Apple Pay nën syrin e hetuesve të antitrustit të Bashkimit Evropian

Duket se komisioni antitrust i Bashkimit Evropian po heton shërbimin e Apple, Apple Pay, për abuzim të mundshëm me këtë mënyrë të njohur pagese. Gjithçka tregon se baza e problemit qëndron në kufizimin e çipit NFC për pagesa ekskluzive me shërbimin Apple dhe kjo filloi një hetim. Ka shumë debate rreth kësaj dhe është ajo Apple nuk e hap NFC-në e saj për asgjë që nuk është e saj dhe për këtë arsye do të hynte në një lloj konkurrence të padrejtë me shërbimet e tjera të pagesave mobile që aktualisht nuk mund të përdoren me pajisjet e saj.

Në Cupertino ata gjithmonë kanë pohuar se mbyllja e NFC lidhet drejtpërdrejt me sigurinë e përdoruesve të tij, por Komisioni Evropian nuk është plotësisht i qartë për këtë dhe kjo është arsyeja pse ata e kanë hapur këtë hetim. Padyshim që të kesh Apple Pay si të vetmin shërbim pagese krahasuar me ato të tjera të mundshme mund të jetë diçka që nuk e pëlqejnë të gjithë përdoruesit, por me Apple kjo është mënyra se si fillon nëse nuk ka prova të qarta të konkurrencës së pandershme, do të vazhdojë të jetë rasti kohe e gjate.

Regjistrimet bankare në pajisjet mobile janë të dhëna të ndjeshme dhe kjo është pikërisht ajo që ata mbrojnë në kompaninë Cupertino, duke e përdorur këtë si arsyen kryesore për të mos hapur NFC-në e tyre. Në të vërtetë është e vërtetë që ka përdorues që mund të dëshirojnë të përdorin mënyra të tjera pagese me iPhone-in e tyre, por gjëja më e sigurt është që përdoruesi që ka një iPhone, iPad ose Mac do të përdorte Apple Pay për pagesat e tyre gjithmonë ose në shumicën e rasteve kur mund të zgjidhni. Në çdo rast, Komisioni Evropian po heton këtë çështje.


Përmbajtja e artikullit i përmbahet parimeve tona të etika editoriale. Për të raportuar një gabim klikoni këtu.

Bëhu i pari që komenton

Lini komentin tuaj

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar me *

*

*

  1. Përgjegjës për të dhënat: AB Internet Networks 2008 SL
  2. Qëllimi i të dhënave: Kontrolloni SPAM, menaxhimin e komenteve.
  3. Legjitimimi: Pëlqimi juaj
  4. Komunikimi i të dhënave: Të dhënat nuk do t'u komunikohen palëve të treta përveç me detyrim ligjor.
  5. Ruajtja e të dhënave: Baza e të dhënave e organizuar nga Occentus Networks (BE)
  6. Të drejtat: Në çdo kohë mund të kufizoni, rikuperoni dhe fshini informacionin tuaj.