Apple Pay tani është në dispozicion në Japoni

dyqan molle-japoni

Siç ju informuam javën e kaluar Apple ka lëshuar azhurnimin e parë të madh në iOS 10, një azhurnim që lejon tashmë të gjithë përdoruesit e një iPhone 7 Plus, të përdorin funksionin e portretit, një funksion që turbullon sfondin e imazhit. Ky funksion është ideal për të bërë fotografi të njerëzve, por siç e kemi parë, algoritmi është gjithashtu i aftë për objekte të ndryshme, si dhe kafshë. Ky azhurnim është shumë i rëndësishëm në Japoni, ai tashmë ka ardhur nga dora e Apple Pay për vendin e lindjes së diellit dhe informacionin mbi transportin publik në vend.

Apple Pay është tashmë në dispozicion në 127 milion banorë të vendit, të paktën në ata që përdorin pajisjet e kompanisë. Apple ka partneritet me FeliCa, nga Sony, për të ofruar për të integruar shërbimet e pagesave të kësaj kartele transporti publik që lejon gjithashtu blerjet të bëhen në institucione. Përputhshmëria me FeliCa, ka ardhur nga dora e këtij azhurnimi, prandaj edhe rëndësia e tij.

Japonia ka qenë gjithmonë një nga vendet më të përparuara teknologjikisht gjë që ka lejuar që teknologjia e pagesës NFC të përhapet me shpejtësi në të gjithë vendin që kur pajisjet e para të pajtueshme filluan të dilnin në treg. Aktualisht, pothuajse 90% e tregtarëve në Japoni ofrojnë mundësinë e pagesës duke përdorur kartën FeliCa, e cila falë këtij azhurnimi, është tashmë e pajtueshme me Apple Pay, në mënyrë që përdoruesit e iPhone dhe kësaj kartele NFC të jenë në gjendje të bëjnë blerje dhe pagesa direkt me iPhone pa kartën FeliCA.

Apple arrin në Japoni duke qenë i pajtueshëm me American Express, Mastercard, JCB, iD, QUICPay, AEON, Credit Saison, JCB, Mitsubishi UFJ, Nicos, Orient Corporation, Sumitomo Mitsui Card, Toyota Finance, UC Cards dhe View Card.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Një koment, lëre tuajën

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.

  1.   iOS-të dijo

    Zotërinj të Apple Spain ju lutem