IOS 15 dhe iPadOS 15 janë këtu, kjo është gjithçka që duhet të dini para azhurnimit

Kompania Cupertino paralajmëroi gjatë Fjalës së saj të fundit në të cilën ndër të tjera ne pamë lansimin e iPhone 13 të ri të ardhjes së sistemit të ri operativ celular për iPhone dhe iPad, padyshim që po flasim për iOS 15 dhe iPadOS 15.

Versionet e fundit të iOS dhe iPadOS vijnë me një pjesë të vogël të veçorive të reja dhe tani janë në dispozicion për t'u shkarkuar dhe instaluar. Ne shfrytëzojmë këtë mundësi për t'ju kujtuar rëndësinë e mbajtjes së pajisjeve tona gjithmonë të përditësuara në mënyrë që të mbrojmë privatësinë tonë dhe të shmangim çdo lloj malware. Nëse jeni duke pritur për iOS 15, ka ardhur koha për të bërë hapin.

Të gjitha lajmet e iOS 15

Para së gjithash ne do të hedhim një vështrim se cilat janë lajmet që pret iOS 15, një sistem që është kritikuar ad nauseam se nuk është mjaft inovativ, por që na siguron shumë stabilitet, siguri dhe përsosje.

FaceTime dhe SharePlay

Sa i përket FaceTime, një nga risitë kryesore arrin, Tani sistemi i thirrjeve video me Apple që përdoruesit e tij vlerësojnë aq shumë do t'ju lejojë të aktivizoni një mënyra e portretit e cila do të turbullojë sfondin e thirrjes përmes softuerit, duke u fokusuar te personi, siç bëjnë aplikacionet e tjera të ngjashme. Për më tepër, audio hapësinore u shtohet thirrjeve të FaceTima, megjithëse aplikacioni aktual mbetet të dihet saktësisht në këtë drejtim.

 • Aftësia për të shtuar pajisje jo mollë për të thirrur përmes një lidhjeje.

Do por parte SharePlay është një sistem i ri që do të na lejojë të ndajmë përmbajtje audiovizuale në kohë reale, të tilla si muzikë nga Apple Music, seri ose filma nga shërbimet e lidhura si Disney +, TikTok dhe Twitch. Në këtë mënyrë, ju mund të ndani ekranin tuaj përmes FaceTime ose të përfitoni nga kjo përmbajtje në një mënyrë të sinkronizuar.

Safari i rinovuar dhe i diskutueshëm

Kompania Cupertino filloi me një rregullim masiv të Safari që është zbutur me kalimin e betave. Tani do të na lejohet të krijojmë një seri skedash lundruese siç po ndodhte në iPad. Disa nga këto ndryshime mund të zgjidhen nga përdoruesi në mënyrë që të mos errësojë përvojën, si dhe të shtojë një seri hartash dhe shkurtore.

Ky përditësim Safari ka sjellë ankesa të shumta nga analistët, kështu që Apple ka vendosur të rimodelojë sistemin me kalimin e betave.

Hartat dhe moti janë ridizajnuar

Aplikim Apple Maps vazhdon të punojë për të ofruar një konkurrencë në Google Maps, tani do të ofrojë më shumë të dhëna për motorët e kërkimit dhe përmbajtja shtohet në lidhje me korsitë dhe drejtimet e tyre.

Ne te njejten menyre aplikacioni Moti do të shtojë paraqitje të reja grafike në lidhje me ndryshimet klimatike dhe kushtet mjedisore. Sistemi i njoftimit për sinjalizimet e reshjeve është ridizajnuar gjithashtu.

Mënyra e përqendrimit dhe një qendër e vëmendjes më e zgjuar

El Mënyra e përqendrimit Kjo do t'ju lejojë të vendosni njoftimet dhe aplikimet në mënyrë efektive në mënyrë që të mos na ndërpresin. Vjen të supozohet një version i avancuar i Modaliteti "Mos shqetëso" që shumë përdorues kanë kërkuar gjatë orëve të gjata të punës në distancë.

Mënyrat e përqendrimit në iOS 15

Përdoruesit do të jenë në gjendje ta konfigurojnë manualisht sipas dëshirës së tyre ose t'i përmbahen paravendosjeve të kompanisë Cupertino. Në të njëjtën mënyrë, Spotlight tani do të na lejojë të kërkojmë edhe në fotografi, duke u integruar me radhë me funksionin Tekst i drejtpërdrejtë që do të përkthejë tekstin e fotografive në kohë reale, si dhe do ta kapë atë në mënyrë që ta shpërndajmë apo edhe ta kopjojmë ku të duam.

Lajme të tjera të vogla

 • Aplikim Notas shton aftësinë për të krijuar etiketa dhe përmendje të organizatës për përdoruesit e tjerë brenda shënimeve.
 • Aplikacioni i kërkimit tani do t'ju lejojë të gjeni pajisjet edhe kur ato janë të fikura.
 • Një skedë e re në aplikacion shëndetësor tani do të na lejojë të ndajmë të dhënat me ekipin mjekësor dhe stabilitetin gjatë funksionimit të ecjes.

Të gjitha lajmet në iPadOS 15

Në kanalin tonë në YouTube kemi shpjeguar gjatë se cilat janë risitë kryesore të iPadOS 15, e cila, siç e dini mirë, nuk është asgjë më shumë se një version disi më kompleks i iOS 15. 

Së pari, iPadOS 15 do të zgjerojë madhësinë dhe funksionalitetin e Widgets, duke i çuar ato në ekranin kryesor, siç ndodh në iOS 15. Në të njëjtën mënyrë, sistemi i organizimit përmes biblioteka e aplikacioneve e trashëguar nga iPhone vjen edhe tek iPad, duke qëndruar përgjithmonë në zonën më ekstreme të shkurtoreve.

Pjesa tjetër e integrimeve siç është rinovimi në aplikacion Notas ata vijnë edhe në iPad, kështu që në thelb do të kemi pak a shumë të njëjtin lajm sesa në iOS 15, një aspekt i kritikuar ashpër nga disa analistë që presin diçka më shumë nga sistemi operativ iPad.

Cilat pajisje do të përditësohen në iOS 15 dhe iPadOS15?

Në rastin e iOS 15 Lista është pothuajse e pafund, përveç iPhone 13 që do të mbërrijë nga 24 shtatori i ardhshëm:

 • iPhone 12
 • iPhone 12 mini
 • iPhone 12 Pro
 • iPhone 12 Pro Max
 • iPhone 11
 • iPhone 11 Pro
 • iPhone 11 Pro Max
 • iPhone XS
 • iPhone XS Max
 • iPhone XR
 • iPhone X
 • iPhone 8
 • iPhone 8 Plus
 • iPhone 7
 • iPhone 7 Plus
 • iPhone 6s
 • iPhone 6s Plus
 • iPhone SE (gjenerata e parë)
 • iPhone SE (gjenerata e parë)
 • iPod touch (gjenerata e 7 -të)

Nga ana e saj, iPadOS 15 po vjen në:

 • 12,9-inç Pad Pro (Gjenerata e 5-të)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 3-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 4-të)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 2-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 3-të)
 • IPad Pro 11-inç (gjenerata e 1-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 2-të)
 • IPad Pro 12,9-inç (gjenerata e 1-të)
 • IPad Pro 10,5 inç
 • IPad Pro 9,7 inç
 • iPad (gjenerata e 8 -të)
 • iPad (gjenerata e 7 -të)
 • iPad (gjenerata e 6 -të)
 • iPad (gjenerata e 5 -të)
 • iPad mini (gjenerata e 5 -të)
 • iPad mini 4
 • iPad Air (gjenerata e 4 -të)
 • iPad Air (gjenerata e 3 -të)
 • iPad Air 2

Si të azhurnoni në iOS 15

Ju mund të zgjidhni rrugën tradicionale, një azhurnim OTA do të kërkojë vetëm hapat e mëposhtëm:

 1. Hapni aplikacionin settings dhe shkoni në seksion Përgjithësi.
 2. brenda i përgjithshëm zgjidhni opsionin Përditësimi i softuerit.
 3. Vazhdoni me shkarkimin dhe do të instalohet automatikisht.

Nëse preferoni, mund ta instaloni iOS 15 plotësisht pastër në mënyrë që të shmangni çdo lloj gabimi dhe të përfitoni për të bërë një mirëmbajtje në iPhone tuaj.

https://www.youtube.com/watch?v=33F9dbb9B3c

Ju mund të ndiqni hapa të vegjël dhe të lehtë që ju kemi lënë në artikullin tonë të iPhone aktualidad për këto risi. Kjo është absolutisht gjithçka që duhet të dini për iOS 15, tani është koha për të përditësuar.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   kandil deti dijo

  Pas azhurnimit, unë shoh tullumbace të kuqe në cilësimet "Magazinimi i iPhone pothuajse i plotë", por e jap dhe nuk hyn, mbetet ashtu siç është. Kam fshirë pothuajse 50 GB, kam hapësirë ​​për të kursyer. Unë kam rindezur, dhe asgjë, është akoma atje dhe nëse e godas, nuk më ridrejton, as nuk largohet. Ndonjë zgjidhje tjetër përveç restaurimit? Faleminderit