Apple Pay mund të mbërrijë në Suedi me Nordea si banka e parë e pajtueshme

Shërbimi i pagesave të Apple po zgjerohet pak nga pak brenda territorit spanjoll por ende me mangësi dhe pak mundësi, megjithëse është e vërtetë që numri i institucioneve të përputhshme me këtë teknologji rritet çdo muaj. Kjo është mirë, por nëse bankat nuk e pranojnë Apple Pay si një mënyrë pagese, do të bëjë pak mirë që institucionet të bëjnë një përpjekje për ta integruar atë në ekosistemin e tyre.

Vendi tjetër që do të marrë Apple Pay mund të jetë Suedi nga dora e Nordea, një bankë me seli në Stokholm. Nuk është një informacion zyrtar, por një raport i dalë nga një faqe suedeze. Njoftimi mund të bëhet më Tetor 24 dhe do të kryhej së bashku midis Apple dhe Nordea.

Evropa po integron Apple Pay si një mënyrë pagese: radha e Suedisë

Gjithnjë e më shumë vende në Evropë po integrojnë Apple Pay si një mënyrë pagese. Në Spanjë, disa banka janë në përputhje me sistemin, por pritet që brenda disa muajsh më shumë banka të bashkohen me bandën e kësaj teknologjie që përdoret gjithnjë e më shumë nga të gjithë përdoruesit.

Kësaj here është Suedi kandidati i mundshëm për integro Apple Pay nga dora e një prej bankave më të përdorura në vend të quajtur Nordea. Kjo bankë operon në 19 vende evropiane, përfshirë një seli në Spanjë, më konkretisht në Malaga. Përveç kësaj, si një kuriozitet, Nordea gjithashtu operon në internet dhe sipas të dhënave më të fundit është një lider në bankingun në internet me rreth 6 milion klientë.

 

Njoftimi pritet të bëhet në vijim 24 Tetor, përmes një njoftimi të përbashkët për shtyp. Shumë është spekuluar për mbërritjen e Apple Pay në këtë vend evropian ku pagesa me celular do të thotë shumë për qytetarët. Një shembull i kësaj është se tre të katërtat e popullsisë përdorën aplikacione për të bërë pagesa gjatë vitit të kaluar.

Imazhi - ForumiLibertas


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.