Procesi gjyqësor për problemin e ekranit iPhone 6 mbledh momentin

Problemi i ekranit iPhone 6 Pas pak iPhone 6 Ajo u hodh në shitje dhe u gjet që të përkulej me ca "lehtësi", e cila rezultoi në Bendgate të famshëm. Muaj më parë, tashmë dy vjet pas lansimit të tij, u zbulua gjithashtu një problem që bëri që ekrani të paraqiste një Problem që bëri që paneli i prekjes të ndalojë së punuari në pjesën e sipërme të panelit, ku shfaqet gjithashtu një shirit gri, i cili është quajtur sëmundja e prekjes (sëmundja e prekjes).

Në fillim, ishin tre përdorues që u ankuan për këtë problem dhe ngritën një padi kundër Apple, duke thënë se kompania e udhëhequr nga Tim Cook refuzoi të riparonte falas iPhone 6 të prekur nga ky problem, por Motherboard siguron se numri i përdoruesve të prekur po rritet. Tre përdoruesit e parë paraqitën padinë e tyre në Kaliforni dhe tani një tjetër është ngritur në Utah.

Apple përballet me dy procese gjyqësore të klasit mbi iPhone 6 Touch Disease

Problemi i njohur si Prek Sëmundjen Duket më shumë në iPhone 6 Plus, edhe pse modeli 4.7 inç nuk është imun ndaj tij. Faji është tek drejtuesit e bordeve «prekni IC», kështu që ndryshimi i ekranit të iPhone të prekur nuk do të ishte zgjidhja. Për shkak se pllakat amë nuk janë bërë për riparime, zgjidhja e vetme që Apple jep për momentin është… të blini një pajisje të re.

Për të qenë më të saktë, Apple pyet 329 dollarë për të shkëmbyer iPhone 6 me këtë problem me një tjetër të rinovuar. Problemi është se Sëmundja e Prekjes ekziston për shkak të një dështimi të pajisjes dhe çdo iPhone 6 ose iPhone 6 Plus mund të preket nga ai në çdo kohë.

Apple ende nuk e ka konfirmuar publikisht se është në dijeni të Touch Disease, por Motherboard thotë se të paktën 5 Apple Genius nga Apple kanë konfirmuar se kompania e di për ekzistencën e saj, por ata nuk do t'ua tregojnë klientëve.

Pa dyshim, ky problem disi të kujton Galaxy Note 7 në kuptimin që iPhone 6 ka një problem harduer të pariparueshëm. Dallimi është se sëmundja e prekjes zakonisht shfaqet pas një kohe të gjatë përdorimi dhe, natyrisht, nuk është e rrezikshme për përdoruesit. Në çdo rast, unë mendoj se Apple duhet të japë një zgjidhje më të mirë sesa të këshillojë për të blerë një iPhone tjetër.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

10 komente, lini tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

 1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
 2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
 3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
 4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
 5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
 6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

 1.   rafael pazos dijo

  Të paktën ata duhet të japin një të ri, le të shkojmë sepse pasi iPhone 6 pushon së punuari dhe mbi të gjitha unë duhet të paguaj 339 euro, e cila mbi të gjitha buxheti im nuk është të shpenzoj ...

  Për më tepër ai ka pak turp të thotë blej vetes një tjetër të ri hahahahaha ...

 2.   Mister atë dijo

  Unë e kisha këtë problem 4 muaj më parë, duke qenë nën garanci falë Zotit që e ndryshuan për mua. Pra, nëse na ka ndodhur pa qenë nën garanci dhe pa qenë e nevojshme të paguaj për të, unë e shoh atë si një grabitje.

 3.   iOS-të dijo

  Vendosni të gjitha gjërat që keni në iPhone 6 që është e turpshme

 4.   jmt dijo

  Ata e ndryshuan atë tek unë pa problem, unë ende kam tre muaj garanci dhe terminali ka 21 muaj, në Málaga la Cañada

 5.   John dijo

  Kam problemin që mendoj ... Kohë pas kohe ekrani im mbetet i ngrirë, domethënë jam në një aplikacion dhe papritmas sistemi i prekjes nuk funksionon ... Mendova se do të zgjidhej me iOS 10 por më shumë e njëjta ...
  E imja është një iPhone 6 Plus, por kanë kaluar rreth 2 muaj që kur ka skaduar viti i garancisë ...
  Cfare duhet te bej??

 6.   James lester dijo

  Unë isha me fat, më kishin mbetur 9 ditë për të përfunduar garancinë,

 7.   pastorelli dijo

  E njëjta gjë më ndodhi, për fat të mirë më kishin mbetur 5 muaj garanci dhe kam akoma deri në janar
  Ata më dhanë një të re dhe kaq
  Por shpresoj se nuk do të ndodhë më pas 20 muajsh ... Shpresoj që dërgesat e reja të iPhone e kanë zgjidhur atë
  Meqenëse kërkoj numrin serik dhe është prodhuar më 20 qershor 2016

 8.   rodo dijo

  Unë e dërgova atë për të riparuar atë problem dhe janë disa patate të skuqura me prekje, e keqja është që ID-ja e prekjes nuk funksionon më për mua.

 9.   Oscar dijo

  E njëjta gjë ndodhi me mua. Ata e ndryshuan atë muajin e kaluar (iphone 6 plus) por unë kam shumë frikë se pas një kohe do të më ndodhë përsëri (e cila është ajo që do të ndodhë). Apple duhet të japë një zgjidhje reale për të gjithë ne që kemi shpenzuar paratë tona (jo pak) në një produkt APPLE.

  1.    John dijo

   mire!
   Unë ende kisha një garanci?