Amplifi HD, zgjidh problemet e tua WiFi me një rrjet Mesh

Rrjetet me rrjetë kanë shumë përparësi për përdoruesit dhe mund të jenë zgjidhja e problemeve të dëshpëruara me WiFi në shumë shtëpi. Me një numër në rritje të alternativave në treg, mendimet e përdoruesve dhe thjeshtësia ekstreme e konfigurimit më bënë të vendos për Amplifi, sistemi Mesh nga Ubiquiti, një kompani me përvojë shumë vjeçare në fushën profesionale.

Amplifi HD përbëhet nga një router kryesor dhe dy satelitë. Një dizajn i shkëlqyeshëm, ekrani me prekje me informacion në lidhje me lidhjen tonë dhe thjeshtësinë e konfigurimit, përveç një aplikacioni me shumë mundësi personalizimi, janë karakteristikat kryesore të këtij sistemi WiFi Mesh që më ka bindur plotësisht, dhe që i analizoj më poshtë.

 

Dizajni dhe tiparet

Ky komplet përbëhet nga një router kryesor dhe dy satelitë. Amplifi ka mundësi të tjera për shitje, me mundësinë e blerjes vetëm të routerit, ose satelitëve individualë, por për një shtëpi me madhësi të mesme kjo zgjidhje është ndoshta më e rekomanduara. Dizajni i routerit kryesor në formën e një kubi, në të bardhë, dhe me ekranin prekës rrethor ju lejon ta vendosni aty ku ju pëlqen më shumë, pa qenë e nevojshme ta fshihni atë, i cili është shumë i dobishëm për sinjalin WiFi që gjeneron. Drita e bardhë në bazë i jep asaj një prekje të veçantë, megjithëse nëse nuk ju pëlqen mund të çaktivizohet lehtë.

Më bëri përshtypje madhësia e satelitëve, të cilët pavarësisht se i kishin parë në foto më parë, ato rezultuan të ishin më të mëdha sesa prisja. Satelitët janë bërë nga dy pjesë që janë bashkuar në mënyrë magnetike dhe kjo i lejon ata të orientojnë ata për të marrë sinjalin më të madh të mundshëm. Meqenëse nuk keni kabllo, mund t'i vendosni direkt në çdo fole, pa pasur nevojë të kërkoni për një tavolinë afër, raft ose raft, e cila është një avantazh i madh. Ata nuk kanë një lidhje Ethernet, e cila mund të jetë një problem për ata që kanë nevojë për të.

Amplifi HD na ofron bandë të njëkohshme dyshe (2,4 dhe 5GHz), të dyja të konfiguruara në një sistem 3 × 3 (në tre drejtimet e hapësirës), gjë që e vendos atë përpara opsioneve të tjera të ngjashme, paraqitja e të cilave zakonisht është 2 × 2. Ruteri kryesor ka katër lidhje Ethernet Gigabit, një port USB-C për lidhje me rrjetin elektrik dhe një port USB që për momentin nuk është i dobishëm për përdoruesin (shpresojmë që të ndryshojë së shpejti). Lidhja e mbetur Ethernet është ajo që përdoret për ta lidhur atë me modem-routerin që na ofron ofruesi ynë i internetit. Ekrani i përparmë me prekje na ofron informacion mbi shpejtësinë e shkarkimit, vendndodhja e portave të routerit ose një orë e thjeshtë, duke qenë në gjendje të kaloni midis tyre me një prekje të ekranit.

Konfigurim i thjeshtuar në maksimum

Kjo është një nga pikat e forta të rrjeteve Mesh: konfigurimi. Siç ju thashë tashmë në artikullin në të cilin ju thashë për këtë lloj rrjeti (kjo lidhje), ato në të vërtetë nuk janë asgjë e re përveç që i japin përdoruesit gjithçka të bërë, dhe Amplifi e çon atë edhe më tej në ekstrem. Procesi i konfigurimit është praktikisht automatik falë aplikacionit që ekziston për iOS dhe Android.

Misioni juaj është vetëm të vendosni routerin dhe satelitët në vendet më të përshtatshme në mënyrë që sinjali të arrijë në të gjithë shtëpinë, dhe është çelësi në mënyrë që gjithçka të funksionojë siç duhet. Për këtë ju keni ndihmën e LED-ve që janë në satelitë, të cilat do të tregojnë cilësinë e sinjalit që i arrin ato. Shtë e rëndësishme që satelitët të marrin sinjalin më të mirë të mundshëm, sepse sinjali që ata do të lëshojnë do të varet nga ai.. Aplikacioni gjithashtu ju tregon cilësinë e sinjalit të secilit element. Në pak minuta, pas disa testeve, do të keni gjithçka të konfiguruar dhe funksionuar në mënyrë të përsosur.

Menaxhuar nga aplikacioni

Aplikacioni amplifica jo vetëm që na ndihmon të konfigurojmë sistemin, por edhe për ta menaxhuar dhe personalizuar atë. Na ofron të gjitha informacionet që na duhen në lidhje me funksionimin e rrjetit tonë WiFi, cilësinë e sinjalit satelitor, shpejtësitë e shkarkimit të drejtpërdrejtë ... dhe disa opsione të personalizimit si aftësia për të krijuar një rrjet vizitorësh, për sa kohë do të jetë aktiv, përfshirë sa njerëz mund të lidhen me të.

Informacioni në lidhje me pajisjet që janë të lidhura në rrjetin tim është shumë i dobishëm dhe unë mund të di në çdo kohë se cilat pajisje janë të lidhura, çfarë përdorimi të rrjetit kanë, madje edhe t'i çaktivizoni ato me një prekje të thjeshtë të ekranit. Ju do të jeni në gjendje të krijoni grupe dhe të vendosni orare në të cilat ata do të kenë lidhje, ideale për të kontrolluar kur të vegjlit në shtëpi mund të përdorin internetin. Më e mira nga të gjitha, aplikacioni punon edhe jashtë rrjetit tuaj, nga kudo që të jeni me iPhone-in tuaj do të keni nën kontroll rrjetin tuaj WiFi në shtëpi.

AmpliFi WiFi (Lidhja e AppStore)
WiFi AmpliFifalas

Ndër opsionet e personalizimit më të "avancuar" është mundësia që të dy brezat që krijon Amplifi (2,4 dhe 5GHz) të kenë emra të ndryshëm, dhe që routerit kryesor t’i jepet përparësi mbi satelitët, dy alternativa që shkojnë disi kundër filozofisë së rrjeteve Mesh dhe që nuk ju këshilloj të aktivizoheni nëse nuk e dini shumë mirë pse po e bëni.

Performanca Amplifi HD

Kur flasim cilësia e rrjeteve WiFi duhet të bëjmë dallimin midis mbulimit, shpejtësisë dhe cilësisë së sinjalit. Në përgjithësi ato janë koncepte që shkojnë (ose duhet) të shkojnë dorë për dore, por realiteti është se në shumë raste nuk është kështu. Pas testimit të shumë sistemeve të përsëritësit WiFi. PLC dhe routerë të ndryshëm kam vërejtur se si mbulimi Wi-Fi i shtëpisë time ishte gjithmonë maksimal, por cilësia e sinjalit që mora ishte mjaft e ndryshueshme, dhe që ndonjëherë të kesh një shpejtësi të mirë nuk është gjithçka nëse sinjali bie vazhdimisht.

Me këtë sistem Amplifi HD marr mbulim të shkëlqyeshëm WiFi në të gjithë shtëpinë time dhe kam një lidhje të qëndrueshme në çdo cep. Shpejtësia e lidhjes është maksimale në dhomën e ndenjes (më shumë se 300 MB që kam kontraktuar), dhe në dhomat afër. Kur shkoj në zonat e shtëpisë më larg nga routeri kryesor, të cilat varen nga satelitët, nuk i marr ato 300 MB, por i marr lehtësisht 100 MB, por kjo nuk është gjëja më e rëndësishme, por që lidhja është e qëndrueshme dhe se unë nuk kam rënie.

Një avantazh tjetër i madh ndaj sistemeve të tjera është se nuk duhet të shqetësohem se cili rrjet është i pajtueshëm me secilën pajisje. Nëse Apple Watch nuk është i pajtueshëm me rrjetet 5GHz, por iPhone juaj bën, ju nuk duhet të dënoni që gjithmonë të lidheni me 2,4GHz, sepse secila pajisje do të lidhet gjithmonë me rrjetin me cilësinë më të lartë të disponueshme në atë kohë. Migrimi midis pikave të hyrjes bëhet gjithashtu automatikisht, dhe rezultati është që në shtëpi gjithmonë kam mbulim maksimal WiFi, nuk jam "i lidhur" me një përsëritës kur jam tashmë në dhomën e ndenjes pranë routerit.

Mendimi i redaktorit

Rrjetet WiFi Mesh ofrojnë shumë përparësi për përdoruesit, dhe ky sistem Amplifi HD është një shembull i përsosur i tyre: konfigurim shumë i thjeshtë, performancë optimale dhe mbulim i gjerë, me një aplikacion që lejon të njohësh performancën e sistemit dhe disa opsione shumë të dobishme të personalizimit. Nëse problemet tuaja të mbulimit WiFi në shtëpi ju bëjnë të nevojshme që të merrni parasysh një rrjet Mesh për t'i zgjidhur ato, Amplifi HD me siguri do t'ju japë atë që ju nevojitet. Nga ana tjetër, ne zbulojmë se përdoruesit më të përparuar mund të gjejnë pak mundësi dhe dëshirojnë të shtrydhin diçka më shumë nga sistemi. Ky Paketë që ne kemi analizuar dhe që përbëhet nga routeri dhe dy satelitët ka një çmim prej rreth 345 € në Amazona, me mundësi të tjera në dispozicion, siç është vetëm baza kryesore për rreth 150 € ose satelitë shtesë për rreth 125 €.

përforcues HD
 • Vlerësimi i redaktorit
 • Vlerësim 4.5 yje
345
 • 80%

 • përforcues HD
 • Rishikimi i:
 • Postuar ne:
 • Modifikimi i fundit:
 • Dizajn
  Redaktori: 90%
 • Thjeshtësia
  Redaktori: 90%
 • performanca
  Redaktori: 90%
 • Cilesia e cmimit
  Redaktori: 80%

rekuizitë

 • Dizajn modern që nuk duhet ta fshehni
 • Konfigurimi automatik
 • Performancë e shkëlqyeshme
 • Aplikimi i menaxhimit në distancë

Contras

 • Porta USB nuk përdoret për momentin
 • Satelitë pa portë eternet
 • Disa mund të humbin më shumë mundësi personalizimi

Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.