojnë

Metoda që njerëzit e Pangu kanë përdorur për të instaluar aplikacionin që ju lejon të Jailbreak përdor një certifikatë provizore falas nga Apple që është krijuar me llogarinë tuaj, por shikoni atë që unë tregoj: të përkohshëm. Kjo do të thotë që pas pak skadon, Çfarë do të ndodhë kur kjo certifikatë të arrijë datën e saj përfundimtare? Epo, ne ende nuk e dimë sepse nuk ka asnjë version zyrtar, por gjëja normale do të ishte që aplikacioni që është instaluar të ndalojë së funksionuari. Ne mund të mendojmë, "Epo, nëse tashmë e kam Cydia, pse e dua atë aplikacion?" Epo, sepse duhet të mbani mend se sa herë që rifilloni duhet ta përdorni. Prandaj, nëse rifilloni, ju humbni jailbreak dhe duhet të përdorni aplikacionin që tashmë ka skaduar dhe nuk funksionon ... mirë, duhet të përsërisni procedurën përsëri nga fillimi.

Arsyet e Jailbreak

Treni i fundit deri në iOS 10

Nëse jeni një nga adhuruesit e Jailbreak dhe e keni humbur atë, gjithçka tregon se nuk do të keni një mundësi tjetër për ta bërë atë, të paktën, në fund të vitit ose kush e di nëse edhe më vonë. Ne nuk e dimë nëse Apple do të lëshojë ndonjë version tjetër të iOS 9, por sa më shpejt që të jetë i disponueshëm iOS 10, ky Jailbreak do të ndalojë së funksionuari, dhe hakerat do të duhet të fillojnë nga e para për të zhvilluar një metodë tjetër për ta arritur atë, nëse munden.

I pajtueshëm me iOS 9.3.3

Isshtë versioni i fundit i iOS i disponueshëm për momentin, dhe ka një probabilitet të lartë për të qenë i fundit deri në lëshimin e iOS 10. Prandaj përfshin zgjidhjen e të gjitha defekteve të gjetura deri më tani, përfshirë defektet e sigurisë. Prandaj rekomandohet shumë që ta azhurnoni nëse jeni në një version tjetër të vjetër pikërisht të keni Jailbreak. Tani nuk keni asnjë justifikim dhe mund të përfitoni nga të gjitha përfitimet e të pasurit versionin e fundit, dhe gjithashtu me Cydia të instaluar.

Përfundim: ju vendosni

Askush këtu nuk mund të vendosë për ju. Ju jeni i vetmi që e dini se sa vlerësoni të keni Cydia dhe nëse ju paguan të kaloni nëpër të gjitha ato pika negative për të përfituar nga ato pozitive. Ndoshta opsioni më i rekomanduar për shumicën është që, nëse doni të Jailbreak, azhurnoni në iOS 9.3.3 dhe prisni që njerëzit e Pangu të azhurnojnë mjetin e tyre dhe mënyrën e instalimit., diçka që me siguri do të ndodhë edhe pse nuk e dimë kur. Ndoshta është opsioni më konservativ, megjithëse duke pritur kur shihni se të gjitha rregullimet që ju dëshirojnë mezi po ju presin juve dhe ju pa qenë në gjendje t'i shijoni ato, kjo është diçka që jo të gjithë mund ta durojnë. Tani për tani topi është në fushën tuaj.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

5 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   Ruben dijo

  Përshëndetje, e dini nëse do të jetë në përputhje me pajisjet 32-bit? (p.sh. Iphone 5, 5c ...)

  1.    Louis Padilla dijo

   Nuk ka asnjë konfirmim zyrtar, por duket se ata po punojnë për të, të paktën kështu thonë disa burime.

 2.   Josubaraka dijo

  Përshëndetje atje! Shtë e rëndësishme të azhurnoni në iOS 9.3.3 nga iTunes për të bërë jailbreak në mënyrë korrekte pa gabime ose nëse kam azhurnuar tashmë përmes OTA, a mund të më japë probleme gjatë procesit? Mendova se e lexova diku se ishte e rëndësishme të mos e azhurnoja përmes OTA, por nuk e di se ku e lexova ose nëse ishte për procesin përmes kompjuterit ose përmes Safari nga terminali ...

  Ata prej jush që kanë thyer tashmë jailbroken 9.3.3, a mund të komentoni nëse është i qëndrueshëm dhe nëse ka ndonjë program të pajtueshëm me iOS 9.3.3, ju lutem?

  Faleminderit shumë paraprakisht dhe urime për artikujt tuaj Luis Padilla. Të gjitha të mirat

 3.   Talion dijo

  Përshëndetje Luis, faleminderit për artikullin, por kam një pyetje. Unë e kuptoj për përdorimin e një llogarie tjetër Apple ID për arsye sigurie, por përveç kësaj dihet nëse ndonjë nga hakerat më të njohur ka përmendur nëse burgu është "i pastër"? kjo do të thotë, pavarësisht nga fakti që ne nuk vendosim Apple ID-në tonë, kjo nuk është një garanci se nuk ka diçka "të çuditshme" në burg vetë. Deri më tani nuk ka ndodhur, por edhe më pak i besoj Saurikut dhe skenës tradicionale të burgut kur ata kontrollojnë që thyerja e jailbreakut nuk përmban ndonjë gjë të dëmshme.

  1.    Louis Padilla dijo

   Ata lagen gjithnjë e më pak, për momentin nuk jam i vetëdijshëm se ndonjë nga klasikët ka folur.