Përdorimi i një AirTag për të 'gjurmuar' njerëzit mund t'ju çojë në burg

AIRTAG

Me sa duket rasti i një burri që pas një debati familjar vendosi një AirTag në automjet për të gjurmuar në mënyrë të paligjshme një person, përfundoi me arrestimin e këtij. Etiketat e reja të Apple AirTag janë vërtet të dobishme për shumë situata, por jo për të spiunuar njerëzit ose për të kryer gjurmime të paligjshme, kjo mund të jetë një arsye për arrestim, siç ndodhi me Wilfred González, 27 vjeç, një banor në Waterbury, Connecticut. Kjo ishte i akuzuar për dy vepra penale pasi vendosi një AirTag në një makinë për të gjurmuar aktivitetin e një personi, krimet përfshijnë ndjekjen në shkallën e parë dhe shkeljen e një urdhri ndalimi nga një tjetër.

Përdorimi i një AirTag për të gjurmuar njerëzit nuk është një ide e mirë

Në rastin konkret, protagonisti i rrëfimit përballet edhe me një kundërvajtje të prishjes së rendit publik, pasi tentoi të mos arrestohej. Sipas raportimeve nga media CTInsider, Gonzalez u lirua me kusht prej 10.000 dollarësh dhe Ai do të dalë sërish në gjykatë më 30 mars.

Nga ana tjetër, burime pranë ngjarjes thonë se AirTag nuk është fshehur me qëllim pasi është gjetur relativisht lehtë. Në çdo rast, pajisja Apple locator lëshon një paralajmërim kur zbulohet nga një iPhone, kështu që kuptohet që përdoruesit janë të mbrojtur nga keqpërdorimi i mundshëm i tyre. Ka metoda të tjera shumë më të sofistikuara dhe specifike për të kryer këtë lloj monitorimi dhe përdorimi i një AirTag nuk do të ishte më i përshtatshmi për të. falë zbulimit dhe sinjalizimeve paralajmëruese të menjëhershme të ofruara nga Apple. 


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.