Përvoja ime me iOS 9.3 beta deri më tani

beta-ios-9-3

Sot janë saktësisht dy javë nga beta e fundit që Apple lëshoi ​​iOS 9.3, kështu që duhet të supozojmë se versioni i ri i tij do të mbërrijë, ndoshta në orën 19.00:9.3 pasdite sot. Kjo është arsyeja pse shumë prej jush mund të jenë kuriozë për atë që iOS XNUMX mund të na ofrojë dhe nëse do të jetë me vlerë të azhurnoni pajisjen tonë. Unë personalisht gjithmonë këshilloj të miratoj azhurnimet për arsye të thjeshta sigurie, por ka shumë që kanë frikë se performanca e iPhone-it të tyre do të ulet me këtë, Kjo është arsyeja pse unë do t'ju tregoj për përvojën time nga beta e parë e iOS 9.3 deri më sot.

Përmirësimet e supozuara që i gjejmë në iOS 9.3

natë-mode-natë-turn

Ne kemi folur gjatë, veçanërisht kolegu ynë Pablo Aparicio, për përmirësimet që do të na paraqesë azhurnimi i ardhshëm i sistemit operativ celular të Apple. Më e popullarizuara nga të gjitha tiparet e reja ishte padyshim Ndërrimi i Natës, një funksion që nuk kishte kuptim real deri në betën e dytë, kur Apple vendosi ta përfshijë atë direkt në Qendrën e Kontrollit iOS në mënyrë që të mund të vendosim se kur dhe si duam që të aktivizohet Night Shift. Fromshtë nga këtu kur fillova ta përdor në mënyrë aktive, dhe është që ata prej nesh që kalojnë ditën tonë të punës para një ekrani vlerësojmë që postat elektronike të fundit që ju përgjigjemi nga pajisja jonë iOS direkt nga shtrati mund të përdorim këto tone të verdhë që ndihmoni për të pushuar pak sytë tanë. Sidoqoftë, në fillim mund të duket paksa e çuditshme dhe joreale.

Lajmi në lidhje me aplikacionin Notes u prit gjithashtu mirë, tani mund të shijojmë mundësinë e bllokimit individual me TouchID ose zhbllokimin e ndonjë prej shënimeve tona brenda aplikacionit. Lidhur me mundësitë e azhurnimit të Apple School Manager, llogari të ndryshme iPad për mjedisin shkollor dhe lajmet në News dhe CarPlay ne mund t'i konsiderojmë me sinqeritet të mbetura, pasi ato nuk do të ndikojnë në përdorimin tonë të përditshëm të pajisjes.

Konsumi i baterisë

bateria

Bateria është një nga shqetësimet kryesore (nëse jo kryesore) të një përdoruesi iOS me çdo azhurnim, pasi kemi hasur në marrëzi të vërteta kur bëhet fjalë për konsumin e baterisë, rastësisht e gjitha pas iOS 6. Optimizimi i pajisjes është diçka që Tim Cook premtoi për iOS 9 dhe iOS 10, duke dashur të arrijë shkallët e përsosmërisë që u tërhoqën nga iOS 6, dhe po e përmbush atë, që nëse, shumë pak nga pak.

Nuk mund të them se kam vërejtur konsum të tepërt të baterisë në iOS 9.3 Beta, megjithatë, duhet të jem i sinqertë dhe të paralajmëroj se bateria ka qenë e predispozuar në mënyrë të konsiderueshme të thahet shpejt, është e rrallë të gjesh "ekranin e shtëpisë / bllokimit" midis 5 aplikacioneve më të mira që konsumojnë më shumë dhe është aty përherë. Nuk është se bateria përdoret shumë lehtë, në fakt ajo zgjat pak më pak sesa me iOS 9.2.1, e cila nga ana tjetër është mjaft e zakonshme të jesh beta.

Krejtësisht e parëndësishme për sa i përket vonesës

iOS 9.3 beta1.1

Beta ka vonesë, po, ajo fjalë që duket e papritur në çdo faqe të mjedisit Apple, beta ka ngadalësuar pak pajisjen, jo në përgjithësi, por në mënyrë specifike, Mund të gjejmë një hov pak të zakonshëm kur përdor Spotlight, kur hyjmë te Settings dhe sidomos kur heqim multitasking. Nga ana tjetër, unë duhet të jem i sinqertë dhe të paralajmëroj se është diçka mjaft e zakonshme në betat e para të çdo azhurnimi të sistemit operativ, kështu që ne shpresojmë që në këtë beta të tretë që do të mbërrijë sot ose në ato të radhës që shpresojmë të vijnë të jenë finalet (parashikoj edhe një maksimum edhe dy) këto probleme janë zgjidhur.

Megjithëse ju paralajmëroj, mos prisni asgjë të jashtëzakonshme nga iOS 9.3, sinqerisht nuk mendoj se është më shumë se një pastrim i vogël i aspekteve të caktuara të sistemit operativ.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

16 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   AppleBoss dijo

  iOS 9 më kujton atë që dikur ishte Windows ME ose Windows Vista. Marrëzi të trishtueshme dhe përpjekje për të përmirësuar disa sisteme operative që tashmë po shkonin mirë ... Le të shohim nëse arrin iOS 10 dhe t'ia japim atë 9 sepse ne po shkojmë ... përçmuar që Apple në këtë pikë bën këtë lloj gjëje pasi të paguajë atë që ne paguani për pajisjet tuaja.

  1.    Pablo Aparicio dijo

   Përshëndetje Xavi. Nuk po jua them këtë për të filluar një debat, nëse jo për t'ju thënë diçka që mund të mos e dini: Android po përmirësohej njësoj si iOS u përmirësua deri në 6, por kriptimi i tij është minimal: ata vetëm kriptojnë dosjen / Data. iOS 8 prezantoi kriptimin e sistemit FULL dhe iOS 9 madje ka shkuar më tej (pa rrënjë).

   Për të krahasuar sistemet, duhet të vijë dita kur Android të kriptojë gjithçka, jo vetëm një dosje. Për t'ju dhënë një ide, Ubuntu Touch, i cili është zhvilluar nga Canonical, i cili zhvilloi atë që për mua është sistemi më i mirë në planet (por unë nuk e përdor atë për shkak të papajtueshmërisë së tij), nuk ka dashur të futet në enkriptim për të njëjtën arsyeja: çështjet e performancës. Kjo është arsyeja e vetme pse iOS ka humbur performancën në dy versionet e fundit.

   Një përshëndetje.

 2.   Carlos dijo

  Unë kam një 6s plus me iOS 9.3 beta 3 dhe kjo shkon si një e shtënë! Shtë e qartë se një iPad 2 nuk do të funksionojë kaq mirë… Zoti është 5 vjeç! Dhe nje 4 S ?? 500 mb RAM ... Unë nuk besoj se ka ndonjë pajisje në treg me atë dash dhe se nuk është as gjysma aq shpejt sa 4 S !!! E vërteta është, ju ankoheni për një ves, unë e kuptoj që jo të gjithë mund të ndryshojnë iPhone-in e tyre çdo vit, por Apple ose ndonjë kompani tjetër nuk mund të mbahet përgjegjëse për aftësinë tonë të aftësisë paguese! Një pajisje që është 4 vjeç ose më shumë nuk mund të kërkojë më shumë optimizëm sesa ka! Në fakt, unë ju ftoj të provoni ndonjë pajisje tjetër nga një kompani tjetër prej 4 vjetësh ose më shumë me ato specifikime dhe pastaj të ktheni mendimin tuaj! Në të vërtetë, më pak ankesa dhe nëse vërtet keni nevojë për më shumë optimizime në pajisjen tuaj, kurseni dhe blini atë më të fuqishmin, kështu funksionon teknologjia, vajtimi është i padobishëm! Përshtatu ose përmirëso, por ndalo të qajë, kjo është për humbësit!

  1.    Jota dijo

   Respekti im Carlos. Në rregull. +1000000

  2.    Jony_28 dijo

   nëse Apple do të përmirësonte performancën e iPad 2 ose iPhone 4 / 4s do të bënte. Ditën tjetër zbulova në këtë faqe një artikull që flet prapa, ka të bëjë me uljen në iOS 6. iPad ime 2, fluturon!

  3.    R54 dijo

   Lexoni ato që kam vendosur më poshtë. Nuk është problem i viteve, por i vullneteve dhe i sistemit operativ. Unë kam një 4S të ulur në iOS 6 dhe telefoni funksionon saktësisht njësoj si ditën e parë. Ka akoma njerëz që nuk e kuptojnë që azhurnimi i sistemit operativ çdo vit ju bën më keq.

  4.    Rafael pazos dijo

   Jam plotësisht dakord ... është njësoj si një kompjuter, nuk mund të vendosësh Windows 7 në një i3 me 2 bërthama sesa në një i5 me 4-6 bërthama ... ai rrjedhshmëri, më bezdis nëse ... por ndërsa celulari e lëviz atë për mua luksoz, një tjetër gjë në iPhone 4s nuk do të jetë në gjendje ta lëvizë me iOS 9 ... por asfalti 8 e drejton atë që i jep luks ... kështu që më pak uluritje dhe punë, ose blini një celular tjetër nga një kompani tjetër ...

   1.    Joselitro dijo

    Cfare kuptoni jo? Epo, nga një i3 me Windows 10 po e shkruaj këtë ... Apple është një shaka

 3.   R54 dijo

  Ka shumë njerëz që janë të rinj në këtë botë dhe kurrë nuk kanë eksperimentuar me iOS 6. Nëse do ta kishin njohur atë sistem në iPhone 5, mendoj se shumë njerëz do të kishin një mendim shumë të ndryshëm. Nga atje rrjedhshmëria dhe optimizimi morën hundë. Për të mos përmendur hartimin e softuerit ...

  1.    Carlos dijo

   Unë kam një iPhone që prej 2G, i kam pasur të gjithë dhe kam provuar OS gjatë gjithë vitit duke përfshirë edhe betat ... Sigurisht që me iOS 6 funksionon si dita e parë, kjo është pikërisht gjëja e mirë !!! Në rast se një pajisje me pajisje specifike do të përfshijë funksione softuerësh, Aplikacionin me më shumë funksione dhe kërkesa grafike, etj ... logshtë logjike që të humbasë performancën ... Ne duam gjithçka! Performanca, funksionet, shpejtësia, lajmet, të gjitha me pajisje 5-vjeçare ... Na vjen keq, nuk është e mundur! Eshte turp por keshtu eshte !!! Ajo që unë nuk e kuptoj është se si ka kaq shumë ankues !!! Nëse keni 4S ose iPad 2 çfarë prisni ??? Keni Touch ID ??? Thjesht duhet të jesh i qëndrueshëm dhe të mos i fajësosh zhgënjimet tona tek të tjerët ... Dëshiron të gjitha lajmet dhe funksionet, me qëndrueshmëri dhe fuqi ... Epo, blej vetes një iPhone 6S i cili është modeli i fundit !!! Se nuk mundesh, mirë të përshtatesh me ato që ke në mënyrën më të mirë të mundshme! Por nuk është faji i Apple që është një kompani, mos i ngatërroni me prindërit tuaj ose diçka të tillë duke kërkuar gjëra që nuk janë të pranueshme!

   1.    R54 dijo

    Jo, ajo që dua është të më jepet mundësia të zgjedh. Nëse dua një iPhone me më pak mundësi dhe më shumë rrjedhshmëri (iOS 6) ose dua një iPhone me më shumë mundësi dhe më pak rrjedhshmëri (iOS 9). Problemi është kur lejohet vetëm opsioni i dytë në një përpjekje të qartë për të blerë modelin e ri. Kjo është ankesa ime, më lër të zgjedh.

 4.   Jorge de la Hoz dijo

  Unë kam një iPhone 5 me iOS 9.2.1 dhe performanca është mbresëlënëse, shumë e shpejtë dhe nuk ka vonesa dhe unë jam një përdorues i mollës që dua iOS 4.2.1 dhe i njoh të gjitha versionet nga atje e tutje, përshëndetje

 5.   Guillermo dijo

  Unë kam një iPhone 5 me iOS 6.1.3 me jailbreak dhe është luksoz

 6.   NANCY dijo

  IPHONI im filloi të harxhojë tepruar të baterisë që kur e azhurnova IOS 9.2.1, dhe nuk u përmirësua me iOS 9.3. SHKONI NGA NGARKUARI BATERIN ONN NJCE DIT TO P TOR T HA DVSHIRUAR T TO BONI TRE OSE M M SHUM Kohë.

  1.    Carlos dijo

   Keni të drejtë Nancy I tb pasi kam shkarkuar 9.2.1 bateria po më konsumonte shumë shpejt ... Unë e vlerësoj që keni komentuar përvojën tuaj me versionin 9.3 ... isshtë e qartë që nuk do ta azhurnoj atë

   1.    Michael i zymtë dijo

    Hej djema dhe vajza Unë kam një iPhone 6 dhe mirë Pajtohem kur kisha iOS 9.2 zgjati ndoshta një ditë tani që kam azhurnuar 9.3 bateria harxhohet shumë shpejt dhe duhet ta ngarkoj vazhdimisht, ata do të kenë diçka të re