Twinkly Flex, dritat tuaja neoni të personalizuara dhe me HomeKit

Ne provojmë të rejat Dritat inteligjente përkulëse nga Twinkly, me pamjen e dritave neoni, por me karakteristika më të mira dhe gjithashtu i pajtueshëm me HomeKit.

Me siguri keni parë drita neoni me dizajne fantastike në shumë video dhe foto në rrjetet sociale dhe do të dëshironit t'i kishit tuajat me një dizajn totalisht të personalizuar. Twinkly Flex ju lejon këtë dhe shumë më tepër, falë tij sistem i jashtëzakonshëm i hartës së dritës, për të qenë në gjendje të krijoni dizajnin që imagjinoni vetë dhe të gjitha mundësitë e ofruara nga automatizimet dhe mjediset e HomeKit.

karakteristika të

 • Gjatësia 2 metra
 • kordon 2 metra
 • Lloji i dritave: LED
 • Numri i dritave: 192
 • Ngjyra RGB (+16 milionë)
 • Lidhje me Bluetooth dhe Wi-Fi
 • Certifikimi IP20 (i përshtatshëm vetëm për ambiente të brendshme)
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"

instalim

Gjithçka që na nevojitet për instalim është përfshirë në kutinë Twinkly Flex. Dy metrat e dritave janë të mbështjella në një mbulesë plastike të tejdukshme që i mban llambat e vogla LED të mos vihen re dhe u jep atyre atë pamje si neoni. Është gjithashtu plotësisht fleksibël, kështu që ne mund të krijojmë dizajne të të gjitha llojeve që mund të fiksojmë në mur (ose në çdo sipërfaqe tjetër të lëmuar) falë pjesëve të fiksimit të përfshira, gjithsej 16 kapëse (12 të drejta dhe 4 në kënde 90 gradë) që mund t'i rregullojmë me ngjitës (të përfshirë) ose me vida.

Për dizajnet mund të zgjedhim të përdorim imagjinatën tonë, ose të përdorim një nga shabllonet e përfshira në kuti. Nëse ato dizajne nuk na bindin, ne mund të shkarkojmë dizajne të tjera nga faqja e internetit Twinkly (lidhje) ose siç thashë më parë, përdorni imagjinatën tonë. Duhet të keni parasysh gjatësinë e tubit LED (2 metra) dhe kapëset që kemi, por mundësitë janë pothuajse të pafundme. Është një proces shumë i thjeshtë edhe pse ndoshta do t'ju duhet dikush që t'ju ndihmojë sepse ka situata në të cilat ju mungojnë duart.

konfiguracion

Pasi të keni vendosur dritat tuaja në dizajnin e dëshiruar, procesi i konfigurimit është shumë i thjeshtë falë aplikacionit Twinkly (lidhje). Duhet t'i keni dritat në prizë dhe kur të hapni aplikacionin ato do t'ju zbulojnë automatikisht falë Bluetooth-it. Gjatë procesit të konfigurimit duhet të ndiqni udhëzimet e aplikacionit (në video mund ta shihni të plotë) për t'i dhënë akses në rrjetin WiFi, i cili do të jetë mjeti i lidhjes që do të përdorin dritat pasi të konfigurohen.

Brenda procesit të konfigurimit harta të lehta të përfshira. Është sistemi që përdor Twinkly për të njohur dizajnin e krijuar në mënyrë që animacionet dhe ngjyrat të jenë perfekte në dritat e tij. Është një proces për të cilin përdoret kamera e iPhone-it tonë dhe që pavarësisht sa herë e përsëris, nuk pushon së mahnituri se sa mirë funksionon. Nëse nuk e keni parë kurrë, ju rekomandoj ta shikoni në videon e këtij artikulli, sepse është një nga çelësat pse dritat e Twinkly janë të ndryshme nga të tjerat.

Aplikacioni Twinkly

Aplikacioni zyrtar do të jetë ai që përdorim për të gjithë procesin e konfigurimit, por edhe për kontrollin e të gjitha funksioneve të dritave inteligjente. Nëse duam të përdorim 100% të veçorive që na ofrojnë këto Twinkly Flex, nuk do të kemi alternativë tjetër përveç përdorimit të aplikacionit të tyre, sepse do të jetë e vetmja që na lejon shkarkoni të gjitha efektet dhe animacionet që janë ato që bëjnë diferencën me pjesën tjetër. Ne kemi një katalog shumë të gjerë brenda aplikacionit, por mund të krijojmë dizenjot tona, madje mund të “lyejmë” me gisht dritat me ngjyrat që duam.

Sigurisht që ne kemi gjithashtu funksionet më themelore të kontrollit të ndezjes, fikjes, ndriçimit dhe madje mund të vendosim oraret e ndezjes dhe fikjes automatike. Dhe do të jetë aplikacioni që na lejon dritat e përditësimit të firmuerit, një domosdoshmëri për të hyrë në pajtueshmërinë e HomeKit. Ekziston edhe mundësia e krijimit të kompleteve të dritave të koordinuara në mënyrë perfekte me dritat e tjera të markës.

Aplikacioni në shtëpi

Pas një përditësimi të shpejtë të firmuerit, ne morëm përputhshmërinë e HomeKit. Nuk ka nevojë të futni ndonjë kod QR, vetë aplikacioni është ai që shton dritat në aplikacionin Home, por mund të marrim kodin për instalimet e ardhshme dhe ta ruajmë në bobinën tonë, sepse brenda kutisë nuk do të gjejmë asnjë kartë me kodin.

Me Casa ne nuk kemi akses në animacione, dizajne shumëngjyrësh ose efekte të tjera. HomeKit nuk i lejon ato veçori (ka ardhur koha që t'i shtoj), por ne kemi shumë opsione të tjera në këmbim. E para është mundësia e kontrollit të dritave përmes zërit tonë, duke përdorur Siri në HomePod, iPhone, Apple Watch, iPad ose çdo pajisje tjetër Apple. Gjithashtu ne kemi mjediset dhe automatizimet, të cilat do të na lejojnë të koordinojmë dritat e Twinkly me dritat e çdo marke tjetër. Ndizni ose çaktivizoni ato në varësi të faktit nëse arrini apo dilni nga shtëpia, krijoni ambiente me ndriçim të përshtatur për kohë të ndryshme, si p.sh. luajtja e konsolës së lojërave video, shikimi i filmave, darka me miqtë ose krijimi i një ambienti relaksues...

Mendimi i redaktorit

Dritat e reja inteligjente Twinkly Flex ju japin të gjitha tiparet që ne i njohim tashmë nga dritat inteligjente, me hartën e mahnitshme të dritës së Twinkly që ju lejon të krijoni efekte fantastike ndriçimi. Prodhuesi ka shtuar gjithashtu një dizajn të ri fleksibël dhe një përfundim të tejdukshëm që krijojnë një efekt shumë të ngjashëm me atë të dritave neoni, me avantazhin që ju krijoni vetë figurën që dëshironi, gjë që i bën ato unike në kategorinë e tyre. Dhe e gjithë kjo me një çmim më të ulët se sa mund ta imagjinoni: 74,25 € në Amazon (lidhje)

Twinkly Flex
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
74
 • 80%

 • Twinkly Flex
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 100%
 • instalim
  Redaktori: 90%
 • kërkesë
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 90%

rekuizitë

 • Dizajn me porosi
 • Efekte dhe animacione të mahnitshme
 • sistemi i hartës së dritës
 • Përputhshmëria e HomeKit, Alexa dhe "Asistentit të Google"

Contras

 • Nuk vlen për të jashtme


Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.