Përqindja e baterisë shihet përsëri me iOS 16 beta 5

bateri

Vite më parë ne nuk e shihnim më përqindja e baterisë në shiritin e statusit të një iPhone. Konkretisht, që nga lansimi i iPhone X e tutje. Asokohe thuhej se ishte për shkak të një problemi hapësinor, pasi kur në ekranin e të gjithë iPhone-ve me Face ID u shfaq prerja e sipërme, nuk kishte vend për numrat.

Por me beta e fundit (e pesta) e publikuar këtë javë të iOS 16, është treguar se ishte e mundur të shihej niveli i mbetur i baterisë në një vlerë nga një në njëqind. E vërteta është se ata mund ta kishin bërë më parë….

Këtë javë beta e pestë e iOS 16 është lëshuar për të gjithë zhvilluesit. Dhe ndër të i ri, pa dyshim, vlen të theksohet fakti se përqindjen e baterisë së mbetur që keni në iPhone mund ta shihni në ikonën e sipërme të shiritit të statusit. Një çudi që kemi humbur që nga fillimi i iPhone X, pesë vjet më parë.

Nëse jeni një nga zhvilluesit që tashmë janë përmirësuar në iOS 16 beta 5, thjesht shkoni te Settings, pastaj Battery, më pas aktivizoni opsionin e ri Battery Percentage. Mund ta aktivizoni edhe kur përditësoni iPhone-in tuaj, të paktën kështu kanë raportuar disa zhvillues.

Duhet të theksohet se në iOS 16 beta 5, ky opsion i ri i përqindjes së baterisë jo në dispozicion në iPhone XR, iPhone 11, iPhone 12 mini dhe iPhone 13 mini. Do të shohim nëse në versionin përfundimtar do të vazhdojë të jetë kështu. Ky kufizim mund të vijë nga një problem i harduerit, si p.sh. densiteti i pikselit të ekranit ose ndonjë shkak i ngjashëm që parandalon që numra të tillë të vegjël të shihen qartë.

Në çdo rast, nëse iOS 16 është tashmë në beta e tij të pestë, ka mbetur pak për lançimin e versioni perfundimtar për të gjithë përdoruesit, ku do të shohim nëse kufizimi në fjalë ruhet apo jo. Do të kemi durim, pak ka mbetur.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.