Pagesa e Apple do të mbërrijë në Francë në 2016 dhe Kinë javën tjetër

paguaj-mollë katrore

Apple Pay është një nga sistemet e Apple që po zgjerohet çuditërisht ngadalë, kjo përshtatje e vogël në tregjet jashtë Shteteve të Bashkuara po na bën të besojmë se Apple ka pak ose aspak interes për të zhvendosur këtë platformë pagese jashtë kufijve të Amerikës së Veriut dhe e vërteta është që ne nuk e dimë vërtet pse, përdoruesit kërkojnë këtë masë të pajtueshme me iPhone 6 dhe se do të duhen dy breza për të arritur. Por nuk janë të gjitha lajme të këqija Apple Pay duket se është gati të nisë në Kinë dhe pritet të mbërrijë në Francë gjatë të njëjtit vit që ata premtuan për Spanjën, vitin 2016.

Sipas raportit të fundit të botuar nga iGen, një portal francez i lajmeve, Apple Pay do të mbërrijë në shtetin francez gjatë gjysmës së parë të vitit 2016. Ata premtuan të njëjtën gjë për Spanjën, Apple Pay para muajit të gjashtë të vitit, por ne jemi afër përfundimit të tremujorit të parë të këtij 2016 fantastike dhe ne jemi akoma duke pritur. Negociatat midis Apple dhe bankave janë ende në një pikë disi të ftohtë, ato nuk përfundojnë sqarimin e përqindjes së komisionit që banka dhe Apple do të marrin për çdo transaksion, si gjithnjë duke prekur blerësit dhe tregtarët.

Në të njëjtën kohë, platforma e pagesave mobile të Apple supozohet se do të mbërrijë në Kinë në 18 Shkurt, me të paktën një bankë, Bankën Guangfa. Ky informacion është zbuluar në një shërbim të së njëjtës bankë me një klient në seksionin e tyre të shërbimit të klientit WeChat. TEndërkohë pple Pay është ende në dispozicion vetëm në Shtetet e Bashkuara dhe Mbretërinë e Bashkuar, përdorimi i tij është shumë i kufizuar në vendin britanik, përveç Kanadasë dhe Australisë nën shenjat e American Express, një firmë kredie e pazakontë në Spanjë dhe Evropë.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: Miguel Ángel Gatón
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.